Kolejni tomaszowscy nauczyciele z awansami zawodowymi

 • 20.12.2021, 15:25 (aktualizacja 20.12.2021, 23:33)
 • redakcja
Kolejni tomaszowscy nauczyciele z awansami zawodowymi
​​​​​​​Uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego odbyło się 17 grudnia w Urzędzie Miasta. Otrzymały je Paulina Kawecka – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 11 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 oraz Iwona Pichola – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10. Wręczenie aktów nadania przez prezydenta Marcina Witko, poprzedziło uroczyste ślubowanie.

Awanse zawodowe nauczycieli wprowadzono w 2000 roku został wprowadzony awans zawodowy nauczyciela. Procedury z nim związane określone są w Karcie Nauczyciela i rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.  Od 2019 roku ścieżka awansu zawodowego nauczycieli uległa skróceniu. W skrócie:Warto przypomnieć w tym miejscu, że droga zawodowa awansu nauczyciela jest podzielona na 4 stopnie:

 1. Nauczyciel stażysta.
 2. Nauczyciel kontraktowy.
 3. Nauczyciel mianowany.
 4. Nauczyciel dyplomowany.

Na początku kariery zawodowej nauczyciel zatrudniony jest przez 9 miesięcy jako stażysta. Zazwyczaj staż rozpoczyna się na początku roku szkolnego i kończy się po jego zakończeniu. Jest to czas,  kiedy uczy się pracy z dziećmi i młodzieżą. Nauczyciel stażysta realizuje własny program rozwoju zawodowego, który jest zatwierdzany przez dyrektora szkoły. Stażysta ma również wyznaczoną osobę, która staje się jego opiekunem przez pierwszy rok pracy.   Kiedy okres ten dobiegnie końca, nauczyciel stażysta może otrzymać pierwszy awans jeśli udowodni, że  zrealizował plan rozwoju Pierwszy rok pracy jest dla nauczyciela kluczowym. Jest to czas na potwierdzenie, czy praca z dziećmi jest tym, co chce wykonywać. W dalszej kolejności nauczyciel może starać się o awans na nauczyciela kontraktowego 

Nauczyciel, który stara się o uzyskanie tytułu nauczyciela kontraktowego, nadal jest stażystą. Czas przygotowań do nowego stopnia trwa 9 miesięcy. Po tym czasie podlega weryfikacji. Brane pod uwagę są: sposób prowadzenia lekcji, przeprowadzanie wszelkich przedsięwzięć w szkole, organizacja konkursów, w których uczestniczą uczniowie. 

Uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego jest dużo trudniejsze, czas do jego osiągnięcia również się rozszerza. Staż na nauczyciela mianowanego może bowiem rozpocząć osoba, która od dwóch lat jest nauczycielem kontraktowym (lub od roku, jeśli posiada stopień naukowy doktora), a jego długość to 9 miesięcy. Po tym czasie następuje kolejna, dwuetapowa, ocena ma dwa etapy. Zostaje ona prowadzona nie tylko w szkole, lecz także przed organem, który ją prowadzi. 

Staż nauczyciela dyplomowanego może rozpocząć się po 12 miesiącach od uzyskania tytułu nauczyciela mianowanego.  Ocena pracy nauczyciela w przypadku tego stopnia ma również dwojaki charakter. Ocenę pracy przeprowadza zarówno szkoła jak i organ prowadzący szkołę. Przedstawiciele szkoły zwracają uwagę na całościowy dorobek oraz staż nauczyciela, z kolei komisja z organu prowadzącego sprawdza wszystkie umiejętności kandydata na nauczyciela dyplomowanego. Gdy ocena okaże się pozytywna, nauczyciel otrzymuje czwarty, najwyższy stopień awansu zawodowego.

W ślad za awansem zawodowym zwiększeniu ulega wynagrodzenie nauczyciela. W 2021 wyglądało ono następująco:

Średnie wynagrodzenie nauczyciela od 1 stycznia 2021:

 • nauczyciel stażysta - 100 proc. kwoty bazowej - 3 537,80 zł;
 • nauczyciel kontraktowy - 111 proc. kwoty bazowej - ok. 3 537,80 zł;
 • nauczyciel mianowany - 144 proc. kwoty bazowej - ok. 5 094,432 zł
 • nauczyciel dyplomowany - 184 proc. kwoty bazowej - ok. 6 509,552  zł.
   

Trzeba jednak pamiętać, że na wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wpływ ma nie tylko stopień awansu zawodowego, ale również posiadane kwalifikacje dodatkowe oraz wymiar zajęć obowiązkowych i wychowawstwo. 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nauczanka
Nauczanka 20.12.2021, 20:53
Awans na stopień nauczyciela mianowanego trwa 2 lata i 9 m-cy
Belfer
Belfer 20.12.2021, 17:33
Dyplomowanie odbywa się przed komisją organu nadzorującego czyli kuratorium

Pozostałe