Wymiana szyb w samochodzie - na co uważać?

  • 23.12.2021, 17:11 (aktualizacja 23.12.2021, 17:13)
  • redakcja
Wymiana szyb w samochodzie - na co uważać?
Szyby naszego samochodu to elementy z jednej strony bardzo wytrzymałe, z drugiej zaś delikatne. Uważamy, by ich nie uszkodzić, dbamy o ich czystość, bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Niestety pewnych zbiegów okoliczności nie da się uniknąć. Bywa tak, że któraś z szyb w aucie ulegnie uszkodzeniu. Rada jest zwykle tylko jedna - zniszczoną szybę trzeba wymienić na nową.

Dlaczego to takie ważne?

Dobra kondycja szyb ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy oraz dla bezpieczeństwa podróżnych. Szczególnie ważna jest, co oczywiste, szyba czołowa. Z tego powodu nawet drobne jej pęknięcia dyskwalifikują pojazd z ruchu. Jeśli podczas kontroli drogowej policjanci stwierdzą uszkodzenia, z całą pewnością nie będą pobłażliwi. Przepisy są tu zresztą jednoznaczne - kierowcy grozi wysoki mandat, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Również na stacji kontroli pojazdów nie ma co liczyć na ulgowe traktowanie. Pracownik SKP każe wrócić wtedy gdy samochód przejdzie niezbędną naprawę. Pamiętajmy, że w przypadku szyby czołowej nawet niewielkie pęknięcie najpewniej będzie się powiększać. Im szybciej auto trafi do warsztatu, tym lepiej. W tym przypadku odkładając naprawę, nie zaoszczędzimy.

Zostaw to specjalistom

Naprawy blacharsko lakiernicze, skomplikowane remonty, wymiana szyb - są czynności, które lepiej zostawić fachowcom. Wymiana to zbyt delikatny zabieg, by przeprowadzać go na własną rękę. Specjaliści dokonują demontażu szyby przy użyciu specjalnych narzędzi. Wymontowana zostaje nie tylko szyba, ale również wycieraczki, uszczelki oraz elementy z tworzywa (np. podszybie). Osoba dokonująca naprawy musi wykazać się ostrożnością. W przeciwnym razie łatwo o uszkodzenie słupków, maski, a nawet wnętrza samochodu (np. deski rozdzielczej). W warsztacie wymiana zostanie przeprowadzona przy użyciu osłon zabezpieczających karoserię.

Szyba usunięta będzie za pomocą specjalnych przyssawek. Przed osadzeniem nowej szyby konieczne jest usunięcie brudu, starego kleju, a w razie potrzeby również odłamków szkła. Ostrożny montaż szklanej tafli wiąże się z zastosowaniem specjalnego kleju, a także środków gruntujących. Taka mieszanka zapewni doskonałą trwałość przeprowadzonej naprawy. Wymiana szyb samochodowych to długotrwały proces. Wlicza się do niego także okres, który trzeba odczekać już po osadzeniu nowej szyby. Element musi dobrze osiąść, a klej zaschnąć. Rozpoczęcie jazdy przed upływem tego czasu może skutkować nieprawidłowym ułożeniem się szyby, a nawet jej pęknięciem.

BezpieczeństMlwo przede wszystkim

Wymiana szyb samochodowych to zabieg, na którym nie warto oszczędzać. Najtańsze zamienniki charakteryzują się niską trwałością. Używane szyby najczęściej jest porysowane i nie gwarantują odpowiedniej przejrzystości. Ich demontaż niejednokrotnie przeprowadzany jest bardzo amatorsko, a szyby przechowywane są na zewnątrz. Czynniki atmosferyczne degradują folię PVB, która mieści się pomiędzy warstwami, z których współczesne szyby są klejone.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe