Gigantyczne kolejki oczekujących na wymaz

  • 25.01.2022, 10:54 (aktualizacja 26.01.2022, 09:35)
  • redakcja
Gigantyczne kolejki oczekujących na wymaz
Aż 323 testy wymazowe wykonali wczoraj pracownicy Tomaszowskiego Centrum Zdrowia w punkcie pobrań funkcjonującym w kontenerze przy wejściu do poradni specjalistycznych. Aż 66 z nich było pozytywnych. Co piąta przebadana osoba jest więc chora na covid-19. Do testów ustawiają się gigantyczne kolejki. Aby się zbadać trzeba odstać na mrozie i wietrze nawet dwie lub trzy godziny. Pracownicy pobierający wymazy dosłownie padają z nóg. W dodatku narażeni są na często nie tylko nieprzychylne ale wręcz wulgarne komentarze. Ludziom puszczają nerwy. Trudno się dziwić, bo warunki są rzeczywiście katastrofalne. Sytuacji niestety nie ułatwiają lekarze POZ-ów, którzy mają możliwość zlecania pobierania wymazów bezpośrednio w domach pacjentów. Rząd w ostatnich dniach wprowadził możliwość robienia tzw. szybkich testów m.in. w aptekach. Nie zatrzymają one jednak epidemii a mogą jedynie spotęgować rozprzestrzenianie się wirusa. Być może lepszym pomysłem byłoby przywrócenie punktów drive thru, do których na badanie można byłoby podjechać samochodem. Wciąż czekamy na apogeum piątej fali zarazy, sytucja z dnia na dzień będzie się pogarszać. Pora na zdecydowane i szybkie działania i to głównie ze strony służb epidemicznych wojewody.

- Trudno za ten stan rzeczy winić pracowników punktu wymazowego. Robiłam test sobie oraz dziecku, musiałam odstać w kolejce, mimo temperatury. Trudno opisać, co przeżywałam.  Pielęgniarka mówiła, że nie ma już siły, że jest sama bo połowy personelu nie ma, bo na zwolnieniu. Trudno się dziwić, że jest chaos. Dostaje się informacje o godzinie, o które mamy udać się na wymaz. Co z tego, skoro przychodzisz, a tam 30 osób przed tobą... każdy wchodzi jak chce. 2 godziny w kolejce na mrozie. Widziałam osoby siedzące na chodniku, bo nie miały siły stać, a usiąść nie ma gdzie - pisze do nas czytelniczka z pozytywnym wynikiem wymazu na covid-19

Problem jest tylko nie tylko tomaszowski. W całym województwie jest podobnie. We wszystkich miastach, poza Łodzią funkcjonują pojedyncze punkty poboru wymazów. Jeden punkt na powiat, czyli mniej więcej 100 tysięcy mieszkańców, to w obecnej fazie epidemii zdecydowanie za mało. Brakuje pracowników medycznych. W dodatku brakuje solidnej informacji. Lokalne stacje Sanitarno Epidemiologiczne jak ta zlokalizowana w Tomaszowie Mazowieckim mają ścisły zakaz informowania o pandemii. Za każdym razem odsyłani jesteśmy do wojewody. 

Służby sanitarne podkreślają, że problem jest też w systemie informatycznym, który kieruje automatycznie na wymazy wszystkie osoby, będące współdomownikami osób zarażonych, nawet jeśli nie mają żadnych objawów chorobowych. Brakuje też właściwego przepływu informacji między służbami sanitarnymi a podstawową opieką medyczną. Lekarze rodzinni nie wiedzą, że mogą wypisywać skierowania na wymazy domowe. 

- Lekarz podstawowej opieki zdrowotne ma możliwości wystawienia skierowania na wymaz w domu pacjenta. Nasze zespoły jeżdżą do pacjentów każdego dnia. Nie trzeba wówczas z dziećmi wyczekiwać na dworze. Nie ma potrzeby nigdzie wychodzić i marznąć - mówi Konrad Borowski z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia i zapowiada rozszerzenie działalności punktu o badania w formie drive thru. Być może uda się też rozszerzyć godziny pobierania próbek. Placówka prowadzi punkt w oparciu o umowę z NF, Wszelkie zmiany wymagają więc kolejnych uzgodnień

Poprzednie punkty poboru wymazów organizowały służby wojewody. Może pora, by wsparcie uruchomiono po raz kolejny 

powiat tomaszowski

Liczba zakażonych: 55
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 4,74
Liczba przypadków śmiertelnych: 1:

choroby współistniejące wraz z COVID-19: 0
wyłącznie z powodu COVID: 1


Liczba osób objętych kwarantanną 3183
Liczba wykonanych testów: 323
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 66
redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gnooj
gnooj 28.01.2022, 13:29
szczepić szczepić jeszcze raz szczepić
w ramię drugie ramię w poślady a ostatnią dawkę w głowę

