Przy Dziecięcym Telefonie Zaufania RPD zaczynają się dyżury ekspertów

  • 10.01.2022, 16:29
  • Danuta Starzyńska-Rosiecka
Przy Dziecięcym Telefonie Zaufania RPD zaczynają się dyżury ekspertów
Przy Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka i na specjalnym czacie internetowym Biura Rzecznika Praw Dziecka od poniedziałku dyżurować będą eksperci z zakresu prawa, spraw socjalnych, edukacji i wychowania oraz ochrony zdrowia.

"Od dzisiaj (10.01.2022) przy Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800-12 12-12 i na specjalnym czacie internetowym czat.brpd.gov.pl dyżurować będą specjalni eksperci z zakresu prawa, spraw socjalnych, edukacji i wychowania oraz ochrony zdrowia. Oprócz codziennego, całodobowego wsparcia psychologicznego i kryzysowego będzie można teraz w trakcie eksperckich dyżurów uzyskać wyczerpujące informacje dotyczące obowiązujących przepisów i procedur" – czytamy w komunikacie Biura Prasowego RPD.

Wskazano w nim, że kryzys wywołany pandemią wymaga pilnej rozbudowy skoordynowanego i powszechnego systemu pomocy dla młodego pokolenia.

"W wyniku porozumienia zawartego przez Rzecznika Praw Dziecka z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki wspólnie działamy na rzecz reformy systemu psychiatrii dziecięcej, pomocy środowiskowej i psychologicznej w szkołach" – zaznaczono.

Podano, że kolejnym etapem rozbudowy systemu pomocy jest uruchomienie przy Dziecięcym Telefonie Zaufania codziennych dyżurów eksperckich z zakresu prawa, spraw socjalnych, edukacji i wychowania oraz ochrony zdrowia.

"Specjaliści dyżurują w dni powszednie w godzinach 9.00-14.00 – wystarczy zadzwonić na 800-12-12-12 lub napisać na czacie (czat.brpd.gov.pl) i poprosić o kontakt z ekspertem. Cały czas, codziennie, przez całą dobę można również uzyskać wsparcie psychologiczne i kryzysowe – eksperci dyżurują dodatkowo i niezależnie od stałego, całodobowego wsparcia psychologów" – czytamy.

W poniedziałek dyżurować będzie ekspert z zakresu spraw socjalnych: świadczeń (500 plus, 300 plus, zasiłek i dodatki do zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjne itp.); udzielania pomocy społecznej; spraw socjalnych dzieci wychowywanych w różnych formach opieki zastępczej, w czasie sprawowania opieki i po jej ustaniu; działalności domów pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie; działalności zakładów opiekuńczo-leczniczych dla dzieci; świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; warunków pracy małoletnich; spraw mieszkaniowych, lokali zastępczych, socjalnych, eksmisji; działania domów dla matek z małymi dzieci i kobiet w ciąży; funkcjonowania funduszu alimentacyjnego; spraw związanych z niepełnosprawnością nieletnich, rehabilitacją, ochroną zdrowia niepełnosprawnych.

We wtorek dyżurować ekspert z zakresu ochrony zdrowia: dostępności do świadczeń zdrowotnych; praw pacjenta małoletniego; środków prawnych przysługujących pacjentom i ich przedstawicielom ustawowym/opiekunom w realizacji ich praw.

W środę dyżurować będzie ekspert z zakresu prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich oraz prawa i postępowania karnego dotyczącego małoletnich.

W czwartek dyżur obejmie ekspert z zakresu edukacji i wychowania: pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowanej w przedszkolach, szkołach i placówkach; przemocy rówieśniczej; spraw związanych z ocenianiem, klasyfikowaniem i promowaniem uczniów; indywidualnego nauczania; dowożenia uczniów niepełnosprawnych, jak również innych spraw związanych z organizacją transportu dzieci do szkół; współpracy szkoły z rodzicami; reorganizacji szkół, likwidacji czy łączenia oddziałów; bezpiecznych i higienicznych warunków nauki oraz wychowania.

W piątek dyżurować będzie ekspert z zakresu prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich oraz prawa i postępowania karnego dotyczącego małoletnich. (PAP)

 

Danuta Starzyńska-Rosiecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 11.01.2022, 20:50
Do redakcji: usunęliście mój wpis. Daj wam wszystkiego najgorszego - lokalni cwaniacy, kierowani News4Meddia.
Ajdejano
Ajdejano 10.01.2022, 19:18
Cytat z pierwszego zdania tekstu powyżej
"...kryzys wywołany pandemią wymaga pilnej rozbudowy skoordynowanego i powszechnego systemu pomocy dla młodego pokolenia."
Ile razy ja słyszałem i czytałem takie puste deklaracje od kolejnych, tzw. rzeczników praw dziecka.
Dlaczego piszę: "od kolejnych" ??? Przecież Rzecznik Praw Dziecka powinien być bez kadencyjny, bo powinien to być ktoś, kto będzie dbał TYLKO I WYŁĄCZNIE O PRAWA DZIECI, a nie o tych, obsmarkanych "polytyków", którzy jego wybrali.

Tymczasem, w naszym polskim, politycznym dnie, bywa, że takiego rzecznika trzeba wybierać parę razy, bo: najpierw zgłosili kandydata lewacy (po, sld, zsl, hołownia) więc prawiczki (pisiory, konfederacja) nigdy jego nie przegłosują. Potem jest odwrotnie, itd., itp.

Więc, te mrzonki, powypisywane powyżej, to zwykła, polityczna bajka.

Pozostałe