Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:09
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

LITERACKA – Lata świetności – Część Druga

Po zaprezentowaniu w poprzednim odcinku takich postaci ze świata kultury, filmu i teatru jak Alina Janowska i Emil Karewicz, dzisiaj przedstawiam łódzkiego, młodzieżowego (w tamtym czasie) pisarza Andrzeja Brychta i wybitnego sportowca/szermierza/architekta męża pani Aliny Janowskiej - Wojciecha Zabłockiego

Andrzej Brycht – najbardziej kontrowersyjny, po Marku Hłasce i Marku Nowakowskim, pisarz polski wczesnego okresu lat 50/60-tych minionego wieku. Brycht urodził się w 1935 roku w Łodzi, a więc w tym samym roku co Elvis Presley. Wychował się w dzielnicy Bałuty słynącej w całym kraju  z chuligańskich  wyczynów, ekscesów, o których mówiło się w Polsce - Bałuty i Chojny to naród spokojny, bez kija i noża nie podchodź do Bałuciorza. Zanim został pisarzem uprawiał boks w łódzkiej Gwardii, otarł się o szkołę wojskową, pracował w kopalni, siedział w więzieniu.

O swoim bujnym życiu, obfitującym w wiele ekscentrycznych wydarzeń, wybryków na pograniczu prawa, opowiadał w swojej twórczości, rozliczając się z najgłupszego okresu życia jaką może być młodość. Zasłynął z napisania pierwszej, bardzo odważnej historycznie książki, Dancing w kwaterze Hitlera, w której były dwa opowiadania, pierwsze Auschwitz – Birkenau i drugie tytułowe. Oba opowiadania były sfilmowane, w obu grał, choć epizody, Zdzisław Maklakiewicz, bardzo modny wówczas komediowy aktor.

Pierwsze opowiadanie to filmowa wycieczka w nieznane w reżyserii Jerzego Ziarnika z Ryszardem Filipskim w roli głównej, drugie to film o tym samym tytule co książka w reżyserii Jana Batorego. Na jej kartach opisywał naszą prominencką młodzież, dzieci partyjnych dygnitarzy, ich swawolne zabawy nad mazurskimi jeziorami, graniczące z prawem i ogólnie przyjętą, socjalistyczną etyką. Brycht nazywał ich bananową młodzieżą czy, po raz pierwszy w Polsce użytym określeniem - białospodni. Książka była wielkim, wydawniczym sukcesem autora, wykraczającym poza granice kraju.

Andrzej Brycht  w ramach promocji książki, był zaproszony do Niemiec Zach, które zainteresowane były jej wydaniem. Korzystając z ich gościnności, napisał drugą, głośną, antyniemiecką książkę, Raport  z Monachium, która stała się jeszcze większym bestsellerem na rynku wydawniczym niż Dancing. Wydaje się, że książką Raport z Monachium podlizał się władzy, która w tym okresie (okres panowania Gomułki) miała antyniemiecki kurs polityczny. Książka miała wielką promocję i rozchodziła się jak ciepłe przysłowiowe bułeczki.

W glorii chwały Andrzej Brycht przybył na swoją autorską prelekcję do tomaszowskiej Literackiej. Kawiarnia wypełniona była po brzegi przeważnie młodymi ludźmi. W większości osoby, które już były po przeczytaniu obu tytułów. Długo nie czekaliśmy na gościa, pięć minut po 17.00 w asyście pana dyrektora ZDK Józefa Nikodema Gawarzyńskiego wkracza wysoki, dobrze zbudowany,  w wieku w granicach 30 lat, mężczyzna. Pewnym, mocno stąpającym krokiem pokonuje kawiarnianą część lokalu, siadając na przygotowanym uprzednio dla niego miejscu.

Pan Gawarzyński przedstawił pisarza  a sam zasiadł obok niego. Andrzej Brycht swobodnie opowiedział o swoim skomplikowanym dzieciństwie, o panujących wśród młodych ludzi zwyczajach w dzielnicy Bałuty, o tym jak trudno młodemu człowiekowi jest się wydostać z takiego środowiska. Stwierdził, że dla niego azylem wydostania się z ulicznego szamba stało się pisarstwo. Jako 19-letni chłopak zadebiutował w 1954 roku wierszem Biblioteka w piśmie Łódź Literacka, ale na dobre jako pisarz wystartował w 1961 roku opowiadaniami Czas bez Marii i Suche trawy.

W swych opowiadaniach koncentrował się na lumpenproletariacie, świetnie wykorzystując mowę ulicy. Stał się głośnym i modnym pisarzem gdy na rynku wydawniczym ukazała się książka Dancing w kwaterze Hitlera, w mediach mówiło się  o autora kłopotach z cenzurą przy jej wydaniu i nagonce na jego osobę środowisk socjalistycznej inteligencji, dygnitarzy i partyjnych dysydentów.

Po zakończeniu oficjalnej prelekcji, jeszcze długo siedzieliśmy z autorem, zadając całkiem osobiste pytania, poza protokólarne, na które Andrzej Brycht z chęcią odpowiadał. Wspominał spędzone wakacje w okolicach naszego miasta jak Spała, Inowłódz i o kobiecych sympatiach, miłosnych podbojach z mieszkankami naszego miasta i okolic Tomaszowa,  o biesiadnych pobytach w Jagódce.

Łączyło nas wiele miejsc w mieście i okolicach, więc staliśmy się sobie jeszcze bliżsi, a dla nas młodych, po banicji Marka Hłaski i Marka Nowakowskiego, Andrzej Brycht stał się kultowym pisarzem. Choć podobnie jak wyżej wymienieni w 1971 roku poprosił królową Belgi o azyl polityczny. Okazało się, miał taki zarzut, że współpracował ze służbami specjalnymi PRL. Pod takim tytułem, Azyl polityczny, ukazała się jego ostatnia książka, napisana na obczyźnie. Zmarł w niesławie w 1998 roku w prowincji Ontario w Kanadzie.

 Żeby bez żadnych przykrości przekroczyć granice, należy starać się być jak najbardziej podobnym do fotografii w swoim paszporcie.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ewa 20.02.2022 18:51
Bardzo ciekawe sa te wspomnienia.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama