Samorząd za wszystko zapłaci

  • 01.04.2022, 16:55 (aktualizacja 01.04.2022, 17:35)
  • Mariusz Strzępek
Samorząd za wszystko zapłaci
Czemuś biedny? Boś głupi! Czemuś głupi? Boś biedny. No właśnie. Samorządność powiatowa to taki właśnie twór. Zarówno biedny, jak i głupi. Nie wyposażony w dostateczne źródła finansowania, za to obciążony zdaniami.

Powiaty w Polsce w odróżnieniu do miast i gmin nie mają zbyt wielkich możliwości uzyskiwania własnych dochodów, pochodzących na przykład  z podatków i opłat, sprzedaży nieruchomości i świadczenia usług. Dość powiedzieć, że samorząd ten bez zewnętrznego wsparcia finansowego nie byłby w stanie wyremontować żadnej zarządzanej przez siebie drogi lub ulicy. Tak jest w każdej dziedzinie i zakresie funkcjonowania. Tutaj każda złotówkę należy oglądać kilka razy zanim się wyda. Bo już wydana obniża nam zdolność kredytową. Ata może okazać się kluczowa, kiedy za rok, dwa lub trzy, będziemy aplikować o kolejne fundusze unijne.

Niestety nie wszyscy zarządzający są na tyle odpowiedzialni, by to robić. Pieniądze bywają trwonione lub wydawane na cele, które nie są samorządowymi zadaniami. Dla przykładu nie stać nas na dotowanie państwowych instytucji, które powinny być utrzymywane z budżetu centralnego, takich jak na przykład Policja.

Niech ktoś racjonalnie wytłumaczy dlaczego mieszkańcy za pośrednictwem samorządu mają kupować Policji namioty i samochody, skoro już raz za nie zapłacili poprzez odprowadzane podatki. Dokładnie tak jest, bo pieniądze jednostki samorządowej nie należą do starosty, czy radnych, ale mieszkańców i mają służyć przede wszystkim zaspokajaniu ich potrzeb. W ubiegłym tygodniu otrzymałem kilka maili dotyczących stanu ulic w naszym powiecie. Faktycznie ich stan bywa, delikatnie mówiąc, wymagający remontów. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych na spotkaniach z radnymi twierdzi, że ma problemy z rozstrzygnięciem przetargów, ponieważ ceny oferty przewyższają znacząco wstępnie szacowane koszty.  

Czy wyposażenia Policji w tym radiowozów nie powinna kupować Komenda Główna Policji do spółki z MSWiA? Czy samorząd powinien pokrywać (choćby częściowe) koszty ich zakupu? Różnego rodzaju wnioski o dofinansowanie od tomaszowskiego komendanta Policji wpływają do samorządów regularnie. Kilka miesięcy temu był to zakup namiotu, mimo że taki sam namiot jest na wyposażeniu Wydziału Kryzysowego w Starostwie. Radiowozy to już norma. Tym razem poproszono Powiat Tomaszowski o dwa, w tym jeden nieoznakowany.

Do tego dochodzą tzw. służby ponadnormatywne za które płacą miasta i gminy. Przyznam, że próbowałem kiedyś ustalić ich efektywność. Niestety się nie udało. W mojej ocenie kolejne pieniądze wyrzucane w błoto, szczególnie, że służby te pełnią policjanci spoza miasta nie znający realiów ani terenu. Skoro samorządy muszą dodatkowo płacić za policyjne usługi oznacza to ni mniej ni więcej, że Państwo w tym zakresie jest niewydolne. 

Trudno pojąć dlaczego Komendant Policji o podobne zakupy nie występuje do swoich bezpośrednich przełożonych. Może powodem jest to, że nie chce się im narażać a może po prostu wie, ze najbezpieczniej jest napisać do Starosty a on niewiele się zastanawiając na wszystko zgodzi i podsunie radnym do przegłosowania. Przy okazji będzie można pochwalić się przełożonemu, że się pieniądze pozyskało i zasłużyć na nagrodę lub przynajmniej pochwałę. 

Tymczasem w powiecie wskaźniki finansowe są nieubłagane. Na sesjach rady się o nich nie dyskutuje, a zbliżamy się do momentu, gdy zdolności kredytowe osiągną połup bliski zeru 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gminny
Gminny 05.04.2022, 08:52
Powiem tak niektórzy sobie robią kabaret,ten nie mógł zagłosować bo mu się zacięło,małomiasteczkowa polityka,ten nie lubi tamtego to mu nie da itd.A na samym końcu jesteśmy my mieszkańcy Tomaszowa,wyobraźmy ,sobie że jest sytuacja(oczywiście abstra***ąc)że porwali wam dziecko i policja jedzie za porywaczami a samochód policyjny się popsuł i dziecko znika co wtedy?ono wtedy wszyscy zgodnie by nawet 5samochodow kupić,żeby tylko poprawić bezpieczeństwo,ale póki się nic nie stało to polityka lokalnych cwaniaków jest najważniejsza.Nie jestem po rządnej ze stron w tej kwestii,tylko nie lubię cwaniactwa typu Roman Giertych.

Chybazart
Chybazart 07.04.2022, 21:28
Ale oni maja wiecej jak jeden radiowoz ...
tom
tom 02.04.2022, 09:35
Taki mamy na dzień dzisiejszy standard w Polsce i pan starosta ma g...o do powiedzenia (do tego dochodzi opcja z jakiej pochodzi) i musi wykonać polecenia. Bez dyskusji i własnych pomysłów!!!!
adamdok
adamdok 02.04.2022, 02:11
Pan starosta ma gest tam, gdzie nie jest potrzebny. A np. w W. Geo już prawie nikt nie chce pod jego zarządem dalej pracować. Seria zwolnień właśnie nastąpiła. Armagiedon? Hahaha - mówi Jaśnie Pan.
Przed wojną starosta musiał mieć klasę, ogładę, wygląd i szkołę, aby pełnić godność starosty. Ówczesny, oj, niestety nie ma szkoły … pod swoim zarządem. I nie tylko szkoły. Uprawianie polityki poprzez przecinanie wstęg lub uczestnictwo w mszach świętych wespół z ministrem Macierewiczem to nader dowolna interpretacja znaczenia słowa „polityka”. Taka „polityka” jest śmiszna, jak i śmiszni są jej uczestnicy. Starosta jest urzędnikiem państwowym, nie ma być politykiem. Przynajmniej w godzinach pracy, które są widać dość dowolnie interpretowane (czy zgodnie z art. 34 Ustawy o samorządzie powiatowym? - chyba nie, ale niech będzie, że OK.
Przyjrzymy się temu później).
I jeszcze a propos W. Geo: niegospodarność, złe zarządzanie, zastraszanie pracowników, wymuszanie decyzji, dyletanctwo, nieuctwo i niekompetencja, zła wola, niedotrzymywanie terminów i umów, nieumiarkowanie w osądach, brak postanowienia poprawy sytuacji, a i na mobbing i mizoginizm też nagrania lub relacje osób by się znalazły, etc., to wszystko nie poprawi funkcjonowania Wydziału. To o tyle prawdziwe, że od poniedziałku, a właściwie już, Wydzieł Geo nie ma już pracowników kompetentnych, … Show must go on… ???
Życzliwy nie-Tomaszowianin mazowiecki.
Wkur......y
Wkur......y 01.04.2022, 22:13
Najlepiej pojeździć. Żeby łapać ciężarówy z ponadnormatywnym ciężarem na tamie nie trzeba nieoznakowanego, albo łapać meneli pod sklepami. Mimo zgłoszeń w krajowym rej.zagrożeń nic nikogo nie obchodzi. Np.sklep ABC przy Ogrodowej wciąż się powiększa grono. Piją, leją, zakłucają spokój.
Panie redaktorze,chyba powiat ma kasę. Tyle konferencji, promowania za nasze pieniąd,e, nawet Antoni korzysta. Może mógłby pan pozbierać te koszty jako radny i napisać ile się płaci wszelkim mediom prasie i,tv za te pokazówki nikomu do niczego nie potrzebne
woody
woody 01.04.2022, 18:28
mocno celnie bijesz

Pozostałe