Nie wszyscy byli legionistami

 • 16.12.2021, 10:51 (aktualizacja 16.12.2021, 20:48)
 • Jan Woicki
Nie wszyscy byli legionistami
Na skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego i ul. Legionów (rondo) znajduje się pomnik poświęcony „Poległym Legionistom Piłsudskiego - Towarzysze Broni”. Pomnik został zbudowany w 1924 r. w 10-tą rocznicę utworzenia Legionów Polskich i był zlokalizowany na terenie obecnego Urzędu Miasta. W czasie budowy nowego budynku miasta został rozebrany i staraniem Związku Legionistów został przeniesiony na skrzyżowanie ulic Józefa Piłsudskiego i Legionów.

Warto przypomnieć, że do zbudowania pomnika przyczynił się Tadeusz Seweryn. Na szczycie został umieszczony mosiężny orzeł zrywający się do lotu. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 1928 r. Jesienią 1939 r. na polecenie władz okupacyjnych pomnik został rozebrany (prawdopodobnie żołnierze niemieccy rozbili się na nim). Polakom udało się ukryć orła. Przez całą wojnę był przechowywany prawdopodobnie przez Helenę Banach i Józefa Czajkę. 

Po zakończeniu działań wojennych orzeł został przekazany do Urzędu Miasta i w nieznanych okolicznościach zaginął.

W roku 2000 odbudową pomnika zajął się Związek Piłsudczyków. Projekt nowego pomnika został wykonany przez Leszka Danielewicza i Ryszarda Michalaka. Rzeźbę obecnego orła wykonał mgr Michał Zakrzewski, który był wnukiem żołnierza bojownika o niepodległość w latach 1917 -1920. Nowy pomnik został zbudowany (dzięki pomocy i życzliwości wielu osób)  w odległości zaledwie kilkunastu metrów od poprzedniego miejsca. 

Uroczyste odsłonięcie pomnika „Poległym Legionistom Piłsudskiego” nastąpiło  11 listopada 2001 r.

Na pomniku widnieje tablica z wymienionymi 30 osobami.

Z tych 30 osób tylko 9 walczyło w legionach (osoby potwierdzone przez Muzeum (Instytut) Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

 • Ryszard Bloch,
 • Marian Borowski,
 • Szer. Stefan Dula,   
 • St. sierż. Bolesław Gołaszewski,  
 • Klemens Kirsz,   
 • Klemens Kowalski,    
 • Szer. Jan Norberciak, 
 • Plut. Antoni Paczutkowski,  
 • Andrzej Rogala.

Pozostałych nie udało się potwierdzić jako legionistów. Należy zwrócić też  uwagę, że pomnik został poświęcony Poległym Legionistom PiłsudskiegoW walkach o niepodległość w latach 1917 -1920 z naszego miasta brało udział dużo więcej legionistów, którzy zginęli w czasie działań wojennych lub powrócili do domu.

 

 

Jan Woicki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tereska
Tereska 18.12.2021, 20:52
To skandaliczne że 21 osób które nie zostały potwierdzone jako legioniści...korzystali z przywilejów kombatanckich a ich rodziny korzystały z przywilejów odznaczeń np. krzyża walecznych które spływają na członków rodzin.
I tak obecnie mogą rozmnażać się dzisiejsi kombatanci.
Teresko ...
Teresko ... 04.01.2022, 16:49
Mój dziadek też walczył w Legionach Piłsudskiego i przeżył. Zmarł wkróce po śmierci "Dziadka". Niestety nie pozostały po nim żadne pamiątki, ponieważ babcia po wybuchu II WŚ wszystko zniszczyła.
A z jakich przywilejów chciałabyś skorzystać jako potomek kombatanta?
Ajdejano
Ajdejano 16.12.2021, 16:49
Pośrodku tego materiału głównego, widzę ogłoszenie TTBS-u w sprawie zatrudnienia dozorcy. I teraz - UWAGA!!! Parodyści z TTBS chcą, aby ten tłum kandydatów na dozorcę przedstawił swoje CV !!!! Czy przypadkiem nie zapomnieli upomnieć również o certyfikat z MSW ?!?!

Debilizm nie zna granic.
kk
kk 16.12.2021, 16:32
To kiedy powstały Legiony w 1814 r?
dd
dd 16.12.2021, 11:27
Tam zegar by się przydał na fasadzie szkoły. Parę groszy.
bejc
bejc 18.12.2021, 09:03
Jeżeli będzie odmierzał czas do końca pisu i wybijał 8 gwiazdek x konkretna godzina to jestem za

Pozostałe