Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej?

 • 27.04.2022, 11:03 (aktualizacja 27.04.2022, 11:10)
 • redakcja
Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej?
Prace modernizacyjno-remontowe, które są związane z wymianą instalacji elektrycznej powinny być dokonywane wyłącznie przez fachowców. Powinny to być osoby zdolne do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa realizacji takich zleceń, bezpieczeństwa i wygody wykorzystania przygotowanych systemów zaopatrzenia w prąd, a także bezpieczeństwa ich użytkowania na przestrzeni wielu lat.

Remont instalacji elektrycznej: kiedy jest potrzebny?

W większości mieszkań i pomieszczeń gospodarczych instalacja elektryczna jest praktycznie niewidocznym elementem, dlatego też trudno jest ustalić, kiedy dokładnie wymaga serwisowania, częściowej lub pełnej wymiany. Oto kilka aspektów, które decydują o tym, że nadszedł odpowiedni czas na dokonanie wymiany elektryki:

 • Wiek przemysłowej lub domowej instalacji elektrycznej wynosi 30 lat lub więcej;
 • W pomieszczeniu często dochodzi to takiego problemu, jak zanik prądu;
 • Instalacja elektryczna natynkowa skwierczy lub dymi;
 • Odbywa się wybijanie bezpieczników po podłączeniu do sieci nowego urządzenia.

Okablowanie należy zmienić wcześniej, aby później nie niszczyć gotowego wykończenia. Dlatego zalecamy wykonanie instalacja elektryczna Gdańsk natychmiast podczas remontu generalnego. Można to wykonać w dowolnym momencie, jednak lepiej zrobić to przed gruntowaniem ścian, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie należy wymieniać okablowania częściowo, ponieważ może to pogorszyć obecny stan rzeczy. Częściowa wymiana powinna być wykonywana tylko w celu wyeliminowania zauważonych problemów.

Rodzaje remontu instalacji elektrycznej

Podstawowe etapy prac związanych z wymianą instalacji elektrycznych w lokalach mieszkalnych i użytkowych przedstawiają się w następujący sposób:

 • Rozważany jest plan podłączenia urządzeń elektrycznych. W razie potrzeby jest określane miejsce do zainstalowania dodatkowych gniazdek. Ustalana zostaje także moc zasilanych urządzeń elektrycznych, niezbędne punkty oświetleniowe i inne ważne wskaźniki;
 • Demontaż starego okablowania;
 • Tworzenie nowego systemu okablowania;
 • Nowe okablowanie powinno być zagruntowane i zaszpachlowane, ukryte w ścianie;
 • Instalowane są puszki gniazdowe, przełączniki itp.;
 • Podłączanie urządzeń elektrycznych i sprawdzanie elektryki w nowym domu.

Występują rozwiązania, które pozwalają na bezinwazyjną modernizację instalacja elektryczna Wrocław, a najbardziej popularnym jest instalacja natynkowa. Podczas tworzenia takiego systemu zaopatrzenia w prąd kable elektryczne są kładzione bezpośrednio po ścianach, bez potrzeby robienia w nich bruzd. Oznacza to, że taki remont instalacji elektrycznej można wykonywać nawet w całkiem odnowionym mieszkaniu. Alternatywą dla takiej instalacji może być instalacja bezpuszkowa. Żeby zdecydować, które rozwiązanie będzie lepsze - instalacja bezpuszkowa lub puszkowa, należy dokładnie zrozumieć, na czym polegają wady instalacji bezpuszkowej. Cena robocizny instalacji elektrycznej typu bezpuszkowego jest nieco wyższa ze względu na innowacyjność, a także większe zużycie przewodów podczas tworzenia elektryki w domu.

Jak kształtują się ceny remontu instalacji elektrycznej?

Wymiana instalacje elektryczne to kompleksowe prace, które przewidują tworzenie nowej rozdzielnicy, montaż nowych przewodów oraz ustawianie nowoczesnych zabezpieczeń. Z tej usługi korzystają zarówno właściciele starych domów i mieszkań, jak i osoby zainteresowane zapewnieniem maksymalnej innowacyjności swojego miejsca zamieszkania lub pracy, w tym te, które planują kompleksowo korzystać z rozwiązań typu smart home.

Ostateczna cena takich prac zależy od wielu czynników:

 • całkowitej powierzchni domu lub mieszkania;
 • liczby gniazdek, przełączników i lamp;
 • konieczności instalowania dodatkowych systemów, na przykład smart home lub podgrzewanej podłogi;
 • materiałów i sposobów układania kabli (otwarty lub zamknięty);
 • stanu panelu elektrycznego i konieczności jego wymiany.

Ile tak naprawdę zapłacimy za nową instalację elektryczną?

Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej w Polsce? Bezpieczna instalacja elektryczna w pomieszczeniu o powierzchni 35-40 metrów kwadratowych, w tym opracowanie schematu instalacji elektrycznej w takim pomieszczeniu, będzie kosztowało ok. 4-4,5 tys. złotych. Można z tego wnioskować, że wymiana instalacji elektrycznej wiąże się z kosztami rzędu 1,3-1,5 tys. zł za każdy metr kwadratowy.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe