Nie tylko perowskity – kolejny polski wynalazek szyby kwantowe

  • 24.01.2022, 12:09 (aktualizacja 24.01.2022, 12:10)
  • redakcja
Nie tylko perowskity – kolejny polski wynalazek szyby kwantowe
Nasz kraj nie słynie z szybkiego tempa transformacji energetycznej. Mimo to nikt nie może nam zarzucić braku wkładu w rozwój energetyki odnawialnej. Kilka lat temu rozpoczęliśmy produkcję foli perowskitowych, wraz z początkiem 2022 roku do rywalizacji o rynek OZE dołącza kolejny wynalazek – szyba kwantowa. Czym jest szyba kwantowa, jak działa i dlaczego warto w nią zainwestować?

Perowskity – były pierwsze

Wynalazek Pani Olgi Malinkiewicz zrewolucjonizował rynek fotowoltaiki. Wykorzystała one odkryte w 1838 roku perowskity jako przewodniki prądu. Perowskity występują w skałach magmowych, ale można je również produkować w procesie syntezy chemicznej. Warto w tym miejscu zauważyć, że perowskit występujący w przyrodzie nie przewodzi prądu. Właściwość tę wytworzono w laboratorium, łącząc je innymi pierwiastkami chemicznymi. Finalnie cała produkcja foli perowskitowej odbywa się od początku do końca w fabryce. Wytworzone w ten sposób zmodyfikowane perowskity nadrukowane są na specjalną folię. Dzięki dużej elastyczności perowskitów folia ta może zostać osadzona na płaszczyźnie o niejednorodnej powierzchni. Dale to zasadniczą przewagę perowskitem nad popularnymi panelami fotowoltaicznymi.

Czym są szyby kwantowe?

Szyba kwantowa to swoista konstrukcja wykorzystująca szkoło z wtopioną powłoką czy też jak kto woli siatką kwantową. Kropki kwantowe o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów wtopione są w szybę. Dzięki temu z jednej strony spełniać mogą swoje zadanie jako półprzewodniki, a przy tym nie przeszkadzać w codziennym użytkowaniu szyby – konserwacji, bez dużej straty dla jej przezierności. Kropki kwantowe są półprzewodnikami, potrafią zmienić promieniowanie UV i podczerwone na energie elektryczną, co ciekawe prąd mogą wytwarzać także ze sztucznego oświetlenia.

Wynalazek ten dał początek produkcji seryjnej, która w styczniu 2022 skrystalizowała się w formie fabryki. Fabryka szyb kwantowych znajduje się pod Rzeszowem na Podkarpaciu, w bliskim sąsiedztwie lotniska. Ułatwia to więc logistykę i ekspansję szyb poza granice naszego kraju. To właśnie europejskie rynki wysokorozwinięte są docelowym targetem dla tej technologii. Pozostaje nam jedynie kibicować całej inicjatywie.  Jak podaje właściciel fabryki, roczną wydajność linii produkcyjnej szacuje się na ok. 60 tys. m2, czyli około 5 tys. m2 miesięcznie. W planach jest jednak rozwój technologii i nowych produktów, docelowo fabryka ma produkować 200 tys. m2 szyb rocznie.

Polska innowatorem OZE

Okazuje się, że mimo powolnego tempa odchodzenia od energetyki konwencjonalnej, które w naszym kraju cały czas jest tematem bardzo delikatnym, mamy się czym chwalić jako w branży OZE. Być może to właśnie rodzime firmy i ich produkty staną się przyczynkiem do zmiany postrzegania inwestycji w odnawialne źródła energii w naszym kraju. Być może to właśnie polskie produkty przekonają Polaków do przyspieszenia transformacji energetycznej w swoich domach.

https://wave.info.pl/

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe