Gigantyczne podwyżki za prąd i gaz stały się faktem. Niektóre wyniosą niemal 60 proc.

  • 17.12.2021, 14:32 (aktualizacja 22.12.2021, 07:46)
  • News4Media
Gigantyczne podwyżki za prąd i gaz stały się faktem. Niektóre wyniosą… iStock
Przewidywane od dawna czarne scenariusze potwierdziły się. W piątek prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy. Oznacza to, że od stycznia za prąd i gaz dostaniemy „rachunki grozy”. Wyjaśniamy, na jakie podwyżki należy się przygotować.

Prąd o niemal jedną czwartą w górę

„Na całkowity koszt rachunku za energię elektryczną składają się koszty zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji (transportu). Prezes URE zatwierdza taryfy zarówno dla sprzedaży (tylko dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z taryf tzw. sprzedawców z urzędu), jak i usługi jej dystrybucji (dla wszystkich grup odbiorców)” – czytamy w komunikacie URE.

Można odnieść wrażenie, że to elegancka forma przedstawienia tego, co widnieje w dalszej części publikacji. Instytucja informuje bowiem, że rachunki odbiorców indywidualnych wzrosną od nowego roku o ok. 24 proc. Oznacza to, że przeciętny użytkownik dostanie co miesiąc rachunek wyższy o ok. 21zł netto (bez podatku VAT).

Ceny gazu zwalą z nóg

W kolejnej publikacji URE czytamy, że zatwierdzone zostały również nowe taryfy dotyczące gazu ziemnego. W 2022 r. ich średnia wartość będzie wyższa o 54 proc.

„Na całkowity koszt rachunku za gaz płaconego przez odbiorców w gospodarstwach  domowych składają się: koszty jego zakupu i opłat abonamentowych (które są zawarte w taryfie PGNiG OD) oraz koszty dystrybucji gazu (transportu)” – wyjaśnia urząd.

Najmniej podwyżki odczują tzw. „kuchenkowicze” – ich rachunki wzrosną o ok. 9 zł (41 proc.). Gospodarstwa, w których oprócz gotowania gazu używa się również do podgrzania wody będą musiały dołożyć do opłaty średnio 56zł (54 proc.). Najtrudniejsze wyzwanie czeka lokatorów, którzy tego typu paliwa używają do ogrzewania mieszkania lub domu. W ich przypadku podwyżka wyniesie 58 proc., co daje średnią wartość 174zł w skali miesiąca. Kwoty te również nie obejmują należnego podatku VAT.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Babcia Jadzia
Babcia Jadzia 26.12.2021, 16:58
Dobra zmiana, nowy ład, rozdawnictwo, stołki dla kolesi, afery i aferki, wybory których nie było. Ktoś musi za to zapłacić.
***** ***
SA.
SA. 26.12.2021, 21:49
***** Babcię Jadzię... koniecznie, taki jest jej wybór, uszanujmy to.
Tm
Tm 20.12.2021, 14:13
Obniżono ceny paliwa, czy ktoś o tym pisze z wolnych mediów? Nie bo to takie wolne media:) hahaha, pytanie czy Ci co walczą o TVN powalczą o polsat:)
tomaszowianin
tomaszowianin 19.12.2021, 18:24
Pamiętam doskonale jako student Marzec 68 r.
Pamiętam Grudzień 70 r. Pamiętam trochę rok 56.
Historia niezaprzeczalnie kołem się toczy.
Patom! to nie takie wezwanie!
Patom
Patom 19.12.2021, 11:19
Spotykamy się dziś 19 grudnia 2021 roku o godzinie 19.00 na Pl. Kościuszki w Tomaszowie Maz. aby wyrazić swój sprzeciw wobec rządów PIS w naszym kraju, mamy dość !!!
TOMASZOW
TOMASZOW 20.12.2021, 14:15
Tak tak narodowcy do Auschwitz, sznur dla Dudy, co tam jeszcze było? A i jeszcze tęczowe flagi i młodej lewicy, może jeszcze dezerter gwiazda bialoruskiej telewizji?
SA.
SA. 19.12.2021, 19:54
Się spotkajcie, kolejne łzawe, pochlipywane spacerki, jakby te wszystkie podwyżki energetyczne, mediów oraz inflacja tylko i wyłącznie mocno wzrosła w Polsce. Ten kryzys rozlał się szeroko przecież na całą Europę, UE, nawet USA nie ominął. Tam ceny paliw też kosmiczne, jak na stany. Takie potęgi jak Francja, Niemcy, Holandia się tego nie ustrzegły.
Kryzys ogolnoświatowy, ale zawsze można sobie popłakać i poużalać się w tej propagandzie nad sobą, rozruszać nogi i gardłowanie dla zdrowotności.
Co jeszcze ?
Co jeszcze ? 18.12.2021, 19:09
Prąd 24% w górę , gaz 60 % w górę a jak to wzrośnie to żarcie też wzrośnie o co najmniej jakieś 30% w górę. Centralne ogrzewanie też 80 % w górę. No jak pisiorki cieszycie się , podobają wam się te podwyżki tak jak i nawet ponad 100procentowe podwyżki dla p osłów i nierządu i podwyżki w powiecie i mieście pensji i radnym oraz opłat dla mieszkańców ! Brawo pis ! A motłoch się cieszy bo dostanie ochłap kilkuprocentowy , ale mordy w kubeł !
A gdzie jest prawda?
A gdzie jest prawda? 18.12.2021, 18:35
https://wiadomosci.onet.pl/kra…
K2222
K2222 18.12.2021, 11:38
A w TVP INFO ani słowa na ten temat. Jest tylko wychwalanie polskiego ładu i zapowiedzi sylwestra marzeń. Ludzie, pytam się, gdzie są taczki, gdzie jest gnój?
Ela
Ela 18.12.2021, 20:27
Tomaszowscy kupcy już szacują straty, ten polski ład puści ich z torbami. Ogrzewanie, światło, czynsz, podatki i ZUS, ciężko było na to wyrobić a za co żyć?
Polak
Polak 18.12.2021, 18:31
Cały świat jest paraliżowany podwyżkami -żyło się zbyt wygodnie i beztrosko więc po co jeszcze mamy się dołować .
załamany emeryt
załamany emeryt 18.12.2021, 10:53
Zaciskania pasa ciąg dalszy i tak już od 40 lat a obiecano że będzie lepiej.
Psikuta bez s
Psikuta bez s 18.12.2021, 20:57
Jest lepiej dla patoli i nie robów. Naród sprzedany za 500+
Ja pamiętam
Ja pamiętam 18.12.2021, 17:00
jak było za PRL-u. Też nam obiecano, że w następnej pięciolatce będzie lepiej. Polska urośnie w siłę, ludzie będą żyli dostaniej.
Pamiętam też wołanie E. Gierka "towarzysze pomożecie?", a A. Słodowy odpowiadał "zrób sobie sam". A tak patrząc na dzisiejszą młodzież, to można wywnioskować, że niektórym osobom takie zaciskanie pasa wpłynie na zdrowie.
Jacek
Jacek 18.12.2021, 16:55
Lepiej ale swoim i tylko swoim.

Pozostałe