Opiekunowie będą mogli odetchnąć, a nawet wziąć urlop

  • 17.01.2022, 21:09 (aktualizacja 20.01.2022, 06:33)
  • redakcja
Opiekunowie będą mogli odetchnąć, a nawet wziąć urlop
Powiat tomaszowski pozyskał pieniądze na realizację programu pn.  „Opieka wytchnieniowa”, który został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego. Jego celem jest wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych, poprzez odciążenie członków rodzin i opiekunów w codziennych obowiązkach wynikających ze sprawowanej opieki.

Zainteresowane powiaty i gminy mogły składać wnioski do właściwego wojewody o środki na realizację programu na swoim terenie. Powiat tomaszowski w tym roku po raz pierwszy złożył wniosek na ten cel i uzyskał dofinansowanie w wysokości o jaką wystąpił tj. 565 488 zł.

- Należy zauważyć i podkreślić, że jest to 100% wnioskowanej dotacji. W ramach programu powiat tomaszowski, działając w oparciu o zasoby Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim, będzie świadczył całodobową opiekę dla 50 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Długość okresu świadczenia w przeliczeniu na osobę wynosi 14 dni . Ważną informacją jest to, że beneficjenci nie ponoszą z tytułu korzystania żadnych kosztów. Szczegółowe zasady korzystania z programu zostaną przez nas  po zawarciu przez powiat stosownej umowy z Wojewodą Łódzkim. – wyjaśnia Marek Kubiak.  

Osobista, stała opieka nad dzieckiem lub dorosłą osobą, których niepełnosprawność związana jest z szerokim spektrum problemów zdrowotnych prowadzących do znacznego ograniczenia samodzielności, bardzo często oznacza konieczność wsparcia w prawie każdym elemencie codziennego życia.

Członkowie rodzin, opiekunowie muszą podporządkować swój dzienny rozkład zajęć wykonywaniu czynności związanych z opieką i pomocą, co najczęściej oznacza życie w warunkach ciągłego obciążenia psychofizycznego. Wiele osób w takiej sytuacji rezygnuje z udziału w życiu społecznym, zawodowym, zaniedbuje własne zdrowie czy też inne potrzeby oraz całkowicie rezygnuje z indywidualnych aspiracji.

- Zaangażowanie w sprawowanie opieki często utrudnia podejmowanie codziennych zadań niezbędnych dla funkcjonowania rodziny i prowadzenia gospodarstwa domowego. Co więcej, kondycja zdrowotna osób sprawujących codzienną długotrwałą opiekę z czasem ulega pogorszeniu, co przekłada się na mniejszą skuteczność, a tym samym obniżenie komfortu życia osoby niepełnosprawnej oraz samego opiekuna - tłumaczy Kubiak.

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

- To kolejny element wspierania rodzin osób niepełnosprawnych. Zawsze podkreślam, że tomaszowski PCPR jest najlepszy w województwie łódzkim. Osobiście pracuję w firmie, która każdego dnia obsługujemy kilkadziesiąt osób, najczęściej członków rodzin obłożnie chorych seniorów, czy pacjentów z trwałymi dysfunkcjami. Sklep z zaopatrzeniem medycznym, który prowadzimy, to nie tylko miejsce do którego przychodzi się po pieluchy, czy inne niezbędne akcesoria, ja na przykład worki stomijne czy wózki inwalidzkie. To także miejsce, gdzie ludzie dzielą się własnymi troskami dnia codziennego. Często marzeniem jest wyjazd na kilka dni, by po prostu odpocząć. Słyszymy zawsze to samo. Że nie będzie miał kto zaopiekować się mamą, babcią lub dziadkiem – mówi Mariusz Strzępek, szef powiatowej komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych.

Właśnie takim celom ma służyć świadczenie usługi opieki wytchnieniowej. Okresowe zabezpieczenie potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków. Program dotyczy nie tylko opieki nad chorymi i niedołężnymi seniorami. Obejmuje też dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

- Program funkcjonuje już trzeci rok. My w tym roku przystępujemy do niego po raz pierwszy. Wcześniej z racji braku możliwości lokalowych nie przystępowaliśmy do tego programu.  Ogłoszenie o naborze wniosków ukazało się w listopadzie 2021 roku. Szybki i merytoryczny przegląd możliwości Domu Pomocy Społecznej nr 2, skutkował uzyskaniem dofinansowania – podkreśla Marek Kubiak

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jackk1
jackk1 19.01.2022, 22:02
Moja mama w wieku 74 lat po 2-uch udarach (jeden po drugim) i niedowładem prawej strony uzyskała ( w tamtym roku) wirtualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Prawie nie chodzi, ciężko wysławia się i potrzebuje 24 godzinnej pomocy. Co dostałem od Państwa? 248 zł z pomocy społecznej, kupę problemów z załatwieniem spraw gdzie wymagany jest podpis Mamy, prośby o transport medyczny ( nie pomogę bo sam mam implant w kręgosłupie i grupę). Mam szczęście że pracuję na zmiany i żona albo ja ogarniamy temat. Pomoc też jest potrzebna ludziom którzy chcą prawie normalnie organizować sobie życie.
Zdzieiony
Zdzieiony 18.01.2022, 20:06
Chciałbym zapytać, dlaczego tylko DPS Nr 2 miał możliwość pozyskania środków?

Pozostałe