„Laboratoria Przyszłości” w tomaszowskich szkołach

  • 13.01.2022, 21:30 (aktualizacja 13.01.2022, 22:30)
  • redakcja
„Laboratoria Przyszłości” w tomaszowskich szkołach
Ponad 1,5 mln zł dotacji pozyskało Miasto Tomaszów Mazowiecki dla placówek oświatowych, dla których jest organem prowadzącym. Fundusze pochodzą z Programu „Laboratoria Przyszłości” i projektu „Asystent ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych – pilotaż”. Do miejskich szkół podstawowych trafi nowoczesny sprzęt, m.in. drukarki 3D wraz z niezbędnymi akcesoriami. Pozyskane środki zostaną również wykorzystane na pokrycie kosztów zatrudnienia w szkołach i przedszkolach asystentów ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Szczególnie na to drugie czekało wielu rodziców 

Rządowy Program „Laboratoria Przyszłości” to wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Przyznane w ramach programu wsparcie dla szkół w Tomaszowie Mazowieckim to aż 1,35 miliona złotych. 

Dzięki pozyskanym funduszom do samorządowych szkół podstawowych trafi nowoczesny sprzęt, w tym m.in.: drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami, etc.); mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami; stacje lutownicze (do mikrokontrolerów); sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji osiągnięć uczniów (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.). Sprzęt pojawi się już wkrótce, by uczniowie mogli z niego zacząć korzystać jeszcze w tym roku szkolnym. Szkoły mogą już realizować zamówienia i kupować wyposażenie. Oczywiście z zastosowaniem procedur prawa zamówień publicznych.

- Wszystkie nasze szkoły skorzystają z ministerialnej dotacji. Kwoty dofinansowania są różne i zależą od wniosku, jaki złożyła szkoła. O największe fundusze na ten cel aplikowały: Szkoła Podstawowa numer 1 im. Aleksandra Kamińskiego oraz Szkoła Podstawowa numer 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków . To nasze placówki oświatowe o największej liczbie uczniów. Pozostałe szkoły złożyły wnioski na 70 do ponad 100 tysięcy złotych. - mówi Izabela Śliwińska wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, odpowiedzialna za oświatę. 

Nazwa szkoły

Kwota

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego

240.000 zł

Szkoła Podstawowa nr 7 

70.000 zł

Szkoła Podstawowa nr 8

91.800 zł

Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II

129.000 zł

Szkoła Podstawowa nr 13 Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego

124.800 zł

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Orła Białego

112.500 zł

Szkoła Podstawowa nr 6 

102.300 zł

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków

215.100 zł

Szkoła Podstawowa nr 11 

120.000 zł

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Ks. Jana Twardowskiego

70.000 zł

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego

74.700 zł

loadingŁaduję odtwarzacz...


Z kolei z Projektu „Asystent ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych - pilotaż” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10, Miasto pozyskało grant w wysokości 191 956, 40 zł. Będzie wykorzystany wyłącznie na pokrycie kosztów zatrudnienia w szkole lub przedszkolu asystenta ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych (ASPE) przez okres 10 miesięcy. Zgodnie z założeniami realizacja projektu, która jest na etapie finalizowania umów, będzie się odbywać w 5 placówkach oświatowych.

- To bardzo ważny projekt o charakterze pilotażowym, dzięki któremu w przyszłości będzie można wprowadzić zmiany o charakterze systemowym. Cieszymy się, że tomaszowskie placówki wezmą w nim udział. Ma na celu opracowanie standardów usług asystenckich, niezwykle ważnych w procesie nauczania dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zebrane w trakcie projektu doświadczenia mają pomóc w przygotowaniu założeń prawnych oraz opisu kwalifikacji asystenta ucznia w przyszłości. Asystenci mają pracować m.in. z dziećmi z niepełnosprawnościami  - dodaje Izabela Śliwińska 

Projekt ma na celu wprowadzenia opisu kwalifikacji asystenta ASPE do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, opracowania zasady finansowania i organizacji pracy oraz programu i scenariuszy szkoleń dla asystentów i kadry szkół zatrudniających ASPE. Ma też przygotować pierwszą grupy 640 osób w całej Polsce do pracy z dziećmi i młodzieżą

 

Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 56 278,60 zł

Szkoła Podstawowa nr 9 im. ks. Jana Twardowskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 28 139,30 zł

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Orła Białego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 39 200,00 zł

Przedszkole nr 7 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 28 139,30 zł

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków 40 199,20 zł

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano Wczoraj, 13:28
Ja jestem już dziadkiem i z zapartym tchem śledzę poczynania moich wnuków w tych tomaszowskich szkołach (podstawowych i średnich). I z pewnością, takich dziadków o babć jest więcej.
I zastanawia mnie ta cisza tych starych, rodzinnych zgredów na temat tego, że jednak, przynajmniej samorząd naszego miasta myśli o tych naszych kurduplach-wnuczkach.

O samorządzie powiatowym, odpowiedzialnym za szkoły średnie - nie ma co marzyć. Kto taki temat - dofinansowań ma pociągnąć ?! Starosta, wicestarosta ?!?!?! A co tych gości mogą obchodzić cudze bachory ???

Pozostałe