APEL Członków Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego

  • 05.01.2022, 21:29
  • redakcja
APEL Członków Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego
Legioniści  Józefa  Piłsudskiego z  Tomaszowa  Maz.  i  okolic.

W L.P. poza wymienioną grupą tomaszowskich strzelców walczyło około stu ochotników wywodzących się z naszego miasta i jego okolic. Mówi o tym raport emisariuszy Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego autorstwa   J. Skrzyńskiego i S. Stoki z inspekcji Punktu Werbunkowego LP w Tomaszowie, kierowany do Departamentu NKN w Krakowie z 16 lutego 1915 r[1]. „…ogółem w Tomaszowie Mazowieckim łącznie z werbunkiem POW jesienią 1914 r. zgłosiło się do Legionów Polskich do maja 1915 r. 100 ochotników z czego 28 zwerbowano od lutego do 14 V 1915 r.” Po terminie wskazanym powyższym raportem, do Legionów wstąpiło jeszcze kilkudziesięciu ochotników pochodzących z naszego miasta.

Do tej pory udało ustalić: 36 Legionistów z Tomaszowa Maz. i 10 Legionistów z okolic. Niestety brakuje jeszcze informacji o 22 Legionistach nieznajdujących się w naszym wykazie oraz o innych Legionistach. Z uwagi na szczególne zasługi żołnierzy ochotników LP w walce o wolność i niepodległość Polski, chcielibyśmy ustalić wszystkich Legionistów wywodzących się z naszego miasta i powiatu.

Polecamy zapoznanie się z artykułem „OCHOTNICY Z TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO W LEGIONACH POLSKICH JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO” na stronie www.tptm.pl w zakładce Aktualności i wydarzenia.

 Zwracamy się do wszystkich osób, w szczególności mieszkańców miasta i powiatu tomaszowskiego o przejrzenie swoich zbiorów i pamiątek rodzinnych. W  przypadku odnalezienia informacji o żołnierzach Legionistach, lokalizacji nagrobków na cmentarzach, prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy.

Jan Woicki   tel. 603293015,   e-mail [email protected]

Marian Fronczkowski   tel. 513009664,   e-mail [email protected]

 

 
redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe