Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 23:36
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Samorząd za wszystko zapłaci

Czemuś biedny? Boś głupi! Czemuś głupi? Boś biedny. No właśnie. Samorządność powiatowa to taki właśnie twór. Zarówno biedny, jak i głupi. Nie wyposażony w dostateczne źródła finansowania, za to obciążony zdaniami.

Powiaty w Polsce w odróżnieniu do miast i gmin nie mają zbyt wielkich możliwości uzyskiwania własnych dochodów, pochodzących na przykład  z podatków i opłat, sprzedaży nieruchomości i świadczenia usług. Dość powiedzieć, że samorząd ten bez zewnętrznego wsparcia finansowego nie byłby w stanie wyremontować żadnej zarządzanej przez siebie drogi lub ulicy. Tak jest w każdej dziedzinie i zakresie funkcjonowania. Tutaj każda złotówkę należy oglądać kilka razy zanim się wyda. Bo już wydana obniża nam zdolność kredytową. Ata może okazać się kluczowa, kiedy za rok, dwa lub trzy, będziemy aplikować o kolejne fundusze unijne.

Niestety nie wszyscy zarządzający są na tyle odpowiedzialni, by to robić. Pieniądze bywają trwonione lub wydawane na cele, które nie są samorządowymi zadaniami. Dla przykładu nie stać nas na dotowanie państwowych instytucji, które powinny być utrzymywane z budżetu centralnego, takich jak na przykład Policja.

Niech ktoś racjonalnie wytłumaczy dlaczego mieszkańcy za pośrednictwem samorządu mają kupować Policji namioty i samochody, skoro już raz za nie zapłacili poprzez odprowadzane podatki. Dokładnie tak jest, bo pieniądze jednostki samorządowej nie należą do starosty, czy radnych, ale mieszkańców i mają służyć przede wszystkim zaspokajaniu ich potrzeb. W ubiegłym tygodniu otrzymałem kilka maili dotyczących stanu ulic w naszym powiecie. Faktycznie ich stan bywa, delikatnie mówiąc, wymagający remontów. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych na spotkaniach z radnymi twierdzi, że ma problemy z rozstrzygnięciem przetargów, ponieważ ceny oferty przewyższają znacząco wstępnie szacowane koszty.  

Czy wyposażenia Policji w tym radiowozów nie powinna kupować Komenda Główna Policji do spółki z MSWiA? Czy samorząd powinien pokrywać (choćby częściowe) koszty ich zakupu? Różnego rodzaju wnioski o dofinansowanie od tomaszowskiego komendanta Policji wpływają do samorządów regularnie. Kilka miesięcy temu był to zakup namiotu, mimo że taki sam namiot jest na wyposażeniu Wydziału Kryzysowego w Starostwie. Radiowozy to już norma. Tym razem poproszono Powiat Tomaszowski o dwa, w tym jeden nieoznakowany.

Do tego dochodzą tzw. służby ponadnormatywne za które płacą miasta i gminy. Przyznam, że próbowałem kiedyś ustalić ich efektywność. Niestety się nie udało. W mojej ocenie kolejne pieniądze wyrzucane w błoto, szczególnie, że służby te pełnią policjanci spoza miasta nie znający realiów ani terenu. Skoro samorządy muszą dodatkowo płacić za policyjne usługi oznacza to ni mniej ni więcej, że Państwo w tym zakresie jest niewydolne. 

Trudno pojąć dlaczego Komendant Policji o podobne zakupy nie występuje do swoich bezpośrednich przełożonych. Może powodem jest to, że nie chce się im narażać a może po prostu wie, ze najbezpieczniej jest napisać do Starosty a on niewiele się zastanawiając na wszystko zgodzi i podsunie radnym do przegłosowania. Przy okazji będzie można pochwalić się przełożonemu, że się pieniądze pozyskało i zasłużyć na nagrodę lub przynajmniej pochwałę. 

Tymczasem w powiecie wskaźniki finansowe są nieubłagane. Na sesjach rady się o nich nie dyskutuje, a zbliżamy się do momentu, gdy zdolności kredytowe osiągną połup bliski zeru 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gminny 05.04.2022 08:52
Powiem tak niektórzy sobie robią kabaret,ten nie mógł zagłosować bo mu się zacięło,małomiasteczkowa polityka,ten nie lubi tamtego to mu nie da itd.A na samym końcu jesteśmy my mieszkańcy Tomaszowa,wyobraźmy ,sobie że jest sytuacja(oczywiście abstra***ąc)że porwali wam dziecko i policja jedzie za porywaczami a samochód policyjny się popsuł i dziecko znika co wtedy?ono wtedy wszyscy zgodnie by nawet 5samochodow kupić,żeby tylko poprawić bezpieczeństwo,ale póki się nic nie stało to polityka lokalnych cwaniaków jest najważniejsza.Nie jestem po rządnej ze stron w tej kwestii,tylko nie lubię cwaniactwa typu Roman Giertych.

Chybazart 07.04.2022 21:28
Ale oni maja wiecej jak jeden radiowoz ...

tom 02.04.2022 09:35
Taki mamy na dzień dzisiejszy standard w Polsce i pan starosta ma g...o do powiedzenia (do tego dochodzi opcja z jakiej pochodzi) i musi wykonać polecenia. Bez dyskusji i własnych pomysłów!!!!

adamdok 02.04.2022 02:11
Pan starosta ma gest tam, gdzie nie jest potrzebny. A np. w W. Geo już prawie nikt nie chce pod jego zarządem dalej pracować. Seria zwolnień właśnie nastąpiła. Armagiedon? Hahaha - mówi Jaśnie Pan. Przed wojną starosta musiał mieć klasę, ogładę, wygląd i szkołę, aby pełnić godność starosty. Ówczesny, oj, niestety nie ma szkoły … pod swoim zarządem. I nie tylko szkoły. Uprawianie polityki poprzez przecinanie wstęg lub uczestnictwo w mszach świętych wespół z ministrem Macierewiczem to nader dowolna interpretacja znaczenia słowa „polityka”. Taka „polityka” jest śmiszna, jak i śmiszni są jej uczestnicy. Starosta jest urzędnikiem państwowym, nie ma być politykiem. Przynajmniej w godzinach pracy, które są widać dość dowolnie interpretowane (czy zgodnie z art. 34 Ustawy o samorządzie powiatowym? - chyba nie, ale niech będzie, że OK. Przyjrzymy się temu później). I jeszcze a propos W. Geo: niegospodarność, złe zarządzanie, zastraszanie pracowników, wymuszanie decyzji, dyletanctwo, nieuctwo i niekompetencja, zła wola, niedotrzymywanie terminów i umów, nieumiarkowanie w osądach, brak postanowienia poprawy sytuacji, a i na mobbing i mizoginizm też nagrania lub relacje osób by się znalazły, etc., to wszystko nie poprawi funkcjonowania Wydziału. To o tyle prawdziwe, że od poniedziałku, a właściwie już, Wydzieł Geo nie ma już pracowników kompetentnych, … Show must go on… ??? Życzliwy nie-Tomaszowianin mazowiecki.

Wkur......y 01.04.2022 22:13
Najlepiej pojeździć. Żeby łapać ciężarówy z ponadnormatywnym ciężarem na tamie nie trzeba nieoznakowanego, albo łapać meneli pod sklepami. Mimo zgłoszeń w krajowym rej.zagrożeń nic nikogo nie obchodzi. Np.sklep ABC przy Ogrodowej wciąż się powiększa grono. Piją, leją, zakłucają spokój. Panie redaktorze,chyba powiat ma kasę. Tyle konferencji, promowania za nasze pieniąd,e, nawet Antoni korzysta. Może mógłby pan pozbierać te koszty jako radny i napisać ile się płaci wszelkim mediom prasie i,tv za te pokazówki nikomu do niczego nie potrzebne

woody 01.04.2022 18:28
mocno celnie bijesz

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama