Czy w Tomaszowie mógłby powstać nowy PARK MIEJSKI?

  • 22.02.2022, 15:41
  • Jacek Pietrzykowski
Czy w Tomaszowie mógłby powstać nowy PARK MIEJSKI?
Prośba do Prezydenta Miasta i Radnych miasta Tomaszowa Mazowieckiego o utworzenie parku miejskiego z terenów zalewowych znajdujących się wzdłuż ulicy Nowy Port pomiędzy Przystanią a mostem na ulicy Białobrzeskiej.

Jako jeden z mieszkańców miasta zwracam się z wielką prośbą o utworzenie parku miejskiego nad Pilicą wzdłuż ulicy Nowy Port i fragmentu ulicy PCK.

Park miejski zlokalizowany w tym miejscu:

  • byłby uzupełnieniem terenów wypoczynkowych przy Przystani
  • stanowiłby swego rodzaju łącznik pomiędzy Niebieskimi Źródłami a parkami zlokalizowanymi wzdłuż Wolbórki (parkiem Solidarność i Bulwary)
  • rozwiązałby problem z zaśmiecaniem tych terenów oraz wymuszał by na Włodarzach regularne przeprowadzanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych
  • park doskonale wpisywałby się w projekt „MIASTO NAD RZEKĄ”

Stworzenie parku przyczyni się niewątpliwie do uatrakcyjnienia okolicy. Tym bardziej, że są to tereny o charakterze rekreacyjno – wypoczynkowym.

W przyszłości można starać się o fundusze na wykonanie w parku alejek, miejsca na ogniska, ławek, zagospodarowanie tzw. "dzikiej plaży". Można byłoby również połączyć mostem spacerowo-rowerowym brzegi Pilicy. Połączono by zarówno osiedle Ludwików jak i rezerwat Niebieskie Źródła z centrum Tomaszowa w taki sposób, że droga byłaby zlokalizowana z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych. Niewątpliwie trasa taka byłaby atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów, którzy nie musieliby przechodzić przez ruchliwe mosty np. żeby zwiedzić rezerwat Niebieskie Źródła.

Zwracam uwagę, że są to tereny zalewowe, na których i tak nigdy nie powstanie żadna zabudowa. I w mojej ocenie mocno się marnują. Tym bardziej że jak widzę z okna (jestem mieszkańcem ulicy Nowy Port) jest to obszar, z którego w celach rekreacyjnych korzysta naprawdę wiele ludzi. I to pomimo pogarszającego się stanu tych terenów.

Tak - pogarszający się stan tych terenów obserwuję od wielu lat, a w ostatniej dekadzie postęp ten przybiera na sile. Pamiętam jeszcze czasy, kiedy byłem dzieckiem a ul. Nowy Port była szlakówką. Mój pradziadek, który tu mieszkał miał 6 krów, które na tych terenach wypasał. Pamiętam piękne łąki pełne kwiatów i soczyście zielonej trawy wśród rosnących tam topól. Również „dzika plaża” niegdyś była znacznie większa i przede wszystkim czysta. Nikt wtedy nie widział tam śmieci. Pamiętam jak moja mama posadziła przy części ulicy Nowy Port lasek sosnowy, który teraz wyrasta już na normalny las. To były zaledwie 2 dni pracy, a jak wiele zmieniły.

Niestety stan obecny jest tragiczny. Cały teren zarasta krzakami. Zasadzone niegdyś topole ze względu na swój wiek umierają – w większości są martwe w całości lub znacznej części. W zakrzaczeniach pojawia się coraz więcej wysypisk śmieci. Coraz częściej latem pojawiają się grupy młodzieży palącej tam ogniska i spożywającej alkohol. Umierające drzewa i gęste krzaki stwarzają zagrożenie dla spacerujących, a w okresach suszy stanowią zagrożenie pożarowe.

Póki co, teren ten jeszcze nie wymaga jakiś ogromnych nakładów finansowych. Wystarczy usunąć martwe drzewa, które stanowią zagrożenie i które od 2 lat ktoś zaznacza numerami, że pewnie są do wycięcia (ale nic w tej sprawie się nie dzieje). Równocześnie należałoby usunąć zakrzaczenia. Szczególnie groźna jest tu czeremcha amerykańska, która jest gatunkiem obcym a bardzo mocno ekspansywnym. Należałoby również pousuwać zalegające śmieci (ja z dziećmi co roku zbieram część śmieci i wrzucam do swojego pojemnika, ale niestety kupek gruzu czy papy nie dam rady zabrać).

Reasumując prace nad tym terenem w początkowej fazie sprowadziłyby się do zaledwie dwóch czynności: usunięcie części roślinności i posprzątania. To nie są jakieś ogromne kwoty, na które miasto nie stać.

Niegdyś w Prezydium złożyłem podobny wniosek. Było to w roku 2019. Do dzisiaj odpowiedzi nie otrzymałem.

W poniższych zdjęcia przedstawiam jak ten teren obecnie wygląda oraz mapkę drogi pieszo rowerowej jak w przyszłości mogła by tu powstać.

PS. Wiem, że niektórzy pomyślą, że parków mamy już wystarczająco. Jednak nasze Miasto ma zdecydowanie unikatowe położenie. Nie dość, że jesteśmy aglomeracją, która położona jest niedaleko Łodzi, Warszawy czy Piotrkowa (świetna lokalizacja z perspektywy turystyki) to jesteśmy otoczeni lasami. Dodatkowo przez teren miasta przepływają 3 większe rzeki oraz mamy unikatowy na skalę Europy rezerwat Niebieskie Źródła. Czemu by tego nie wykorzystać? Tym bardziej teraz kiedy inwestowanie w "przyrodę" jest na topie i doskanale wpisuje się w proekologiczny trend rozwoju miast.

Jacek Pietrzykowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ujazd
Ujazd 25.05.2022, 15:31
Można zrobić jak w Niewiadowie zrobić park wychwalać się jaki to jest zielony a wokoło wyciąć las i zrobić największy ekologiczny parking z wejściem na siłownię:)
gsb
gsb 25.03.2022, 16:19
Posprzątać tam jedynie, może wytyczyć jedną szutrową ścieżkę wzdłuż Pilicy i to wszystko. Śmiecą przede wszystkim lokalsi, więc pan powinien mieć pretensje jedynie do sąsiadów.
Dawid Z.
Dawid Z. 26.03.2022, 15:47
Każde szanujące się miasto ma tor dla gokartów, byłaby to znakomita okazja aby oderwać młodzież od komputerów przez którymi ślęczą prawie całymi dobami.
https://www.youtube.com/watch?…

