Roman Wojciechowski z Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości

  • 16.12.2021, 15:27 (aktualizacja 22.12.2021, 07:44)
  • redakcja
Roman Wojciechowski z Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości
Roman Wojciechowski, znany multiinstrumentalista, skrzypek, śpiewak ludowy i propagator tradycyjnej ludowej z naszego regionu otrzymał Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznany przez Andrzeja Dudę.

 W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał Doradca Prezydenta RP – Paweł Sałek. Uroczystość odbyła się w Sali obrad UM przed LII sesją Rady Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Laureatowi Medalu gratulacje złożył m.in. Paweł Sałek – Doradca Prezydenta RP, Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Ewa Wendrowska – Radna Sejmiku Wojewódzkiego oraz Krzysztof Kuchta – Przewodniczący Rady Miejskiej.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ustanowiony został w 2018 r. przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Jest nagrodą przyznawaną na  pamiątkę  stulecia  odrodzenia  Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w  1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej  tożsamości  i materialnej  pomyślności  Rzeczypospolitej. To odznaczenie o charakterze pamiątkowym, nadawanym w  okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w  latach 2018–2022.

Medal jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,  walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną, twórczość naukową, literacką i artystyczną przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w  tym w szczególności budowania  wspólnoty  obywatelskiej  Polaków  i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej  Polskiej  poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczenie nadawane jest zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal mogą otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, ale także przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż.

Prezydent podpisując Ustawę o Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, podkreślał, że odznaczenie nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony w 1928 r. z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Chcemy, aby tym odznaczeniem, tym medalem mogły być dekorowane osoby zasłużone dla Rzeczpospolitej, dla budowania jej potencjału, dla odbudowania jej i tworzenia dzisiaj tego, co tak bardzo nam jest potrzebne: silnego, sprawnego, nowoczesnego polskiego państwa, które będzie się dalej mogło dobrze rozwijać i wzmacniać w naszej części Europy - mówił Andrzej Duda.

Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 18.12.2021, 14:51
Myślę, że niewielu wpisowiczów na tym forum czuje muzykę ludową. Myślę jednak, że tę muzykę doskonale kuma Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego (nie będę wyjaśniał - dlaczego kuma tę muzykę) i chyba dobrze kumam, że to odznaczenie dla p. Romana Wojciechowskiego, to "sprężynka" p. Marcina Witko.
Ponieważ kiedyś byłem w zespole ludowym, a nawet taki zespół prowadziłem oraz wielokrotnie przysłuchiwałem się popisom p. Wojciechowskiego, doceniam Jego osiągnięcia i gratuluję Jemu tego odznaczenia.

PS. Ci, którzy mają "drewniane ucho", niech żałują, że nie czyją tego polskiego, ludowego blues"a.
Clinton
Clinton 17.12.2021, 06:42
A teraz podległość:
- MFW/ zadłużony kraj na kilka pokoleń w przód
- bigpharma/ farmacja zamiast leczenia
- kościoł/ największy pasożyt polski
- inflacja/ większość pensji dla nędznych i marnych polityków - buszów czy klintonów u nas brak
Ajdejano
Ajdejano 18.12.2021, 14:37
Te!!! Czerwoniaku za dychę!!! Nie podoba się tobie KK w Polsce?! Wypier....do Chin albo do Mongolii. Tam będziesz gwiazdą zaranną.
A tak, w ogóle: zanim zaczniesz gdziekolwiek i cokolwiek pisać - nic wcześniej nie pij, nie bierz i nie pal - pajacu.
Abc
Abc 16.12.2021, 15:46
Ciekawe. Dziekuje.

Pozostałe