UOKiK: 140 mln zł kary dla sieci Kaufland

  • 03.01.2022, 19:10
  • redakcja
UOKiK: 140 mln zł kary dla sieci Kaufland
140 mln zł kary za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej oraz za błędne oznakowanie warzyw krajem pochodzenia nałożył Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółkę Kaufland Polska Markety.

Jak poinformował w poniedziałek Urząd, w trakcie postępowania Prezes UOKiK stwierdził, że spółka Kaufland Polska Markety wymagała od dostawców obniżenia ceny produktów rolnych i spożywczych już po ich sprzedaży, nieuczciwie wykorzystując swoją przewagę kontraktową. Spółka pobierała też od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowe rabaty, nieprzewidziane w umowie - podał Urząd.

Kara za te praktyki to 124 mln zł. Została obniżona ze względu na postawę spółki, która zaprzestała swoich praktyk jeszcze w trakcie naszych czynności wyjaśniających, a przed postawieniem przedsiębiorcy zarzutów - zaznaczył UOKiK.

Według Urzędu, spółka ustalała warunki współpracy z niektórymi z dostawców już po rozpoczęciu danego roku. Zdaniem UOKiK w takich sytuacjach, przy przedłużających się negocjacjach umowy na kolejny rok, dostawca nie wiedział, na jakich warunkach realizował dostawy w okresie od początku roku do dnia podpisania umowy.

UOKiK zauważył, że w nowym kontrakcie często wprowadzane były dodatkowe rabaty lub spółka podwyższała wysokość dotychczasowych, a dostawcy musieli zapłacić wyrównanie z tego tytułu. W praktyce oznaczało to wsteczne obniżenie już zapłaconej ceny sprzedaży produktów do sieci Kaufland za okres od początku roku do dnia podpisania nowej umowy.

Druga zakwestionowana przez UOKiK praktyka polegała na pobieraniu od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowych rabatów, które nie były przewidziane w umowie. Kontrahent sieci handlowej nie wiedział zatem, kiedy zażąda się od niego udzielenia tego rabatu, ani w jakiej będzie on wysokości - ocenił UOKiK.

Urząd ustalił, że praktyka dotycząca negocjacji umowy po rozpoczęciu roku dotyczyła ponad 800 kontrahentów w latach 2018-2020, z czego 72 musiało zapłacić niekorzystne dla siebie wyrównanie na łączną kwotę blisko 37 mln zł. Z kolei nieuczciwe wsteczne rabaty zostały uzyskane od 176 dostawców na łączną kwotę ponad 30 mln zł.

Poszkodowane podmioty w dużej mierze były małymi i średnim przedsiębiorcami, a także gospodarstwami rolnymi i grupami producentów - zaznaczył Urząd.

„Zasady współpracy sieci handlowej z dostawcami, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy. Tymczasem kontrahenci spółki Kaufland Polska Markety nie mieli pewności, jakie otrzymają wynagrodzenie z tytułu dostaw i czy wynegocjowana wcześniej cena nie zostanie obniżona” - oświadczył Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w informacji Urzędu.

UOKiK wymierzył też Kaufland Polska Markety 13,2 mln zł kary za błędne oznakowanie warzyw krajem pochodzenia. Kontrole Inspekcji Handlowej stwierdziły, że w sklepach sieci systematycznie dochodzi do sytuacji, w których na wywieszkach warzyw przekazywane są nieprawdziwe informacje na temat ich pochodzenia geograficznego.

Jak poinformował Urząd, przykładowo marchew w sklepie w Kaliszu miała pochodzić z Polski, jak wynikało z wywieszki, a na opakowaniu zbiorczym widniała Holandia; w placówce w Brzegu ziemniaki, zgodnie z wywieszką, miały być z Polski, a na opakowaniu zbiorczym – z Niemiec, itp.

„Prawo do informacji jest podstawowym prawem każdego konsumenta. Jednocześnie informacje o produktach muszą być rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia dla konsumentów, a ponadto nie mogą w jakikolwiek sposób wprowadzać w błąd” - oświadczył prezes Chróstny.

„Dlatego wszcząłem w tej sprawie postępowanie i wydałem decyzję. Nakazałem zaniechanie wprowadzania konsumentów w błąd i zdecydowałem o nałożeniu kary finansowej na tę sieć handlową” - wyjaśnił Chróstny.

Decyzje nie są prawomocne, spółka może się od nich odwołać do sądu. (PAP)

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ale
Ale 10.01.2022, 15:28
Wina Tuska
SA.
SA. 05.01.2022, 16:49
Jak najbardziej uzasadniona kontrola i adekwatna kara. Takie kontrole powinny być zdecydowanie jeszcze częstsze, co do jakości i kraju pochodzenia towaru. Wszyscy chyba raczej już wiedzą, że szwab to szwab, zawsze żerował i wykorzystuje RP i Polaków.
rwd
rwd 05.01.2022, 12:04
A gdzie poprzednie posty?
Ajdejano
Ajdejano 05.01.2022, 16:06
Poprzednie wpisy zginęły, ponieważ były to wpisy przeciw nieuczciwemu, szwabskiemu kauflandowi.
Na tym forum, należącym do News4Media, z ppenością nie zginęłyby wpisu szwabów, gdyby w tych wpisach pouczali Polaków, jak i co mają robić.
Dziwisz się?! niemcy, niemcy - ponad wszystko !!!
rwd
rwd 05.01.2022, 22:34
Dziwie się? Nie, tylko szlak mnie trafia. A kto stoi za wójtem Lubochni, że też nie można złego słowa o nim napisać?
wredna
wredna 07.01.2022, 13:45
A co ma wójt Lubochni do tego ? Idz powiedz wójtowi w oczy , co Ci leży na sercu . Nie rób podchodów.
Szlak
Szlak 06.01.2022, 12:49
to może być turystyczny. A to co mnie i cię trafia to jest szlag.
Ajdejano
Ajdejano 06.01.2022, 19:37
Dobrze! Bardzo dobrze!!! Super dobrze!!!! Dobrze, że trafiają się tacy, normalni ludzie, jak Ty. Piszę "normalni", bo dla mnie ci "normalni", to ludzie, którzy chodzili do szkółek, nie za gęsi i za masło, ale dlatego, że po prostu chcieli się czegoś w tych szkółkach nauczyć.
Pozdrowienia od starego czekisty.
Do alejajo
Do alejajo 10.01.2022, 15:25
Ty się masz za normalnego?
Polak
Polak 04.01.2022, 23:36
Budujmy własne centra handlowe mamy zdrową żywność i wypieramy zagranicę . Swój kupuje u swojego!.
Stachu
Stachu 07.01.2022, 17:20
Targowisko Miejskie jest największym Centrum Handlowym w Tomaszowie, wystarczy tylko o nie zadbać.
Wiesia
Wiesia 08.01.2022, 11:52
Na Targowisku Miejskim konieczne byłoby wybudowanie toalety na europejskim poziomie. Funkcjonująca ,,zagozdonówka" przypomina dawno minione czasy a płacić za nią słono trzeba.
Wiesiu !
Wiesiu ! 08.01.2022, 17:19
A ileż ty płacisz za ten przybytek ? Złotówkę czy dwa zł. I ty to nazywasz słoną opłatę? Możesz iść w krzaki i tam się załatwić. Nie ośmieszłabyś się.
emeryt
emeryt 04.01.2022, 15:37
Oj, teraz ceny poszybują w górę bo to główny dostawca żywności dla tomaszowian.
Ajdejano
Ajdejano 07.01.2022, 13:42
Ja tez jestem emerytem, już 13 lat. Jednak, nie mam tak zlasowanego mózgu, jak Ty. Twój zlasowany mózg podpowiedział Ci, że ten szwabski oszust, czyli kauflad, to jest główny dostawca żywności dla tomaszowian.
Otóż, mój mózg podpowiada mi, że głównym dostawcą żywności dla nas, nie są oszuści z kauflandu, a nasi rolnicy, sprzedający swoje produkty w wielu innych miejscach.

Tak więc, negatywny mistrzu, trzeba więcej spacerów po świeżym powietrzu!!! Twój mózg będzie przewietrzony!!!
Do alejajo
Do alejajo 10.01.2022, 15:26
Masz tak zlasowany że tylko Ty tego nie widzisz
Hmm Kaufland?
Hmm Kaufland? 07.01.2022, 20:40
Kaufland i Lidl to Grupa Schwarz. Jej szefem jest Dieter Schwarz. Grupa otrzymała od Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju ((sic) 900 000$ kredytu na preferencyjnych warunkach, na rozwój sieci w Polsce i na terenie wschodniej Europy.
Pierwsze pieniądze dla Grupy - 100 mln dol. - poszły z IFC w 2004 roku. Fundusze te zostały wydane m.in. na ekspansję w Polsce.
Kolejna transza z 2009 roku - 75 mln dol. - poszła na rozwój sieci w Bułgarii, oraz Rumunii. W 2011 66 mln dol. dostał Lidl w Rumunii, a w 2013 ponad 105 mln zostało pożyczone na rozwój w Bułgarii i Chorwacji, oraz na otworzenie pierwszych sklepów w Serbii.
Kontrowersję budzi to, że w wielu krajach europejskich sieci oskarżane są o niechętne traktowanie związków zawodowych, łamanie praw pracowniczych, płacenie zbyt niskich podatków.
Ciekawostką jest też to, że zaraz po otrzymaniu tego wsparcia właściciel zakupił na terenie Belgii zamek. Obecnie szef Kauflandu i Lidla jest najbogatszym Niemcem.
Heh
Heh 10.01.2022, 15:28
Zamki to i budują w Polsce poczytaj jest taki co nie ma sklepów a jest prezesem spółki
T. J.
T. J. 06.01.2022, 21:09
Jaki z Kauflanda główny dostawca żywności dla tomaszowian? skąd te dane?

Pozostałe