dawniej bawiono się w aborcję i inne przykrywki teraz sposoby się udoskonaliły :D
Diabeł
Diabeł 29.01.2022, 13:45
Nie wolno abortować dzieci to chociaż się zaszczepiłem, masz rację że to prawie to samo. Przednia zabawa.
Wiesia
Wiesia 28.01.2022, 09:48
Zimno! ludzie marzną godzinami w tych kolejkach aby się przetestować. Wielu zostaje w domach dogrzewając się przy grzejnikach. Tracąc okazję koło nosa. Szkoda że nie ma zdalnego testowania.
olo
olo 27.01.2022, 12:43
czy przed szczepieniem są robione testy? otóż nie... to wbrew wszelkim normom medycznym....
Diabeł
Diabeł 28.01.2022, 13:37
Wymień chociaż jedną jakąkolwiek szczepionkę, przed którą robi się test geniuszu. Wystarczy być zdrowym w momencie przyjmowania szczepienia, a nawet nie każda choroba automatycznie uniemożliwia szczepienie. Ale ty tego nie wiesz bo jesteś antyszczepionkowym głupkiem.
Zosia K.
Zosia K. 27.01.2022, 10:09
Na Niebrowie by się przydały ze dwa takie kontenery, pewnie całe Osiedle zaomikrowane. A dojechać na Jana Pawła daleko.
tomaszowianin
tomaszowianin 27.01.2022, 19:00
p. Zosia K.
Niewątpliwie przydałoby się na Niebrowie postawić ze cztery kontenery. I zatrudnić w każdym co najmniej jedną doświadczoną pielęgniarkę.
Tylko tego brakuje. Covid kompletnie załamał i nawet nie potrafił jeszcze pokazać do końca beznadziejności polskiej służby zdrowia. I będzie dalej walczył. Tylko czy ci na górze zrozumieją covida?

PS P. red. Podaje p. ciekawe informacje o jakości powietrza w TM. Ważne w walce z covidem też.. Czy mógłby p. powiedzieć co to dzisiejsze CAQI 53 i informacje przesyłane w tym czasie przez telefonię komórkową IJP19. Jak to przeliczać. Bo ja już nie wiem, kiedy wietrzyć, żeby się nie truć i wpuszczać do mieszkania pyły,wirusy i inne zagrożenia.
Z których danych wg p. warto korzystać?
tomaszowianin
tomaszowianin 28.01.2022, 17:47
p. redaktor jak czegoś nie wie, albo nie chcą pochwalić gazety, to robi czerwony pąluszek w dół. Nie da się żółtego?
Możesz
Możesz 27.01.2022, 18:25
dojechać taxi.
ateista
ateista 28.01.2022, 12:23
narażając taksówkarza?
może Ty Ją zawieziesz?
Zawiozę
Zawiozę 28.01.2022, 16:51
tylko niech mi odpowiednio zapłaci za kurs.
Op
Op 26.01.2022, 21:10
Zarobki pielęgniarki covidowej 150 tysięcy rocznie, ordynator -900 tyś rocznie... Coviddzie trwaj wiecznie...
obserwator
obserwator 27.01.2022, 10:40
Ubierz się w kombinezon covidowy i spróbuj zrobić w nim coś przy pacjencie w warunkach jakie panują na salach. W tej chwili bardzo łatwo zostać pielęgniarką, wystarczy kurs ( to teraz nazywa się szkoła) i już można zarabiać. Że po czymś takim się nic nie umie nie przeszkadza dobrze zarabiać. Lepiej od pielęgniarek z wieloletnim stażem.
ui
ui 27.01.2022, 12:42
jakoś tych ludzi w kombinezonach w szpitalu nie widać... medykom powinni płacić za uzdrowienie ludzi...jako za dobrze wykonaną pracę...
obserwator
obserwator 27.01.2022, 22:23
Właśnie ich nie widać , ponieważ są tam gdzie nikt nie wstępu. Niestety chorzy nie widzą nawet twarzy tych osób. Po opuszczeniu sali covidowej przebierają się, a nie paradują w nich po szpitalu i okolicy. Faktycznie trudno to zrozumieć.
Jimmy
Jimmy 26.01.2022, 18:20
Powinni robić każdemu 4 testy jednego dnia. Wtedy okazałoby się, że u tej samej osoby tego samego dnia mniej więcej połowa z nich daje wynik pozytywny, a druga połowa negatywny. Niedawno była dokładnie taka sytuacja - pasażerowie lecący z Delhi do Hongkongu wsiedli do samolotu "negatywni", ale wysiedli z niego już "pozytywni".
Diabeł
Diabeł 26.01.2022, 21:42
To idź zrobić cztery razy i zobaczymy co ci wyjdzie.
q34
q34 26.01.2022, 17:43
Jak na cały powiat, to jest i tak mała kolejka. Firmy zrzucają to teraz na publiczną służbę zdrowia a powinny po prostu nadal same to opłacać. Testy do dziś są wykonywane u prywaciarzy.
Reńka
Reńka 26.01.2022, 15:59
Wymazy wymazami ale tych z dodatnim wynikiem powinni od razu wyszczepić. Dlatego konieczny jest drugi obok kontener do szczepień. Aż strach pomyśleć że ci dodatni mogą zarazić np. w Kerfurze gdzie robię codzienne zakupy. Czy zostawiają Omikrona na klawiaturze bankomatu skąd pobieram gotówkę.
G.
G. 27.01.2022, 10:19
Siedż w domu i smaż plince to się nie zarazisz Omikronem.
do reńka
do reńka 26.01.2022, 18:52
Pisz poprawnie tłum,,u . Ciebie powinni zamknąć w psychiatryku i daliby Ci żreć i nie wypłacałabyś pieniędzy i nie robiła zakupów .
xxx
xxx 26.01.2022, 17:27
Szczepionka to nie lek...
Diabeł
Diabeł 26.01.2022, 14:16
Trzeba się było szczepić to kolejki były by trochę krótsze, a w szpitalach mniej trupów. Teraz antyszczepy będą sapać że są kolejki. Ci co popierają wolność wyboru w sprawie szczepień, niech teraz grzecznie stoją bo kolejki to efekt właśnie braku "segregacji sanitarnej", braku szczepień i wystających nosów nad materiałowymi "maseczkami". Nawiasem mówiąc wiecie że wyglądacie jak debile z maseczkami poniżej nosa ?
Kowid
Kowid 26.01.2022, 12:55
Nadal robia w ***a ludzi a oni bezgranicznie tym oszusta wierza
Covi***
Covi*** 26.01.2022, 11:42
Po jakiego grzyba robią te *** śmieszne Testy?
Ciekawe jakby z *** robili 30 cm kijem, aby sprawdzić kolor gówna to też by się testowali 😆
Nilu
Nilu 26.01.2022, 09:41
To jest jedyne miejsce w TM, gdzie robi się PCR? Czy są miejsca gdzie wykonuje się testy antygenowe? Są one honorowane? Dlaczego testy wykonuje laborant? Przecież fachowiec potrzebny jest, żeby te testy zbadać, pobrać wymaz może każdy. Czy naprawdę te testy pobiera JEDNA osoba?? Myślałam, że takie złe traktowanie ludzi występuje tylko w państwach autorytarnych.
POZ
POZ 25.01.2022, 21:46
Lekarz POZ wie o możliwości wykonania wymazu w domu pacjenta. Ale do tej pory kierował sie stanem pacjenta, leżący, starsza osoba,nie mogaca sie dostać wlasnym transportem. Ale myślę, że to nie problem wystawiac wszystkim wymazy w domu. I nie ma co tu mówić, ze POZ to czy tamto. Pacjenci są przyjmowani osobiście.
Zauważam tendencję czepiania się pracowników szpitala do lekarzy POZ. Zapewniam,że mamy co robić, i staramy sie każdemu pomóc. System jest nie wydolny i nie ma co tu szukac winnych wśród personelu medycznego a naszego rządu.!!!!!!
Yu
Yu 25.01.2022, 21:41
Norwegowie zbadali krew matek z 2019 roku, już wtedy miały one przeciwciała...covid był dużo wcześniej... dużo.. dużo wcześniej...
X
X 26.01.2022, 08:04
Zamknij ten słoik z grzybami.
Xxx
Xxx 25.01.2022, 20:39
TA Pani pobierająca wymazy to nie pielęgniarka!!!! Tylko technik analityki pracujący w laboratorium! Tak tak, w służbie zdrowia są też inne zawody niż lekarz i pielęgniarka, ale o tym się nie mówi!!!! Pielęgniarki i lekarze biara dodatki covidowe w przeciwienstwie do pracowników laboratoriów diagnostycznych,ale przecież personel laboratoriów nie ma kontaktu z chorym pacjentem wg Pana Ministra.
Pablo
Pablo 25.01.2022, 17:05
No przecież nie ma cowida podobno a teraz kolejki? Trudno to ogarnąć
Ślepy
Ślepy 25.01.2022, 16:47
A gdzie Pan starosta i reszta otwieraczy dróg do lasu Pan Telsus i Ciesie... i inni
Nie mogą pomóc tym ludzią wymazy z auta lub chociaż herbata w kubku plastikowym
ww
ww 25.01.2022, 16:32
Ludzie cieszyć się powinni, że nie muszą za to płacić. Jak to wyglądało wcześniej u prywaciarzy? Na Legionów? Co nie czekało się?
dlaczego k...a
dlaczego k...a 25.01.2022, 16:05
Aby się zbadać trzeba odstać na mrozie i wietrze nawet dwie lub trzy godziny.

Test pozytywny nikt z nich nie jest obłożnie chory skoro siły do kilkugodzinnego stania na wietrze i mrozie są !
Dać polakowi coś za darmo to kolejki jak do coca coli darmowej na placu Kościuszki kilka lat temu.

Ta pandemia "przeziębienia i grypy" to samonakręcające się perpetuum mobile - dlaczego przesiewowo nie badamy na raka, ryzyko raka, usg jam ciała, rtg płuc, ekg serca co rok, testy na alergię, HIV, kontrola uzębienia obligatoryjna raz w roku jak szczepienie psa na wściekliznę etc. ??????
Yogi
Yogi 25.01.2022, 15:44
Byłem wczoraj pod budynkiem szpitala i żadnej kolejki do kontenera nie widziałem 🤣🤣🤣🤣
Luk