Pora zakończyć tę "przyjaźń"

  • 04.03.2022, 13:16 (aktualizacja 04.03.2022, 13:56)
  • redakcja
Pora zakończyć tę "przyjaźń"
Szereg polskich samorządów wypowiada obecnie umowy partnerskie miastom rosyjskim oraz białoruskim. Jest to przejaw solidarności z walczącym narodem ukraińskim. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że mimo iż oficjalnie reżim Łukaszenki do wojny nie przystąpił, to jego armia pozostaje w pełnej gotowości na granicy. Według informacji z wczoraj do ataku gotowych jest 38 batalionów. Z terenu Białorusi wystrzeliwane są też rakiety typu Iskander, zabijające setki cywilów.

Na początku 2017 roku Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego zorganizowała wyjazd z misją gospodarczą, kulturalną itd. właśnie na Białoruś. W drogę ruszyli ponoć politycy i przedsiębiorcy. Chociaż tych pierwszych było chyba więcej. Większość z nich to przedstawiciele PSL-u i rządzącej wówczas w sejmiku Platformy Obywatelskiej.   Efektem wycieczki na Białoruś były uchwały o partnerstwie podejmowane przez samorządy w tym przez powiat tomaszowski.  Radni ochoczo przyjęli uchwałę o przyjęciu relacji partnerskich z rejonem Uszackim w obwodzie Witebskim na Białorusi. Jako jedyny byłem jej przeciwny. Dlaczego? Ponieważ uważałem, że w żaden sposób nie wolno legitymizować reżimowej władzy. Argumenty o tym, że dzięki temu białoruskie dzieci będą miały okazję odwiedzić nasz kraj i poznać prawdziwą demokrację były mocno infantylne. Minęło pięć lat  i żadna grupa dzieciaków tu nie przyjechała Jest jeszcze jeden punkt wspólny.

Co ciekawe, dokładnie w tym samym czasie, kiedy nasi samorządowcy z województwa i powiatu imprezowali z białoruskimi przyjaciółmi, OMON właśnie w Witebsku bił pałkami i aresztował manifestantów, którzy protestowali przeciwko podatkowi od  bezrobocia. 100 osób trafiło za kraty. Bito młodych, starych, kobiety. bez wyjątku. OMON to takie ichniejsze ZOMO jakby ktoś nie wiedział. Mimo to radni ochoczo uchwałę przyjęli, mimo, że część z nich równie radośnie na facebooku prezentowała selfie z marszów w obronnie demokracji. 

Czy dzisiaj warunki geopolityczne się zmieniły? Chyba nie za bardzo. Za wschodnią granicą rządzi ten sam satrapa. W międzyczasie zdążył spacyfikować brutalnie protesty w sprawie sfałszowanych wyborów. Tymczasem, kiedy miasto zbiera dary dla partnerskiego Ivano Frankivska, powiat tomaszowski nadal jest przyjacielem białoruskiego reżimu. Może czas to zmienić. Sesje nadzwyczajne zwoływaliśmy już z bardziej błahych powodów. 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomaszów
Tomaszów 11.03.2022, 08:39
New 4media niech napiszą ortykol jak europosłowie z lewicy,po,PSL,Hołowni zagłosowali odnośnie środków dla Polski z uni europejskiej?od dzisiaj można śmiało powiedzieć że to są eurodePUTINowani zdrajcy.
i
Ajdejano
Ajdejano 08.03.2022, 14:25
Szanowny Panie Mariuszu - powiatowy radny od wielu lat.
Cieszę się niezmiernie, że był Pan jedynym z Rady Powiatu (???) , który głosował przeciwko opisanej przez Pana uchwale rady powiatu.
To pańskie, heroiczne wyznanie w sprawie tego głosowania, chyba będzie trudne do udowodnienia, ale wiem, że m jest Pan pewien swego....

A, tak swoją drogą: to, co Pan mi wyrzucił z tego pańskiego portalu parę dni wcześniej, to zwykła, wsiowa cenzura, w obawie prze New4 Media.
Żałosne !!!
Ajdejano
Ajdejano 09.03.2022, 17:31
Dopisek: mam złą wiadomość. Tę fatalną historię wschodnich kresów Polski z lat 1918 - 1945, niestety dla tzw. "poprawnych" , jednak zbyt wielu Polaków pamięta i dalej będzie pamiętało.
Je... Putina
Je... Putina 06.03.2022, 15:10
Mariusz, a może tak z imienia i nazwiska, który to Starosta podpisał i jaką opcję wtedy reprezentował. A może Ci nie wolno tego upublicznić bo to teraz kolega Twojego Prezydenta. No, ale w internecie nic nie ginie. Inna sprawa, że ten obecny już powinien zwołać sesję nadzwyczajną i zerwać to haniebne porozumienie.
Elżbieta
Elżbieta 04.03.2022, 18:50
Ale przejechać się...tam i z powrotem i wziąć delegację na pewno było miło (taki wyjazd integracyjny?). Chociaż z pewnością było to głupie posunięcie...
A co dalej z tymi podwyżkami które przyznali sobie nasi samorządowcy??? wynosiły około 90% dotychczasowych płac...i co i cisza? mamy przejść bez działania do innych bieżących tematów.
…
05.03.2022, 14:40
W co ma być? Przieciez to był ustawowy wymóg - bo zmieniły się widełki - jedynie wysokość można było zrobić mniejsza - ale podwyżki „nie dało się uniknąć”
wyborca
wyborca 06.03.2022, 15:26
Radni mogli odstąpić od podwyżek dla siebie , tak zrobiły samorządy w Polsce https://www.portalsamorzadowy.…
Proste ? proste
***** ***
***** *** 04.03.2022, 17:26
Rubel nie śmierdzi a szef starosta funfel antka .
Tm
Tm 08.03.2022, 14:44
*****TVN i na granicę trolu pomagać,a od Antka 3 h w bok bo nagle się okazuje ,że wojska terytorialne się przydają,że granicą musi być wzmocniona,ale rozumiem że jesteś wyznawca tego co się z Putinem ściska.
Ruski troll
Ruski troll 09.03.2022, 06:14
I płot konieczny zatrzyma iskandery !
Tomaszów
Tomaszów 04.03.2022, 14:19
Tacy to właśnie politycy popsl,teraz nagle wszyscy ukraińskie flagi na profilach i pomagają ,ale już niedługo będą płuc na rząd ,że jesteśmy państwem z tektury i czego to oni by nie zrobili ,żeby polepszyć sytuację.Warto wkleić jakiś link jak to pluli na pisiorkow(pan Kraśko),mówiąc ,że Jaroslaw jest na prochach itp.Jak to ściskali się z Putinem.Niech teraz powiedzą ludziom czy przekop mierzei ma sens,czy wzmocnienie granicy ma sens,czy zatrzymanie nord scream2 ma sens,czy pogranicznicy to mordercy bez serca?,czy za ich rządów rozbrajanie armii miało sens i jeszcze kilka pytań można byłoby zadać.Niby wszyscy Polacy ,a ilu z nich zachowuje się jak trzeba?
Leszek
Leszek 06.03.2022, 19:24
Polacy sprawdź ile jest Polaków Nami żądzą Żydzi Milego dnia
SA.
SA. 05.03.2022, 13:19
...jak to większość pustostany, to jak mają to wszystko niby pamiętać. Teraz wyszli na kompletnego wała, dobrze, że takie rzeczy w internecie i Tv nie giną. Zawsze można im to przypomnieć, choć oni oczywiście będą i tak gdakać swoje dyrdymały.

Pozostałe