Z nowego "holtera" mogą już korzystać tomaszowscy pacjenci

  • 23.08.2017, 18:00
  • Mariusz Strzępek
Z nowego "holtera" mogą już korzystać tomaszowscy pacjenci
Tomaszowskie Centrum Zdrowia wzbogaciło się ostatnio o nowoczesny aparat do przeprowadzania badań EKG metodą Holtera. Urządzenie zaprezentowano podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Zdrowia Rodziny i spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, która odbyła się w szpitalu.

Aparat zastąpi dotychczas użytkowany. O jego zaletach opowiadał ordynator interny i równocześnie pełnomocnik Zarządu spółki ds. Medycznych dr n. med. Sebastian Słomka. - Przede wszystkim urządzenie jest o wiele dokładniejsze od tego, jakim dysponowaliśmy do tej pory. Do ciała pacjenta mocowane są jedynie trzy elektrody. Nawet, kiedy jedna z nich się odklei pozostałe rejestrują reakcje serca bez zakłóceń. Dzięki niemu możemy monitorować pracę serca w cyklach dłuższych niż 24 godziny.

 

Zwykłe badanie EKG, z jakim pacjenci najczęściej mają do czynienia trwa kilka minut i przez ten czas rejestruje się pracę serca za pomocą szeregu umocowanych do ciała elektrod. Nie zawsze jednak w tak krótkim czasie udaje się zarejestrować zaburzenia pojawiające się okresowo w ciągu dnia. Metoda Holtera  pozwala na zarejestrowanie jego pracy przez co najmniej 24 godzin.   Zakupiony do szpitala aparat ma możliwość rejestracji nawet do 7 dni. W tym czasie pacjent może wykonywać codzienne czynności. Holter EKG zapisuje aktywność serca na karcie pamięci elektronicznej. Dane następnie są analizowane  i interpretowane przez lekarza kardiologa.

 

- Teraz także ta analiza trwa o wiele szybciej. Przy poprzednich urządzeniach musieliśmy na nią poświęcać nawet do kilku godzin. Obecnie czas ten zdecydowanie się skrócił - wyjaśniał Sebastian Słomka pokazując przykładowe badanie na ekranie monitora.

 

 Koszt urządzenia to 75 tysięcy złotych. Zakup został pokryty w całości ze środków własnych spółki

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysiek
Krzysiek 25.08.2017, 16:46
Tylko jeden aparat ?
Jeżeli rzeczywiście tylko jeden, to za 75 tys. to chyba jakiś super, hiper. Pierwszy lepszy wynik z google daje koszt do 10 - 15 tys. z oprogramowaniem.
Tak tylko się pytam.
Holter
Holter 26.08.2017, 10:14
Zakupili 4 nowe aparaty.
To już Redaktor pominął.
26.08.2017, 10:20
Niegrzeczny redaktor :)
...
... 26.08.2017, 07:04
Narzekaczy nie zabraknie, szczególnie z czerwonych domków. Lepiej likwidować, a co wartościowsze za 5 zł prywatyzac. Tym się zajmowaliscie do 2015 roku.

Wystarczy popatrzeć na zdjęcia, jak wyglądają stare dziady narzekacze, a jak wygląda to pokolenie 20-30 latków. Oby nie zabrakło im zapału by odzyskiwac Polskę.
eli
eli 25.08.2017, 14:12
Czy są już zapisy na 2020r. na NFZ?
...
... 26.08.2017, 07:05
Lecz się prywatnie. Masz z czego. Najczęściej z tego co wypracowywali moi rodzice.
Sabina
Sabina 24.08.2017, 12:40
Dużo ciekawsze niż kolejne listy. N w sprawie czegoś tam. Szkoda, że temat nieuwzgledniony w liście tematów po prawej stronie, zaraz na wejściu :(

Pozostałe