Budowa domu bez pozwolenia - co i gdzie można budować?

  • 24.01.2022, 11:12 (aktualizacja 24.01.2022, 11:18)
  • redakcja
Budowa domu bez pozwolenia - co i gdzie można budować?
Od 2022 roku dzięki zmianie przepisów będzie można budować domy spełniające określone warunki bez konieczności zdobywania pozwolenia na budowę. Pomysł ten ma swoje zalety, ale i wady.

Niedociągnięcia w projekcie

Niejeden adwokat specjalizujący się w prawie budowlanym zapytany o nowe przepisy dotyczące domów bez pozwoleń przyzna, że projekt ma liczne wady i niedociągnięcia. Adwokat podkreśla, że dobrym przykładem jest tutaj fakt, iż aby wybudować dom bez pozwolenia inwestor musi złożyć oświadczenie, że buduje dom w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Za skłamanie lub niewypełnienie tego obowiązku grozi kara - od 3 miesięcy aż do 5 lat pozbawienia wolności. W teorii ma to zniechęcić do korzystania z uproszczonej procedury nieuczciwych deweloperów. W praktyce jednak tak nieprecyzyjne przepisy stwarzają pole do różnych interpretacji oraz nadużyć. Ustawa nie precyzuje np. jak długo inwestor będzie musiał mieszkać w wybudowanym bez pozwolenia domu. Wobec tego nie do końca wiadomo co się stanie, gdy będzie on chciał się przeprowadzić do innego miasta czy chociażby wybudować większy dom. W przepisach nie ma żadnych zapisów dotyczących warunków zbycia, sprzedaży czy wynajmu takich nieruchomości.

Adwokat podkreśla również, że w przypadku domów bez pozwoleń banki mogą niechętnie dawać kredyt na budowę takiego budynku, ponieważ ze względu na to, że to sam inwestor odpowiada za sposób wybudowania to trudno będzie zweryfikować jego jakość. Z tego samego powodu mogą pojawić się problemy z ubezpieczeniem takich nieruchomości. W związku z tym wiele osób, mimo iż mogłoby wybudować dom bez pozwolenia i tak będzie się o to pozwolenie ubiegać. Warto pamiętać, że każdy ma prawo sam zdecydować, czy chce skorzystać z uproszczonej procedury, czy woli ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Dom bez pozwolenia - wymagania

Aby móc wybudować dom bez pozwolenia musi on spełniać określone kryteria. Przede wszystkim budowla nie może mieć więcej niż 70 m kw. powierzchni. Domy mogą być maksymalnie dwukondygnacyjne. Wprowadzono również ograniczenie, aby rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich obiektach nie wynosiła więcej niż 6 m, a wysięg wsporników był ograniczony do 2 m.

Kryteria dotyczące działki

Odpowiednie wymagania musi spełniać również działka, na której ma zostać wybudowany dom bez pozwolenia. Działka ta musi mieć wielkość 500 m kw. powierzchni lub mniejszą. Jeśli chodzi o usytuowanie budowli na działce to obowiązują tu zasady ogólnokrajowe zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Konieczne jest zgłoszenie

Głównym celem Ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest maksymalne ułatwienie i ograniczenie do minimum formalności związanych z budową domu. Po zmianie przepisów, aby rozpocząć budowę nieruchomości do 70 m kw. nie trzeba będzie już ubiegać się o pozwolenie na budowę. Mimo to, konieczne będzie zgłoszenie takiej inwestycji do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Organem tym, w zależności od konkretnego przypadku, może być urząd miasta lub starostwo powiatowe. Zgłoszenie musi być zaopatrzone w projekt architektoniczno–budowlany domu. Warto wiedzieć, że gotowe projekty domów do 70 m kw. można będzie pobrać ze specjalnej bazy, którą utworzy resort rozwoju na stronach www.gov.pl. Projekty te będą darmowe i przeznaczone do wielokrotnego zastosowania. Można się ich spodziewać w II kwartale roku.

Oprócz projektu, do zgłoszenia koniczne jest dołączenie jest również odpowiednich oświadczeń, np. o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych lub o tym, że inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy. Należy również zagwarantować, że dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe