Czujniki temperatury – czym są i jak działają?

  • 20.01.2022, 17:52
  • redakcja
Czujniki temperatury – czym są i jak działają?
Precyzyjny pomiar temperatury wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Rezystancyjne lub termoelektryczne czujniki temperatury są przyrządami, które reagują na zmianę temperatury i pozwalają na dokładny pomiar. Dowiedz się, jaka jest ich zasada działania i jakie rodzaje czujników są dostępne!

Jak działają rezystancyjne czujniki temperatury?

Rezystancyjne czujniki temperatury (RTD) są opornikami, które reagują na zmianę temperatury. W ich wnętrzu znajduje się metalowy rezystor, a czujniki wykorzystują zjawisko zmiany rezystancji metali, które następuje w wyniku zmiany temperatury. Jej wzrost albo spadek wpływają na amplitudę drgania jąder atomów i powodują wzrost lub spadek rezystencji. 

W czujnikach RTD rezystor wraz z przyłączonymi do niego przewodami jest zaizolowany i umieszczony w powłoce ochronnej. Najczęściej stosuje się w nich platynę, miedź lub nikiel. 

Platynowe czujniki temperatury dzielą się na:

  • czujniki drutowe, wykonane przez nawinięcie platynowego drutu na ceramiczny trzpień;
  • czujniki cienkowarstwowe, w których płaskie podłoże z ceramiki powlekane jest warstwą oporową.

Obydwa rodzaje czujników znaleźć można na stronie tme.eu.

Termopary – termoelektryczne czujniki temperatury 

Innym rodzajem czujnika temperatury jest termopara, czyli czujnik termoelektryczny. Czym różni się od czujnika rezystancyjnego? 

Czujniki termoelelektryczne złożone są z połączonych ze sobą dwóch rodzajów metali, które tworzą termoparę. Dzięki zjawisku Seebecka, które dotyczy pojawiania się siły elektromotorycznej w obwodzie wskutek różnicy temperatury, podczas jej zmiany pojawia się analogiczna zmiana napięcia na końcach czujnika.

Jaki czujnik temperatury wybrać?

Czujniki temperatury są urządzeniami pomiarowymi szeroko stosowanymi w różnorodnych układach. Znajdują zastosowanie w prawie każdej branży i skali produkcji. Stosuje się je zarówno w mikroprocesorach, jak i w skomplikowanych układach sterujących.

Wybór właściwej technologii czujnika zależny jest od tego, jakie są warunki pracy. Pod uwagę należy brać:

  • zakres mierzonej temperatury – powyżej 650°C stosuje się termoparę;
  • wahania temperatury;
  • wymaganą dokładność czujnika – RTD są precyzyjniejsze;
  • poziom drgań – w środowisku pracy o poziomie drgań powyżej 3 g nie należy stosować rezystancyjnych czujników drutowych, o ile nie mają izolacji szklanej.

Pomiar temperatury jest kluczowym etapem w wielu procesach produkcyjnych. Czujniki temperatury pozwalają precyzyjnie kontrolować jej zmiany. Wybierz odpowiedni system i układ na tme.eu, by mieć pewność, że spełnią swoje zadanie w należyty sposób! 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe