Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 12:25
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Gigantyczne kolejki oczekujących na wymaz

Aż 323 testy wymazowe wykonali wczoraj pracownicy Tomaszowskiego Centrum Zdrowia w punkcie pobrań funkcjonującym w kontenerze przy wejściu do poradni specjalistycznych. Aż 66 z nich było pozytywnych. Co piąta przebadana osoba jest więc chora na covid-19. Do testów ustawiają się gigantyczne kolejki. Aby się zbadać trzeba odstać na mrozie i wietrze nawet dwie lub trzy godziny. Pracownicy pobierający wymazy dosłownie padają z nóg. W dodatku narażeni są na często nie tylko nieprzychylne ale wręcz wulgarne komentarze. Ludziom puszczają nerwy. Trudno się dziwić, bo warunki są rzeczywiście katastrofalne. Sytuacji niestety nie ułatwiają lekarze POZ-ów, którzy mają możliwość zlecania pobierania wymazów bezpośrednio w domach pacjentów. Rząd w ostatnich dniach wprowadził możliwość robienia tzw. szybkich testów m.in. w aptekach. Nie zatrzymają one jednak epidemii a mogą jedynie spotęgować rozprzestrzenianie się wirusa. Być może lepszym pomysłem byłoby przywrócenie punktów drive thru, do których na badanie można byłoby podjechać samochodem. Wciąż czekamy na apogeum piątej fali zarazy, sytucja z dnia na dzień będzie się pogarszać. Pora na zdecydowane i szybkie działania i to głównie ze strony służb epidemicznych wojewody.

- Trudno za ten stan rzeczy winić pracowników punktu wymazowego. Robiłam test sobie oraz dziecku, musiałam odstać w kolejce, mimo temperatury. Trudno opisać, co przeżywałam.  Pielęgniarka mówiła, że nie ma już siły, że jest sama bo połowy personelu nie ma, bo na zwolnieniu. Trudno się dziwić, że jest chaos. Dostaje się informacje o godzinie, o które mamy udać się na wymaz. Co z tego, skoro przychodzisz, a tam 30 osób przed tobą... każdy wchodzi jak chce. 2 godziny w kolejce na mrozie. Widziałam osoby siedzące na chodniku, bo nie miały siły stać, a usiąść nie ma gdzie - pisze do nas czytelniczka z pozytywnym wynikiem wymazu na covid-19

Problem jest tylko nie tylko tomaszowski. W całym województwie jest podobnie. We wszystkich miastach, poza Łodzią funkcjonują pojedyncze punkty poboru wymazów. Jeden punkt na powiat, czyli mniej więcej 100 tysięcy mieszkańców, to w obecnej fazie epidemii zdecydowanie za mało. Brakuje pracowników medycznych. W dodatku brakuje solidnej informacji. Lokalne stacje Sanitarno Epidemiologiczne jak ta zlokalizowana w Tomaszowie Mazowieckim mają ścisły zakaz informowania o pandemii. Za każdym razem odsyłani jesteśmy do wojewody. 

Służby sanitarne podkreślają, że problem jest też w systemie informatycznym, który kieruje automatycznie na wymazy wszystkie osoby, będące współdomownikami osób zarażonych, nawet jeśli nie mają żadnych objawów chorobowych. Brakuje też właściwego przepływu informacji między służbami sanitarnymi a podstawową opieką medyczną. Lekarze rodzinni nie wiedzą, że mogą wypisywać skierowania na wymazy domowe. 

- Lekarz podstawowej opieki zdrowotne ma możliwości wystawienia skierowania na wymaz w domu pacjenta. Nasze zespoły jeżdżą do pacjentów każdego dnia. Nie trzeba wówczas z dziećmi wyczekiwać na dworze. Nie ma potrzeby nigdzie wychodzić i marznąć - mówi Konrad Borowski z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia i zapowiada rozszerzenie działalności punktu o badania w formie drive thru. Być może uda się też rozszerzyć godziny pobierania próbek. Placówka prowadzi punkt w oparciu o umowę z NF, Wszelkie zmiany wymagają więc kolejnych uzgodnień

Poprzednie punkty poboru wymazów organizowały służby wojewody. Może pora, by wsparcie uruchomiono po raz kolejny 

powiat tomaszowski

Liczba zakażonych: 55
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 4,74
Liczba przypadków śmiertelnych: 1:

choroby współistniejące wraz z COVID-19: 0
wyłącznie z powodu COVID: 1


Liczba osób objętych kwarantanną 3183
Liczba wykonanych testów: 323
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 66

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gnooj 28.01.2022 13:29
szczepić szczepić jeszcze raz szczepić w ramię drugie ramię w poślady a ostatnią dawkę w głowę dawniej bawiono się w aborcję i inne przykrywki teraz sposoby się udoskonaliły :D

Diabeł 29.01.2022 13:45
Nie wolno abortować dzieci to chociaż się zaszczepiłem, masz rację że to prawie to samo. Przednia zabawa.

Wiesia 28.01.2022 09:48
Zimno! ludzie marzną godzinami w tych kolejkach aby się przetestować. Wielu zostaje w domach dogrzewając się przy grzejnikach. Tracąc okazję koło nosa. Szkoda że nie ma zdalnego testowania.

olo 27.01.2022 12:43
czy przed szczepieniem są robione testy? otóż nie... to wbrew wszelkim normom medycznym....

Diabeł 28.01.2022 13:37
Wymień chociaż jedną jakąkolwiek szczepionkę, przed którą robi się test geniuszu. Wystarczy być zdrowym w momencie przyjmowania szczepienia, a nawet nie każda choroba automatycznie uniemożliwia szczepienie. Ale ty tego nie wiesz bo jesteś antyszczepionkowym głupkiem.

Zosia K. 27.01.2022 10:09
Na Niebrowie by się przydały ze dwa takie kontenery, pewnie całe Osiedle zaomikrowane. A dojechać na Jana Pawła daleko.

Możesz 27.01.2022 18:25
dojechać taxi.

ateista 28.01.2022 12:23
narażając taksówkarza? może Ty Ją zawieziesz?

Zawiozę 28.01.2022 16:51
tylko niech mi odpowiednio zapłaci za kurs.

tomaszowianin 27.01.2022 19:00
p. Zosia K. Niewątpliwie przydałoby się na Niebrowie postawić ze cztery kontenery. I zatrudnić w każdym co najmniej jedną doświadczoną pielęgniarkę. Tylko tego brakuje. Covid kompletnie załamał i nawet nie potrafił jeszcze pokazać do końca beznadziejności polskiej służby zdrowia. I będzie dalej walczył. Tylko czy ci na górze zrozumieją covida? PS P. red. Podaje p. ciekawe informacje o jakości powietrza w TM. Ważne w walce z covidem też.. Czy mógłby p. powiedzieć co to dzisiejsze CAQI 53 i informacje przesyłane w tym czasie przez telefonię komórkową IJP19. Jak to przeliczać. Bo ja już nie wiem, kiedy wietrzyć, żeby się nie truć i wpuszczać do mieszkania pyły,wirusy i inne zagrożenia. Z których danych wg p. warto korzystać?

tomaszowianin 28.01.2022 17:47
p. redaktor jak czegoś nie wie, albo nie chcą pochwalić gazety, to robi czerwony pąluszek w dół. Nie da się żółtego?

Op 26.01.2022 21:10
Zarobki pielęgniarki covidowej 150 tysięcy rocznie, ordynator -900 tyś rocznie... Coviddzie trwaj wiecznie...

obserwator 27.01.2022 10:40
Ubierz się w kombinezon covidowy i spróbuj zrobić w nim coś przy pacjencie w warunkach jakie panują na salach. W tej chwili bardzo łatwo zostać pielęgniarką, wystarczy kurs ( to teraz nazywa się szkoła) i już można zarabiać. Że po czymś takim się nic nie umie nie przeszkadza dobrze zarabiać. Lepiej od pielęgniarek z wieloletnim stażem.

ui 27.01.2022 12:42
jakoś tych ludzi w kombinezonach w szpitalu nie widać... medykom powinni płacić za uzdrowienie ludzi...jako za dobrze wykonaną pracę...

obserwator 27.01.2022 22:23
Właśnie ich nie widać , ponieważ są tam gdzie nikt nie wstępu. Niestety chorzy nie widzą nawet twarzy tych osób. Po opuszczeniu sali covidowej przebierają się, a nie paradują w nich po szpitalu i okolicy. Faktycznie trudno to zrozumieć.

Jimmy 26.01.2022 18:20
Powinni robić każdemu 4 testy jednego dnia. Wtedy okazałoby się, że u tej samej osoby tego samego dnia mniej więcej połowa z nich daje wynik pozytywny, a druga połowa negatywny. Niedawno była dokładnie taka sytuacja - pasażerowie lecący z Delhi do Hongkongu wsiedli do samolotu "negatywni", ale wysiedli z niego już "pozytywni".

Diabeł 26.01.2022 21:42
To idź zrobić cztery razy i zobaczymy co ci wyjdzie.

q34 26.01.2022 17:43
Jak na cały powiat, to jest i tak mała kolejka. Firmy zrzucają to teraz na publiczną służbę zdrowia a powinny po prostu nadal same to opłacać. Testy do dziś są wykonywane u prywaciarzy.

Reńka 26.01.2022 15:59
Wymazy wymazami ale tych z dodatnim wynikiem powinni od razu wyszczepić. Dlatego konieczny jest drugi obok kontener do szczepień. Aż strach pomyśleć że ci dodatni mogą zarazić np. w Kerfurze gdzie robię codzienne zakupy. Czy zostawiają Omikrona na klawiaturze bankomatu skąd pobieram gotówkę.

xxx 26.01.2022 17:27
Szczepionka to nie lek...

do reńka 26.01.2022 18:52
Pisz poprawnie tłum,,u . Ciebie powinni zamknąć w psychiatryku i daliby Ci żreć i nie wypłacałabyś pieniędzy i nie robiła zakupów .

G. 27.01.2022 10:19
Siedż w domu i smaż plince to się nie zarazisz Omikronem.

Diabeł 26.01.2022 14:16
Trzeba się było szczepić to kolejki były by trochę krótsze, a w szpitalach mniej trupów. Teraz antyszczepy będą sapać że są kolejki. Ci co popierają wolność wyboru w sprawie szczepień, niech teraz grzecznie stoją bo kolejki to efekt właśnie braku "segregacji sanitarnej", braku szczepień i wystających nosów nad materiałowymi "maseczkami". Nawiasem mówiąc wiecie że wyglądacie jak debile z maseczkami poniżej nosa ?

Kowid 26.01.2022 12:55
Nadal robia w ***a ludzi a oni bezgranicznie tym oszusta wierza

Covi*** 26.01.2022 11:42
Po jakiego grzyba robią te *** śmieszne Testy? Ciekawe jakby z *** robili 30 cm kijem, aby sprawdzić kolor gówna to też by się testowali ?

Nilu 26.01.2022 09:41
To jest jedyne miejsce w TM, gdzie robi się PCR? Czy są miejsca gdzie wykonuje się testy antygenowe? Są one honorowane? Dlaczego testy wykonuje laborant? Przecież fachowiec potrzebny jest, żeby te testy zbadać, pobrać wymaz może każdy. Czy naprawdę te testy pobiera JEDNA osoba?? Myślałam, że takie złe traktowanie ludzi występuje tylko w państwach autorytarnych.

POZ 25.01.2022 21:46
Lekarz POZ wie o możliwości wykonania wymazu w domu pacjenta. Ale do tej pory kierował sie stanem pacjenta, leżący, starsza osoba,nie mogaca sie dostać wlasnym transportem. Ale myślę, że to nie problem wystawiac wszystkim wymazy w domu. I nie ma co tu mówić, ze POZ to czy tamto. Pacjenci są przyjmowani osobiście. Zauważam tendencję czepiania się pracowników szpitala do lekarzy POZ. Zapewniam,że mamy co robić, i staramy sie każdemu pomóc. System jest nie wydolny i nie ma co tu szukac winnych wśród personelu medycznego a naszego rządu.!!!!!!

Yu 25.01.2022 21:41
Norwegowie zbadali krew matek z 2019 roku, już wtedy miały one przeciwciała...covid był dużo wcześniej... dużo.. dużo wcześniej...

X 26.01.2022 08:04
Zamknij ten słoik z grzybami.

Xxx 25.01.2022 20:39
TA Pani pobierająca wymazy to nie pielęgniarka!!!! Tylko technik analityki pracujący w laboratorium! Tak tak, w służbie zdrowia są też inne zawody niż lekarz i pielęgniarka, ale o tym się nie mówi!!!! Pielęgniarki i lekarze biara dodatki covidowe w przeciwienstwie do pracowników laboratoriów diagnostycznych,ale przecież personel laboratoriów nie ma kontaktu z chorym pacjentem wg Pana Ministra.

Reklama
Polecane
Agresor z Szerokiej trafił do aresztu.Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKomunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor WójcikMożliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama