Wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2022"

  • 12.01.2022, 15:57 (aktualizacja 12.01.2022, 16:22)
  • Danuta Starzyńska-Rosiecka
Wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy…
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie najlepszym technikum – wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2022". II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego znalazło się na 185 pozycji otrzymując złotą odznakę. I Liceum uplasowało się na 319 pozycji. Obie szkoły awansowały w stosunku do roku ubiegłego. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 24. przygotował miesięcznik "Perspektywy".

Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku liceów uwzględniono też osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników uwzględniono wyniki egzaminów zawodowych.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie – od lat jest w czołówce rankingu. W ubiegłym roku było na pierwszym miejscu, dwa lata temu na miejscu drugim, w 2019 r. – na pierwszym, w 2018 r. – na trzecim, w 2017 r. i w 2016 r. – na miejscu drugim, a w 2015 r. – na pierwszym.

"Staszic" jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie. Liceum powstało w 1906 r. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską. Uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Szkoła współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Drugie miejsce wśród liceów zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu (w ubiegłym roku również na drugim miejscu), miejsce trzecie – XIII LO w Szczecinie (w ub.r. na trzecim), miejsce czwarte – V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ub.r. na czwartym), miejsce piąte – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (w ub.r. na siódmym).

Na szóstym miejscu jest XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na siódmym – LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, na ósmym – VIII LO im. Władysława IV w Warszawie, na dziewiątym – LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na dziesiątym – V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.

Na miejscu jedenastym jest IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na dwunastym – II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, na trzynastym – II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, na czternastym – V LO w Bielsku-Białej, na piętnastym – 2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie.

Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (woj. łódzkie, powiat bełchatowski). W ubiegłym roku w rankingu szkoła była na trzecim miejscu. Obecne zwycięstwo jest drugim, jakie odniosło technikum z Kleszczewa w rankingu – poprzednio na pierwszym miejscu było w 2016 r. Od 2014 r. szkoła jest w pierwszej dziesiątce techników w Polsce: w 2014 r. była na miejscu dziewiątym, w 2017 r. – na siódmym, w 2018 r. na piątym, a w 2019 i 2020 r. – na miejscu czwartym.

Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II działa w ramach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie. W jego skład wchodzi także Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II. Kształci w dwóch zawodach: technik mechatronik i technik automatyk. Klasy są pod patronatem PGE KWB i PGE Elektrownia. Liceum prowadzi dwie klasy: językową i medyczno-ratowniczą.

Na miejscu drugim znalazło się Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (ubiegłoroczny zwycięzca). Na miejscu trzecim jest Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie (w ub.r. na miejscu szóstym), na czwartym – Technikum Elektroniczne nr 7 im. WP w Bydgoszczy (w ub.r. również na czwartym), na piątym – Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (w ub.r. na piątym).

Na miejscu szóstym jest Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu, na siódmym – Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, na ósmym – Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, na dziewiątym – Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie, na dziesiątym – Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku w Warszawie.

Jak co roku kapituła przygotowała też podrankingi szkół. Wśród nich są dwa, w których kryterium są wyniki matury (ranking maturalny dla liceów i ranking maturalny dla techników), ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych) i rankingi wojewódzkie oraz ranking liceów warszawskich.

W rankingu maturalnym liceów na miejscu pierwszym jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na drugim – XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na trzecim – Uniwersyteckie LO w Toruniu, na czwartym – IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, na piątym – VIII LO im. Władysława IV w Warszawie.

W rankingu maturalnym techników na miejscu pierwszym jest Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, na drugim – Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, na trzecim – Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie, na czwartym – Technikum Komunikacji w Poznaniu, na piątym – Technikum Elektroniczne nr 7 im. WP w Bydgoszczy.

W rankingu szkół olimpijskich na pierwszym miejscu jest Uniwersyteckie LO w Toruniu, na drugim – XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na trzecim – V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na czwartym – XIII LO w Szczecinie, na piątym – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Ranking matur 

 

 

Tomaszowskie licea po raz kolejny poza pierwszą setką. W tym roku obie szkoły w rankingach awansowały, ale daleko im jeszcze do czasów dawnej świetności. W XX rankingu, który ogłoszono w roku 2018 a podsumowującym rok szkolny 2016/2017 nasze II LO zajęło: 92 miejsce w rankingu głównym, 88 miejsce w rankingu maturalnym, 133 miejsce w rankingu olimpijskim, 6 miejsce w województwie łódzkim Największy udział w wysokiej pozycji II LO miały wyniki na maturze (70% pkt. Rankingowych- w tym 40% na poziomie rozszerzonym i 30% na poziomie podstawowym).  Z egzaminu maturalnego średnie wyniki II LO były wówczas wyższe niż średnia w kraju dla liceów.

Co ciekawe dziesięć lat wcześniej a więc w roku 2008  placówka z Tomaszowa została sklasyfikowana jako trzecia w województwie łódzkim i czterdziesta trzecia w Polsce.  

Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostaną w środę podczas gali finałowej, która odbędzie się w w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (PAP)

 

 

 

Tomaszowskie szkoły całkiem nieźle plasują się natomiast w rankingu wojewódzkim

 

 

Danuta Starzyńska-Rosiecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Xfd
Xfd 2 dni temu, 06:18
Bardzo długo 2 LO było lepsze, jednak teraz mają problem z naborem, przyjmują takie osoby, które nigdy do liceum chodzić nie powinny, więc z pewnością obniżenie wyników będzie coraz bardziej widoczne.
ppp
ppp Wczoraj, 12:13
no jakoś tego po „Perspektywach” nie widać. To nadal nie jest tak, że ze słabym świadectwem po podstawówce możesz się tam dostać.
Dymiarz
Dymiarz 13.01.2022, 22:40
Nic nie szkodzi. Jesteśmy najlepsi w Polsce w produkcji "smogu". Tomaszów był na "pudle" dwa dni temu.
MATURZYSTKA
MATURZYSTKA 13.01.2022, 14:48
Zawsze II LO było lepsze od I LO.
Tak sobie myśl.
Tak sobie myśl. 13.01.2022, 19:18
II LO za wszę było lepsze, a nie przypadkiem za pchłę?
W rankingu
W rankingu 13.01.2022, 12:49
maturalnym mamy tylko Technikum nr 6 (ZSP nr 8) ze
Srebrną Tarczą- 123 miejsce na 300 klasyfikowanych w całym kraju. Pozostałe poza punktacją.
https://2022.technika.perspekt…
Dlaczego
Dlaczego 13.01.2022, 12:35
nie ma wyników tomaszowskich Techników?
Srebrna tarcza:
-Technikum nr 5 (ZSP nr 6) miejsce 145/ w województwie łódzkim 10,
-Technikum nr 2 (ZSP nr 2) miejsce 227/ w województwie łódzkim 14
-Technikum nr 6 (ZSP nr 8) miejsce 233/ w województwie łódzkim 15.
Brązowa tarcza:
-Technikum nr 1 (ZSP nr 1) miejsce 414/ w województwie łódzkim 26.
cała prawda - całą dobę
cała prawda - całą dobę 12.01.2022, 20:27
wyniki matur ? czy to że się płaci tygodniowo po 350 zł za koreczki też biorą pod uwagę ?
Maksimus_Keksimus
Maksimus_Keksimus 13.01.2022, 19:27
tyle sobie nauczyciele krzyczą?
Jak chodzilem do lI lo to fakt chodzili ode mnie ludzie na korki (i to pokryjomu żeby klasa się nie dowiedziała xDDDD) i z matmy chyba 100 za/h było. Nie wiem w sumie po co łazili na korki skoro na lekcji naprawde było wszystko wykładane...
Jak chodziłem
Jak chodziłem 2 dni temu, 12:54
do I LO nie było żadnych korków. Kadra nauczycielska tak uczyła, że nie potrzeba było drenować kieszeni rodziców. Ale to było ponad 60 lat temu. Teraz nauczyciele są bardziej pazerni na kasę.

Pozostałe