POWYŻSZY TEREN TO ŚWIETNE MIEJSCE NA TAKI TOR
wyborca
wyborca 28.03.2022, 15:52
Ech. przecież i bez tego toru Tomaszów jest miastem szanującym się!
miłośnik Skansenu
miłośnik Skansenu 25.03.2022, 14:41
To doskonałe tereny na rozbudowę Skansenu Rzeki Pilicy. Eksponatów można byłoby zebrać dużo więcej...
turysta przejazdem
turysta przejazdem 17.03.2022, 12:20
Jak nie patrzyć to kawał terenu do zabudowy. A może tam ulokować wieżowce i niech ta strona Tomaszowa będzie ładniejsza?
Lidzia
Lidzia 10.03.2022, 15:00
Kiedy ruszy budowa tego parku, ciepło się robi a w bloku nuda.
Juras
Juras 29.03.2022, 06:48
To moze rusz dupsko kolo galeri sa takie przyrzady do cwiczen za darmo
pomagacz
pomagacz 21.03.2022, 17:01
Lodzia a może rusz kuper i zacznij pomagać uchodżcom to nie będzie ci się nudzić w bloku!
Marek
Marek 22.03.2022, 13:30
___popieram wszyscy co się nudzą i nie wiedzą czym zabić czas___ powinni pomagać tym biednym ludziom
Ajdejano
Ajdejano 12.03.2022, 19:27
LIdzia, zanim "cóś" napiszesz, wcześniej nic nie pij, nic nie pal, i nic nie wstrzykuj tuż nad łokciem.
Stachu
Stachu 04.03.2022, 06:58
A może, pobudować tu miasteczko dla uciekinierów ze wschodu, piękny teren czyste powietrze i woda Pilicy.
Tom
Tom 05.03.2022, 14:28
Miasteczko to pewnie kontenerowe, o ile Unia sypnie kasą to i ze 20 tys. mogłoby na tym terenie zamieszkać.
ludwikowianin
ludwikowianin 27.02.2022, 10:01
Jakiś supermarket by się przydał w centrum Ludwikowa koło kościoła.
Zenek
Zenek 22.04.2022, 13:51
Podobno OBI szuka lokalizacji w Tomaszowie zaproście ich do Ludwikowa
Obok (a nie koło) kościoła
Obok (a nie koło) kościoła 11.03.2022, 16:36
to zazwyczaj stawiano knajpę, a nie supermarket.
Obok (a nie koło) kościoła
Obok (a nie koło) kościoła 11.03.2022, 16:36
to zazwyczaj stawiano knajpę, a nie supermarket.
M#
M# 26.02.2022, 23:31
Jak była muszla koncertowa w Parku Solidarności to przynajmniej było gdzie usiąść a nie tak jak na błoniach ile można spacerować albo stać jak się chce posłuchać koncertu .Na przystani jest ładna nowa scena ale za mało miejsca jak na nasze miasto.
rowerzystka z Ludwikowskiej
rowerzystka z Ludwikowskiej 26.02.2022, 15:58
W tym projekcie oby nie przeoczono kładki przez Pilicę no i oczywiście ścieżki rowerowej z Ludwikowa w kierunku Strzeleckiej.
zainteresowany
zainteresowany 27.02.2022, 09:10
Projekt zawiera kładkę nad Pilicą i ścieżkę rowerową też
Mirek
Mirek 24.02.2022, 09:06
Ten park powinien powstać w czynie społecznym tak jak kiedyś Park XV Lecia PRL. A gotówkę zainwestować w bardziej potrzebne ludziom sprawy.
emeryt
emeryt 19.04.2022, 11:26
Panie Mirosławie! za Komuny był aktyw PZPR który inicjował takie pomysły jak czyny społeczne. Dzisiaj nikt nic nie inicjuje, zajmują się tylko nabijaniem portfeli i czekając jedynie na okazje kolejnych podwyżek uposażeń.
mieszkaniec
mieszkaniec 25.02.2022, 11:54
Jakie czyny jakie czyny. Ludzie po 4 dawkach nie mają już ochoty na czyn społeczny jedynie aby do biedronki po żywność wyskoczyć.
SawK
SawK 23.02.2022, 21:56
Pomysł super!!!! Trzeba dbać o tereny zielone bo są coraz bardziej zaniedbane. A nad Pilicą w szczególności... Przystan odnowiona, dlaczego by nie zadbać o tereny przylegające do niej i stworzyć jeden wielki kompleks dla odwiedzających... Nie tylko dla turystów ale i dla mieszkańców.
Jolanta
Jolanta 23.02.2022, 19:31
Najpierw należy zadbać o te które już są, chociaż by Niebieskie Źródła na przeciw Skansenu.Na dawniej asfaltowych ścieżkach w tym że parku można połamać sobie nogi.Na pewno komfort odwiedzania tego miejsca mają turyści którzy odwiedzają źródła i skansen....osoby na wózkach na pewno tam nie wjadą.
Monika
Monika 23.02.2022, 14:40
Może ci pomysłodawcy parków, pomyśleliby o ściąganiu inwestorów dających pracę w Tomaszowie. Tysiące mieszkańców codziennie dojeżdża do pracy poza Tomaszowem. Męczące to strasznie i póżne powroty do domów niwelują wolny czas aby korzystać z tych waszych proponowanych parków. A tym bardziej tam za Pilicą, na Bulwarach nie ma spacerujących a co będzie w tym proponowanym parku ąż strach pomyśleć!
qwerty
qwerty 23.02.2022, 13:57
park na terenach zalewowych to swietny pomysl :)
Co jakis czas wyrzucac mase kasy na odrestaurowanie bo zalalo :D
ooo
ooo 23.02.2022, 19:54
Ty chyba nie jesteś z tąd! Odkąd powstał zalew te tereny przestały być zalewane przez Pilice i wyschły. Kiedyś były tam wspaniałe tzw. smugi i to już się skończyło, Pilica jest teraz malutka i płyciutka, po tamtej rzece pozostały tylko wspomnienia. Spytaj kogoś z Tomaszowa albo rodziców...
WuPe
WuPe 24.02.2022, 08:52
Hmmm, a kiedy Nowy Port był ostatnio zalany? 2002, czy 2003? Nie pamiętam... Osiedle na Nowowiejskiej imienia pana Zagozdona rzeczywistości nie zmieni. Natura posiada cykle, a nasz zalew nie jest zbiornikiem o funkcji przeciwpowodziowej. Znajdź sobie mapy powodziowe, wszystko jest w formie cyfrowej.
Tomaszowianka
Tomaszowianka 23.02.2022, 18:55
Parków w naszym mieście jest dość,a Park Solidarności czeka na porządki,nad Pilicą niech będzie naturalnie- tak jak jest,ostrożnie z wydatkami żeby wnuki nie pluły na nasze groby.
tom
tom 23.02.2022, 09:56
Zdecydowanie powinien powstać na zachaszczonych terenach nad Pilicą po obu stronach ul. Nowy Port. Ten teren wymaga zdecydowanej interwencji i przywrócenia do użytku dla mieszkańców miasta...
Mieszkaniec
Mieszkaniec 23.02.2022, 09:49
Jak najbardziej pomysł trafiony. Teraz tam nic nie ma i najpewniej nie będzie, chociaż znając decyzje naszych włodarzy to można się spodziewać wszystkiego znamy takie miejsce jak osiedle "Wenecja" w okolicy Nadrzecznej. Okolica jak najbardziej turystyczna i jeśli faktycznie chcemy iść w rekreacje z sportem to miejsce do biegania, spacerów itp. jak najbardziej ok, dodatkowo połączyć ten fakt z niebieskimi źródłami podpiąć pod monitoring i mamy super eko miejsce.
Bartek
Bartek 22.02.2022, 20:40
Park dla kogo? chyba dla tych z Torbanowa żeby do Biedronki mieli na skróty.
konsumentka
konsumentka 11.03.2022, 15:41
Bartłomieju! Ludwików ma najlepszą sieć emzetek w mieście i nie trza chodzić na skróty do Biedronki. Jak trza to dojedzimy szybciuchno do centrum miasta aż dziewięcioma liniami i na co to gardłowanie.
Wędkarz
Wędkarz 22.02.2022, 19:39
Życzę Panu spełnienia marzeń. Czytając artykuł przypomniał mi się rok 2018 i akcja przedwyborcza nad Stawem Starzyckim. Miał powstać teren rekreacyjny dla mieszkańców naszego miasta.
Czy coś się od tego momentu tam zmieniło. Tak.
Chyba są większe zarośla i chwasty.
https://www.nasztomaszow.pl/wi…

Pozostałe