Pierwszy streaming - o czym pamiętać

  • 24.01.2022, 11:09 (aktualizacja 24.01.2022, 11:11)
  • redakcja
Pierwszy streaming - o czym pamiętać
Streamowanie staje się coraz bardziej popularne. Streamujemy już nie tylko spotkania biznesowe, ale i wideokonferencje z rodziną. Coraz łatwiej sięga się nam również po usługi stremowania muzyki czy wideo. Wszystko to sprawia, że młodzi ludzie widza w tej gałęzi rynkowej niszę dla siebie. Streamowanie gier w naszym kraju to już praktycznie zawód uprawiany z powodzeniem przez wiele osób w różnym wieku. Jak zatem zacząć przygodę ze streamingiem? Jaki sprzęt i jakie umiejętności będą nam potrzebne?

Jakość wideo

Oczywiście, kluczowa dla sukcesu każdego streamingu jest treść. Niestety, nawet najlepsza treść i kreacja nie obrani się jeśli ich prezentacja będzie notować problemy. Nie oznacza to, że od razu musisz załamywać ręce, bo nie masz na użytku kamery 4K i najlepszego mikrofonu. Nawet średniej jakości sprzęt da sobie radę, ale musisz pamiętać, że ma nic gorszego niż słabe oświetlenie lub problemy z dźwiękiem.

Kamera

Do streamingu sprzed ekranu monitora wystarczy zwykła kamera internetowa. Dobrze byłoby gdyby była to kamera rejestrująca obraz jakości HD lub full HD. Ważna jest jednak liczba rejestrowanych klatek na sekundę. Już 30 klatek da płynny obraz, 60 klatek na sekundę powinno dać nie tylko płynny ale również ostry obraz także przy dynamicznych ruchach np. rąk.

Oświetlenie

Mało się o tym mówi, ale światło na planie to istota naszego odbioru tzw. jakości. Słabe doświetlenie istotnych elementów planu lub postaci wpłynie znacząco na odbiór transmisji przez widzów. Jeśli nie dysponujesz sprzętem studyjnym – soft boksami lub lampami LED, to postaraj się przynajmniej o to by twoja twarz, jak i twarz twoich rozmówców była dobrze oświetlona. Do oświetlenia punktowego możesz wykorzystać zwykłe żarówki o barwie od 5500 K. Jest to bowiem temperatura światła dziennego. Wybierając żarówkę do swojej lampy zwróć uwagę na tę wartość. Doskonale sprawdzą się również oświetlenie planu drobnym światłem. W tym celu wykorzystać możesz zarówno nastrojową lampkę z żarówką o małej mocy, jak i np. lampki choinkowe. Tego rodzaju świecidełka w tle dają bardzo fajny efekt.

Rejestracja głosu

Głos musi być klarowny i dobrze słyszalny. Popracuj nad dykcją, nagraj swój głos i zastanów się czy jesteś w stanie lepiej artykułować wypowiadane słowa. Hiperdykcja, w amatorskim wykonaniu, wcale nie będzie przesadą. Ważny jest również jednolity poziom głośności. Szczególnie jeśli mamy dwóch rozmówców. Zadbajmy o to by znajdowali się oni w takiej samej odległości od mikrofonu, a jeśli jeden z nich mówi po prostu ciszej, to powinien być bliżej urządzenia rejestrującego dźwięk.

Łącze internetowe

Stabilne łącze do podstawa każdej transmisji typu live stream. W przypadku łącza liczy się także jego przepustowość. Do streamowania w rozdzielczości HD i w 30 klatkach na sekundę, wystarczy łącze o prędkości minimum 4Mb/s. Im wyższą jakość będziesz chcieć osiągnąć tym szybsze łączę będzie Ci potrzebne. Jakośc FullHD transmitowana być powinna na łączach o przepustowości minimum 10Mb/s.

Streamuj regularnie

Jednorazowy streaming nie zrobi z ciebie gwiazdy. Istnieje duża szansa, że będzie on mocno niedoskonały. Rzadko kto jest w stanie zrobić pierwszy raz daną rzecz od razu na wysokim poziomie. Regularne streamowanie pozwoli ci odnaleźć popełniane błędy, rozwiązać je, a także stale podnosić poziome swoich umiejętności, a wraz z nimi transmisji. Regularne streamowanie to także sposób na zbudowanie swojej wiernej widowni.

Zabiegaj o interakcję

Nie traktuj streamingu jako monolog do kamery. Po drugiej stronie lustra stoi bowiem rzesza widzów, którzy z różnych powodów poświęcają swój czas właśnie na Twoje produkcje wideo. Zastanów się czy możesz zaangażować ich jeszcze bardziej, w rozmowę na czacie, w realizację zadań. Interakcje to także twoja obecność na portalach społecznościowych i dzielenie się swoimi doświadczeniami np. zdjęciami typu making off lub backstage. To szansa na zainteresowanie ich twoimi transmisjami.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe