Prof. Banach: wkrótce w Polsce może być 100 tys. zakażeń wariantem omikron dziennie

  • 09.01.2022, 16:12
  • redakcja
Prof. Banach: wkrótce w Polsce może być 100 tys. zakażeń wariantem omikron…
Sto tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem w wersji omikron dziennie może być w Polsce na przełomie stycznia i lutego – powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.

Zdaniem naukowca wariant omikron, który pojawił się w listopadzie ub. roku, będzie już wkrótce dominował w Polsce pod względem liczby wywołanych zakażeń SARS-CoV-2.

"Co do tego nie ma wątpliwości. Pokazują to przykłady innych krajów w zachodniej Europie i rozwój pandemii w Stanach Zjednoczonych, gdzie za 95 proc. przypadków zakażeń odpowiada omikron" – podkreślił.

"Na przykład w USA rejestruje się po ponad pół miliona zakażeń dziennie, w Wielkiej Brytanii ok. 250 tys. zakażeń, a we Francji, Hiszpanii i Włoszech ponad 100 tys. infekcji koronawirusem w wariancie omikron dziennie" – podkreślił profesor Banach.

"Zakładam, że wkrótce w Polsce pojawi się fala zakażeń, gdzie liczba infekcji, głównie omikronem osiągnie nawet 100 tys. przypadków dziennie" – ostrzegł epidemiolog. "Jeśli poziom testowania będzie odpowiedni, bo jeżeli będzie mniejszy, tych wykrytych przypadków może być oczywiście mniej – zaznaczył. "Omikron jest kilkadziesiąt razy bardziej zakaźny" – przypomniał.

"Moim zdaniem 100 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem w wersji omikron dziennie może być tym problemem, który dotknie nas na przełomie stycznia i lutego tego roku" – powiedział PAP prof. Banach. (PAP)

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

K
K 12.01.2022, 14:50
Ten sam profesur Horban w 2009 roku namawiał do stosowania amantadyny jako bardzo dobrego leku przeciwwirusowego na grypę, a w ostatnich dwóch latach narracja już się zmieniła i amantadyna jest już niedobra i powoduje mutacje.
leki
leki 11.01.2022, 21:39
28 grudni 2020 godz. 17:20 rmf.24 wywiad pfofesor horban....
zaszczepienie nie zarażają..!

Pozostałe