Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 14:18
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Pomysły radnego Łuczaka zadziwiają Świat

Radny powiatowy Paweł Łuczak z Koalicji Obywatelskiej proponuje, by zabrać pieniądze przeznaczone na niepełnosprawne dzieci i wydać je na procedury in vitro. Trudno powiedzieć skąd radni PO biorą tak genialne pomysły, ale ten nie jest pierwszym i chyba nie będzie ostatnim. Niedawno ten sam radny sugerował, by uchodźców z Ukrainy lokować w budynku dawnej stołówki Ośrodka Wypoczynkowego Borki. Zarząd Powiatu miał przynajmniej rozważyć taką możliwość i oszacować koszty realizacji tego pomysłu. Gdyby radny interesował się więcej sprawami powiatu, to wiedziałby, że budynek jest ruiną, pozbawioną podstawowych elementów infrastruktury, instalacją elektryczną grożącą pożarem i dachem wymagającym wymiany. Cóż... pomysł zawsze można zgłosić i... niech się świat śmieje

Rzadko zdarza mi się komentować pomysły innych radnych. Nawet tych, które zgłaszane są w ramach konkursu na Jurija Gagarina tomaszowskiego samorządu. Tym razem jednak się nie powstrzymam, bo temat jest m szczególnie bliski i dotyczy wsparcia dla dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami. Z drugiej strony pokazuje katastrofalnie niski poziom wiedzy, jaki reprezentują niektóre osoby zasiadające  w szacownych fotelach radnych różnych szczebli. Szokujące jest, że w czasach ogólnie dostępnego Internetu ludzie zgłaszają absurdalne pomysły i w celebrycki sposób popisują się własną ignorancją. Celebrycki, czyli pozbawiony minimum zażenowania. Jak to możliwe, że ktoś jest radnym 2-3 kadencje i nie posiada minimum koniecznej wiedzy, by tę rolę wypełniać?

Okazuje się, że tacy osobnicy są nawet mile widziani na listach różnych komitetów wyborczych i po raz kolejni wybierani. Mielą gładkie słówka, posługują się internetowym hejtem i nie wnoszą tak naprawdę nic. Za to doskonale potrafią zadbać o swoje własne interesy. Wszyscy dziwią się później, że mamy do czynienia z niskim poziomem i jakością zarządzania, a naczelny powiatowy katecheta owija sobie takie gwiazdy wokół splecionych w okolicach brzucha paluszków. Tylko czemu się tu dziwić, skoro są one skorelowana z takim samym niskim poziomem wiedzy. Wrócę jednak do konkretnego przypadku i pomysłu finansowania zabiegów in vitro z pieniędzy pochodzących z rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” . Chociaż temat jest na tyle rozległy, że trudno zdecydować od czego zacząć. 

Może od tego, że pieniądze, które przeznacza Rząd na jego realizację nie mają charakteru dochodów własnych a są de facto funduszami celowymi. Przeznacza się je na bardzo konkretne wydatki i nie można nimi swobodnie dysponować i ich przesuwać. Programy rządowe mają te cele dosyć dokładnie zdefiniowane. Etymologia nie ma tu żadnego znaczenia. Mamy konkretnego beneficjenta i jasno wskazane zadanie. To nie jest żadna tajemna wiedza, ale elementarz. Radny Łuczak postanowił mimo to zabłysnąć tematem popularnym w jego środowisku, czyli dofinansowywaniem procedur in vitro. Konkretnej wiedzy w tym temacie raczej brak, a wystarczy sięgnąć do niedalekiej Łodzi. Tam rzeczywiście z budżetu miasta przeznacza się milion złotych rocznie na dofinansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Otrzymuje je ok. 200 par. Uwaga! Finansowanie pochodzi z środków własnych a nie dotacji celowych. 

Sam program "Za życiem" to jedno z ciekawszych rozwiązań, jakie wprowadził PiS w okresie swoich rządów. Oczywiście on również ma charakter socjalny, ale jako jeden z nielicznych skierowany jest do osób naprawdę potrzebujących wsparcia. Został on przyjęty w 2016 roku, a więc działa już z małymi korektami już od 6 lat. Przyniósł on dużo naprawdę korzystnych, by nie powiedzieć, rewolucyjnych zmian. Ktoś, kto kiedyś był członkiem komisji zdrowia, rodziny i spraw społecznych powinien przynajmniej ramowe jego założenia znać. 

Założenia programu opierają się na 6 priorytetach:

- wsparcie dla kobiet w ciąży oraz ich rodzin -  koordynowana opieka nad kobietą w ciąży, ze szczególnym uwzględnieniem ciąży powikłanej, diagnostyka i terapia prenatalna, opieka paliatywna i hospicyjna, rozwój sieci domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, pomoc uczennicom w ciąży, prawo do korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy;

- wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - to właśnie cel, na jaki Powiat Tomaszowski otrzymał pieniądze -  koordynacja opieki neonatologiczno-pediatrycznej na rzecz dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu,,  odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt, wczesna rehabilitacja dzieci, utworzenie ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych, ofinansowanie zapewnienia funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub wymagających szczególnej opieki, uprawnienia osób ubezpieczonych chorobowo do zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka do 18. roku życia, przyznanie jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł.  

- usługi wspierające i rehabilitacyjne - opieka wytchnieniowa dla rodziców lub opiekunów osób niepełnosprawnych, rozwój sieci ŚDS, w tym rozwój bazy całodobowej, wsparcie osób niepełnosprawnych, które opuściły warsztat terapii zajęciowej,  „Pomoc w domu” – w ramach prac społecznie użytecznych, wspieranie aktywizacji zawodowej opiekunów osób niepełnosprawnych, ostęp do usług i instrumentów rynku pracy członków rodzin opiekujących się osobą niepełnosprawną, stworzenie preferencyjnych warunków dla zakładania działalności gospodarczej oraz w pozyskaniu środków na nowe miejsce pracy, wsparcie podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych 

- wsparcie mieszkaniowe - zwiększenie dostępności mieszkań dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne , wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe, prowadzenie i zapewnienie miejsc w mieszkaniach na potrzeby mieszkalnictwa wspomaganego, w tym chronionego 

- poradnictwo -  wzmocnienie profilaktycznego aspektu zadań asystenta rodziny.  

Program "Za życiem" zakłada też wspieranie inicjatyw na rzecz rodziny i rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością, tworzenie spółdzielczości socjalnej, przeciwdziałanie zjawisku niealimentacji, projekty mające na celu opracowanie modelowych rozwiązań dotyczących różnych aspektów funkcjonowania społecznego.  

Jeśli jesteście zainteresowani, to pełna wersja programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, dostępna jest TUTAJ. Jest on mocno rozbudowany i jego efekty widać już po latach funkcjonowania. Jeszcze kilka lat temu rodzice dzieci niepełnosprawnych zbierali pieniądze niemal na wszystko. Dzisiaj są to głównie procedury leczenia nie refundowane przez NFZ lub realizowane za granicą oraz rehabilitacja. 

Jak widać pomysł przeznaczania tych środków na zabiegi in vitro jest dosyć absurdalny, ale widocznie radni Koalicji Obywatelskiej się w takich specjalizują. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Z 04.05.2022 12:09
z

Tm 01.05.2022 11:09
Pan radny już pokazał jak biegał w koszulce konstytucja z błyskawica:) ,czy w obronie sądów,wolnych mediów ,wigilijnego karpia itd.teraz przebija kolejne dno:)

Diabeł 28.04.2022 14:20
Wsparcie procedury invitro by się przydało. Bo to wsparcie poszło by na ludzi którzy chcą mieć dzieci, ale nie mogą. Radny redaktor mógłby spróbować znaleźć na to sposób finansowania, pomóc rozwiązać ten problem, zamiast konfrontować to z rodzicami niepełnosprawnych dzieci.

R
Romario 28.04.2022 11:26
Sam fakt, że to braciszek "pani redaktur" wiele mówi.

Ajdejano 28.04.2022 08:09
.

Edek 28.04.2022 09:56
A dlaczego tych głupków popierają i wybierają czyżby też byli glupkami

Ajdejano 28.04.2022 10:46
Właśnie tak! Głupków wybierają inne głupki. Tak trudno to zrozumieć?!

Ola 28.04.2022 15:12
Dlatego, że rodzice byli w PRLu „szanowani” - w sensie byli namaszczeni na szanowanych. To były czasy z zupełnie innymi możliwościami. No i oczywiście jak przy każdej wielkiej zmianie społecznej (a PRL był w naszym wydaniu wejściem w nowoczesny świat właściwie no ze świata feudalnego bo przed wojną na wsi, było masa ludzi bezpośrednio zależnych od innych. Migracje jeśli nie były wymuszone zmaianą granic, to tu w Kongresówce były rzadkie, a na dzisiejszym wschodzie jeszcze rzadsze. Są tam wsie 100 km na wschód od Warszawy, w których w jednym miejscu mieszkają rodziny od XIV wieku. Nie inteligencja. Chłopskie rodziny.), czasy wielkiej zmiany to również niestety szansa dla hochszataplerów. W latach 70-tych w takich miasteczkach jak nasze, gdzie były jednak olbrzymie zakłady, nie bardzo dostosowane do lokalnej ludności, to wystarczyło podrasować się lepiej skrojoną garsonką, by zrobić wrażenie nawet na szczeblu decyzyjnym. A jeśli się udało, to już było wszystko. Mieszkania, najlepsze szkoły dla dzieci, wczasy. A nawet nie tylko w ciepłej Bułgarii (Burgas jest dzis hitem turystycznym. Od 20 lat. Pięknie, ciepło, bardzo tanio), ale i na zachodzie.

Ola z in vitro 28.04.2022 16:13
Mięso robotnicze za którego tyrkę tak się żyło, zasiadając w jednym miejscu przez całe życie, przekaładając papiry w dziesiecioro co spokojnie mogła zrobić byle sekretarka. Mięso robotnicze w ostatniej kolejności. Borki, ewentualnie 12 godzin na stojaco na korytarzu zawalonym pociągu do Mielna. W pierwszej kolejności czerwona burżuazja. „Wiadomo” Oczywiście dziś jest gorzej i dla nich i dla mięsa. Mięsu pozostaje schliwać się co wieczór, rozwodzić po 10 razy – bo jeśli nie masz mieszkania to wiadomo, że to tylko wasza wina, albo masz babę słabą, albo sam jestes do du.py. Bardziej to drugie. „Wiadomo”. System jest ok. Ludzie dużo niższych kompetencjachł, tłuki z angielskich, niemieckich miasteczek, których horyzont nie wykracza poza własne hrabstwo, tam hrabstwo, ulicę, na starcie mogą liczyć pełen socjal, w Polsce nie! Zatyraj się ...na kawalerkę. Ale hochsztaplerstwo też musi częściej kombinować, chwytać się modnych „idei”, w takich miasteczkach jak Tomaszów, większość z nich oczywiście nie zna żadnego języka obcego, to pozostaje spijać posty facebookowe hochsztaplerów z większych miast. Model życia? Dla mięsa „przędsiębiorczość” – załóż se firmę (na starcie już zbędną, ale co tam), a dla siebie? No „wiadomo” – chcę zasiadać jak rodzice na też zbędnym, ale pewnym stanowisku.

Śledzona przez dwóch w szarym za dużym garniaku 28.04.2022 16:40
W każdym domu coś z Wistomu, mieszkanko, kolonie, ORMO, a za lekką karę jakiś "bonusik", czerwona legitymacja i alkohol w garażu. Żyć, nie umierać szczególnie jak panienek wkoło białych szmat zawsze pełno. To były czasy. Pełne dobrobytu Pewexy za bony, albo zielone dżinsy i puder, a dla kułaków domiary, stach i ogon. Ehh ta inżynierska "inteligencja" ze słomą w kapciach. No zawsze jeszcze było można Irak zaliczyć czy handelek spirytusem na Węgrzech - to był wtedy już absolutny tomaszowski allinclusive. I stąd dziś mamy wspaniałych, wrażliwych celebrytów z umysłem dziecka w piaskownicy. Pewnie myślicie, że to lepsze niż pandemia i wojna, otóż nie bo to właśnie pewni mądrale wychowani w tych czasach dzisiaj są w swoim mniemaniu guru takich miast jak Tomaszów i to im zawdzięczać trzeba, że PIS ma swoje lojalne szabelki, no bo za parę groszy można się przecież sprzedać, ku radości sfilcowanych blond podstarzałych lekkich w obuczajach "dam z dulszyźnianą duszyczką anioła" zwanych mentorkami.

? 28.04.2022 21:11
Tak bez powodu Ci ogon założyli? Jeszcze żyją ludzie, którzy to pamietają i te kułaki w centralnej Polsce z gospodarkami po 0.5 do 3 ha to rzeczywiście brzmi przekonywująco. Duża część dobrowolnie się kolektywizywała bo lepsze pewne 800 złotych i praca na boku w mieście, niż ciągłe długi pracując na swoim.

Do alejajo 28.04.2022 22:15
Ciebie nic nie przebije

Ajdejano 29.04.2022 12:24
No, ty na pewno mnie nie przebijesz - gamoniu.

Ajdejano 30.04.2022 22:28
Do Admina: dlaczego ten wpis (powyżej) został wymazany, a pozostała jedynie moja ksywka ?!

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Odkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa Miszczyka
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama