MF: ulga dla klasy średniej może być zastosowana przy wspólnym rozliczeniu małżonków

  • 07.01.2022, 11:23
  • Marek Siudaj
MF: ulga dla klasy średniej może być zastosowana przy wspólnym rozliczeniu…
Ulga dla klasy średniej może być zastosowana przy wspólnym rozliczeniu małżonków, jeśli połowa ich łącznych przychodów mieści się w przedziale między 68 412 zł a 133 692 zł – wynika z wyjaśnień MF przysłanych PAP.

Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie, które pojawiło się w przepisach podatkowych od 1 stycznia. Jego celem, jak informuje MF na swoich stronach, jest amortyzacja zmian w składce zdrowotnej, czyli likwidacja odliczenia tej daniny od podatku. Ulga obejmuje osoby, które uzyskują przychody z pracy na etacie oraz z działalności gospodarczej w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł, czyli od 5 701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie. Z ulgi mogą skorzystać także małżonkowie przy wspólnym rozliczeniu.

"W przypadku wspólnego opodatkowania małżonków, każdy z małżonków może skorzystać z odliczenia, jeżeli spełnia warunki do jego zastosowania (uzyskuje przychody ze wskazanych źródeł i jego roczne przychody mieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692)" – napisało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach przysłanych PAP.

Ale, jak wynika z informacji z MF, również w sytuacji, kiedy jedno z małżonków uzyskuje przychody kwalifikujące go do ulgi dla klasy średniej, a drugie zarabia mniej lub jeśli jedno z małżonków przekroczyło limit ulgi a drugie nadal mieści się w przedziale, można zastosować ulgę dla klasy średniej przy wspólnym rozliczeniu.

"Jeżeli jednak istnieje dysproporcja między przychodami małżonków i np. jeden przekracza limit przychodowy, a drugi nie osiąga żadnych przychodów, to też mogą skorzystać z odliczenia. W tym przypadku jednakże połowa łącznych przychodów obojga małżonków (z pracy na etacie oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej) musi wynosić co najmniej 68 412 zł i nie przekraczać 133 692 zł. Jest to warunek zastosowania odliczenia i przy jego spełnieniu każdy z nich zastosuje ulgę obliczoną od połowy ich wspólnych przychodów" – wskazało Ministerstwo Finansów w swoim wyjaśnieniu.

Wśród rozwiązań, jakie obowiązują od początku roku a dotyczą opodatkowania małżeństw, znalazła się także możliwość wspólnego rozliczenia się już od momentu zawarcia małżeństwa, o ile na koniec roku istniała wspólność majątkowa. Wcześniej obowiązywała zasada, że aby skorzystać ze wspólnego rozliczenia, małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. (PAP)

 

Marek Siudaj

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Niepełnosprawny
Niepełnosprawny 08.01.2022, 14:11
A co z ulgą dla niepełnosprawnych odliczaną od podatku . Teraz niepełnosprawni dostaną kopa w dużą literę szczególne ci z niskimi emeryturami . Mogli sobie odliczyć ulgę od dochodu i przy niewielkim dochodzie płacili tylko niewielką składkę zdrowotną. Teraz zapłacą o wiekszą składkę a ulgi nie odliczą. Czy będzie możliwość wspólnego rozliczenia że współmałżonkiem i odliczenia ulgi jeśli jedno ze współmałżonków ma większą emeryturę i podatek płacić będzie? Czy będzie możliwość odliczenie ulgi swojej i współmałżonka , czy tylko swojej i czy w ogóle taką ulgą będzie?
Niepełnosprawna w stopniu znacznym
Niepełnosprawna w stopniu znacznym 08.01.2022, 17:12
Będzies mógł się rozliczyć ze współmałżonkiem, o ile zapłacicie podatek od emerytur. W przeciwnym wypadku nie da rady.
Niepełnosprawny
Niepełnosprawny 08.01.2022, 21:13
Dziękuję za informację , to dopiero za rok bo chyba w tym roku będą się mogli za 2021r wszyscy rozliczyć na starych zasadach. Tylko czy to jest pewne bo nigdzie nie ma żadnej informacji na ten tema temat ?
Niepełnosprawna.
Niepełnosprawna. 09.01.2022, 14:51
Oczywiście. PIT za 2021 r. rozliczamy na starych zasadach.
Wejdź na https://www.pit.pl/pit/ tam masz trochę dokładniej to podane.
Oj leniuszku, w google wszystko jest, tylko trzeba poszukać.

Pozostałe