Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 02:08
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Po co są znaki drogowe? Wiedzą nawet małe dzieci, ale nie tomaszowscy drogowcy

Znaki drogowe to tajemny język, który opanować muszą wszyscy kierowcy i użytkownicy dróg. Tak się składa, że często uczą się go już małe dzieci, przyswajając sobie tajniki zasad ruchu drogowego. Wiedzą, co oznacza “STOP”, “UWAGA DZIECI” itd.  Nawet przejście dla pieszych, oznakowane pasami, to całkiem naturalny dla maluchów i nie tylko, przekaz mówiący: “tutaj możesz przejść przez ulicę”. Od jakiegoś czasu na portalach społecznościowych zarządzanych przez Starostwo Powiatowe pojawiają się informacje, w których zobaczyć możemy posła Macierewicza i lokalnych polityków, najczęściej w towarzystwie  księży otwierających wyremontowane odcinki dróg  w całym naszym powiecie...

To, że drogi są remontowane jest powodem do zadowolenia. Chciałoby się więcej takich prac oglądać,  bo stan naszych dróg jest słaby a oznakowanie na nich jest bardzo nieczytelne. Znaków albo brakuje,  albo jest ich za dużo w jednym miejscu. Tymczasem wspomniane na wstępie oznakowanie informuje o ważnych aspektach danego miejsca, objazdach, imprezach, atrakcjach turystycznych. Znaki regulują ruch, porządkują go w określony sposób i koordynują. Dzięki temu na naszych szosach panuje porządek, a nie “wolna amerykanka” i prawo silniejszego. Bezpieczeństwo na drodze określają znaki ostrzegawcze, zakazu i nakazu, oznakowania przed przejazdami kolejowymi, znaki sygnalizacji świetlnej. Rozmawiając o oznakowaniu należy pamiętać o roli, jaką podczas prowadzenia pojazdu ma wzrok. To dzięki niemu przyswajamy informacje, które niosą znaki  i możemy  ocenić sytuację na drodze,

Organizację ruchu może projektować  każdy i do tego nie trzeba mieć żadnych uprawnień i jak pokażę na zdjęciach i opisach osoba która zaprojektowała stałą organizacje ruchu na ul. Popiełuszki zrobiła to bardzo źle. Dziwię się, że zarządca drogi, którym jest Powiat Tomaszowski, podpisał się pod takim projektem. Niestety przez takie projekty mamy bałagan na naszych drogach. Proponuję, aby osoby zajmujące się projektowaniem poczytały kilka razy rozporządzenia dotyczące szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. By postarały się to zrobić z tak zwanym zrozumieniem. 

Przyjrzałem się dokładnie ulicy ks. Jerzego Popiełuszki i powiem, że droga i chodniki są bardzo dobrze zrobione. Jest równo i nie ma co narzekać. Zobaczymy tylko za jakiś czas czy studzienki się nie będą zapadać od ciężkich pojazdów, bo to bywa prawdziwą zmorą naszych remontów ulic.  

Zacznijmy naszą  "wycieczkę"  jadąc od strony ul. Spalskiej. Widzimy nieznakowaną zatokę która został zrobiona na środku skrzyżowania a jak wiadomo w obrębie skrzyżowania i 10 metrów za nim nie wolno się trzymywać a już na pewno nie wolno parkować pojazdów.  

 

IMG_20211231_105656.jpg

 

Jak prawidłowo zaparkować pojazd w tym miejscu równolegle czy prostopadle? Moim zdaniem w/g znaku właściwe byłoby parkowanie prostopadłe znak P-24 czyli ten symbol osoby niepełnosprawnej jest namalowany w złym miejscu na kopercie. Jeśli tutaj zaparkujemy  wysoki pojazd, to nie będzie widać wchodzącego na przejście pieszego, co stanowi duże zagrożenie.

 

IMG_20211231_110034.jpg

 

IMG_20211231_155813.jpg

 

Jadąc dalej widzimy dwa zakazy i tutaj moje pytanie: dlaczego tylko w tym miejscu są te zakazy nigdzie więcej ich nie ma na całej długości ul. Popiełuszki. Znak zakazu wyprzedzania powinien być za każdym skrzyżowaniem jakie tam występują, gdyż na całej długości tej ulicy jest linia P-4 czyli podwójna ciągła oraz powinien być za każdym skrzyżowaniem znak B-36 zakaz zatrzymywania dlatego, że przy krawężniku jest linia ciągła. Widzimy też przejazd dla rowerów ale nie widać tam żadnego znaku wskazującego, że jest tam droga dla rowerów ale ten przypadek opiszę na końcu.

 

IMG_20211231_081130.jpg

 

Tutaj widzimy zatokę postojową wyznaczoną linią P-19 tylko gdzie jest znak drogowy informujący nas o tym, że są tutaj miejsca postojowe ?

 

IMG_20211231_081114.jpg

 

Jak widać są znaki tylko dlaczego w złym całkowicie niewidocznym miejscu, bo dopiero pośrodku zatoki, gdzie z daleka ich nie widać. Dopiero, kiedy dojedziemy do zatoki, widać znak z tabliczką aby parkować na chodniku. Tak usytuowane znaki są na wszystkich zatokach postojowych na ul. Popiełuszki jest to bardzo duży błąd.

 

IMG_20220106_155115.jpg

 

Teraz jedziemy od strony dworca i widzimy dziwny znak. Mogę się złożyć, że większość z Was nie wie co oznacza. Dziwię się, że w żadnym podręczniku, kodeksie o ruchu drogowym czy nawet na wykładach dla kandydatów na prawo jazdy nie są omawiane takie znaki a są one tylko pokazane i opisane w w/w rozporządzeniu w załączniku nr4. Są to urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego a ten znak to : tablica rozdzielająca U-4b. Taki znak stosuje się w celu wskazania kierującemu pojazdem miejsca rozdzielania się kierunków ruchu. JEst on na dodatek źle umieszony bo powinien znajdować się do 50 cm od płaszczyzny jezdni.

 

IMG_20211231_083315.jpg

 

Jedziemy dalej i widzimy znak B-5 z tabliczką pod znakiem z napisem " Nie dotyczy docelowych wjazdów gospodarczych". Nadmienię, że w żadnym rozporządzeniu, w żadnej ustawie  nie ma takiego napisu. Wpiszcie w Google takie hasło a poczytacie na ten temat sporo ciekawostek 

 

IMG_20211231_083320.jpg

 

Na tym zdjęciu widać po prawej stronie znak C-13/16 czyli drogę dla rowerów i pieszych ale po lewej stronie już tego znaku nie ma, chociaż na jezdnie jest przejazd dla rowerów. Dla nie których może to być dziwne ale  już wyjaśniam... Projektant tej organizacji ruchu  próbuje zrobić drogę dla rowerów w jednym kierunku, ale niestety jest to bardzo duży błąd. W ten sposób się nie robi drogi dla rowerów w jednym kierunku. Są do tego odpowiednie znaki oraz przepisy gdzie je można robić. Jak dla mnie jest to kolejny absurd drogowy.

 

IMG_20211231_083431.jpg

 

Rozmawiałem kiedyś o tych uchybieniach ale zarządca tej drogi nie widzi problemu, gdyż zostało to zrobione zgodnie z projektem, jaki został przyjęty do realizacji  i póki jest gwarancja nic nie można zrobić. Szkoda, bo my jeździmy tymi drogami i musimy na to patrzeć. Nie jest to jedyna droga jaka została gruntownie przebudowana następna, jaką opiszę będzie Zawadzka a tam dopiero będzie ciekawie 

Źródło : http://drogmal.pl/robimy-znaki-drogowe/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rafał 31.01.2022 09:31
Zapraszam autora artykułu na ul. Dzieci Polskich. Pasy na ulicy chyba były malowane plakatówkami lub innymy farbkami. Farba dosłownie splywa z jezdni. Byle tylko otworzyć szybko i co najważniejsze poświęcić przez Antoniego patrona obłąkanych.

t 27.01.2022 17:40
Może zapytanie do właściciela drogi Ujazd - Kurowice w Jakim celu wykonane zostały bardzo głębokie rowy przy tej drodze. W przypadku kolizji, wypadku ogromne straty w mieniu i ludziach.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Grand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa MiszczykaKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 1°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama