Apple może mieć kłopoty. UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające

  • 14.12.2021, 10:00 (aktualizacja 14.12.2021, 17:57)
  • News4Media
Apple może mieć kłopoty. UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające iStock
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce przyjrzeć się działaniom firmy Apple. Istnieje podejrzenie, że firma stosuje praktyki służące wyeliminowaniu konkurencji z zakresu spersonalizowanych usług reklamowych.

Apple Search Ads to narzędzie, które pomaga reklamować aplikacje dedykowane systemowi iOS funkcjonującemu w urządzeniach Apple. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysunął przypuszczenie, że mobilny gigant stosuje praktyki uniemożliwiające konkurencyjnym firmom docieranie do użytkowników poprzez spersonalizowane reklamy. Aby wyjaśnić, czy taka sytuacja znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, prezes instytucji postanowił wszcząć postępowanie wyjaśniające.

„W naszym postępowaniu chcemy sprawdzić, czy działania Apple mogą służyć wyeliminowaniu konkurentów na rynku spersonalizowanych usług reklamowych w celu lepszej sprzedaży własnej usługi. Zbadamy, czy w tym przypadku możemy mieć do czynienia z wykorzystywaniem siły rynkowej o charakterze wykluczającym” – wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Wszystko to za sprawą zmiany polityki prywatności, którą Apple wprowadziło ostatnio w rodzimych urządzeniach. Na podstawie rzeczonej zmiany rozszerzone zostały obowiązki dotyczące wyrażenia zgody na śledzenie aktywności użytkowników. Oznacza to, że przekazywane reklamodawcom dane osobowe docierają do nich w znacznie mniejszym zakresie. Postępowanie urzędu ma na celu wyjaśnić, czy działanie to jest celowym zabiegiem firmy Apple, dzięki któremu usługa Apple Search Ads mogłaby być promowana w sposób nieuczciwy wobec konkurencyjnych narzędzi tego typu.

UOKiK podkreśla, że działania prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Urzędnicy apelują również, aby za pomocą całkowicie anonimowego formularza dostępnego pod tym adresem sygnaliści zgłaszali wszelki istotne informacje.  

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe