Złamane serce a medycyna

  • 24.01.2022, 11:39 (aktualizacja 24.01.2022, 20:08)
  • redakcja
Złamane serce a medycyna
Motyw złamanego serca często przejawia się w literaturze, kinematografii i sztuce. Serce łamie się zwykle przy rozstaniu dwojga zakochanych, często nieszczęśliwie, nierzadko złamanemu sercu towarzyszy zdrada albo śmierć. Patrząc na ujęcie literackie tego zjawiska trudno tak naprawdę opisać czy owe złamane serce jest – poczuciem zawodu, straty, traumatycznym doświadczeniem. Okazuje się jednak, że szukając odpowiednika złamanego serca w realnym świecie medycyna może nas zaskoczyć. Dlaczego?

Czy można złamać serce?

W roku 1991 opisano w Japonii pierwszy przypadek dziwnej choroby mięśnia sercowego, która to z biegiem czasu zyskała potoczne miano „pękniętego serca”. Co prawda Japończycy, widocznie nie znając tego motywu, nadali jej nieco inny przydomek takotsubo. Takotsubo to nazwa glinianego dzbana służącego od zarania dziejów Japończykom do połowu ośmiornic. Dzban z jednej strony szeroki i pękaty zakończony wąską szyjką z małym otworem. Okazuje się, że tyle wystarczyło by skutecznie wabić i łowić ośmiornice. Dzięki swoistej budowie dzbana zwierzę, które weszło do środka miało bardzo duży problem by się z niego wydostać. To też przez setki lat służył jako pułapka. Wracając jednak do sedna sprawy? Czy serce można złamać? Na pół? Nie. Niemniej zespól takotsubo daje objawy bardzo zbliżone do tych, które niesie za sobą metaforyczne złamane serce, czy też motyw literacki złamanego serca. Co ciekawe również przyczyny jego powstania są zadziwiająco zbieżne z tymi, które od lat utrwala się w sztuce jako przyczyny złamanego serca.

Przyczyny takotsubo

Wystąpienie zespołu takotsubo poprzedzały zwykle sytuacje, podczas których pacjent odczuwał silny stres. Były to np. kłopoty finansowe, ciężka choroba, wypadek, śmierć osoby bliskiej. Jednym słowem wszystkie zdarzenia z gatunku najbardziej traumatycznych. Oczywiście nie ma tu analogii, bo i różnie każdy z nas może reagować na daną sytuację stresową. Jedni poradzą sobie z nią zachowując tzw. zimną krew. Inni popadną w depresję. Z medycznego punktu widzenia kluczowe są hormony – adrenalina, dopamina, noradrenalina. W sytuacjach stresowych są one uwalniane w dużych ilościach. Taka sytuacja może mieć niekorzystny wpływ na pracę serca. Powodować znaczne przyspieszenie skurczów. Zespół takotsubo jest na samym końcu tej miarki jako ekstremum. Badania obrazowe echo serca pokazały, że podczas skurczy wywołanych przez syndrom takotsubo lewa komora serca kurczy się tak mocno, że finalnie swoim kształtem przypomina właśnie naczynie do łapania ośmiornic. W ostrych przypadkach takotsubo ścianki lewej komory niemal dotykają się podczas skurczu.

Objawy takotsubo

Czy możemy sami zaobserwować zespól takotsubo? Gołym okiem będzie to niewykonalne. Wszystko przez fakt, że objawy zespołu takotsubo, są typowe dla wielu chorób i dolegliwości mięśnia sercowego. Trudno więc bez badania obrazowego organu rozsądzić czy do czynienia mamy z zawałem czy z zespołem takotsubo. Stąd też tak mała wykrywalność tego zjawiska u pacjentów. Niemniej, objawy takotsubo to przede wszystkim silny ból w klatce piersiowej, tuż za mostkiem, przyspieszona i często arytmiczna praca serca, zawroty głowy, osłabienie, a duszności spoczynkowe.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe