Jego głos...

  • 30.04.2022, 12:20 (aktualizacja 30.04.2022, 12:25)
  • Tomasz Bąk
Jego głos...
"Mój głos" to najnowszy album tomaszowskiego rapera nagrywającego pod pseudonimem STB Zygi. Weteran lokalnej sceny wraca po niespełna dwóch latach z czternastoma premierowymi utworami. Jedenasta płyta artysty przynosi zarówno obrazki z ulic naszego miasta, jak i trochę wątków osobistych. W porównaniu z wydanym w 2020 r. "Zrozum", beaty są nieco bardziej wygładzone i mniej agresywne, ale STB Zygi nie zwalnia tempa, wypluwając z siebie kolejne wersy z prędkością, która w sytuacji drogowej mogłaby oznaczać dość wysoki i bolesny mandat.

 

To rap starej szkoły: uliczny, wulgarny i szczery, adresowany do ludzi, którzy słuchają muzyki nie od dziś. Fani poprzednich albumów tomaszowskiego artysty z pewnością zauważą odniesienia do starszych piosenek, np. w piątej na płycie "Złej ziemi", nawiązującej do płyty pt. "Ziemia zamienia się w piekło". 

“Mój głos” to mieszanka retrospekcji i opowieści sprzed lat z bardziej bieżącymi tematami, które spaja charakterystyczny styl rapera. STB Zygi jest autentyczny, czerpiąc siłę ze swoich doświadczeń Dzięki temu bardzo mocno wybrzmiewają wątki związane z używkami - nie wiem, czy rap dobrze sprawdza się jako element profilaktyki różnej maści uzależnień, ale stosunek do alkoholu i narkotyków zdecydowanie wyróżnia tomaszowskiego artystę na tle sceny. Wydaje się, że wpływ na tę postawę ma religia oraz wsparcie najbliższych - te tematy podejmuje utwór pt. “Prowadź, Boże”.

Bardzo udany jest “Jako pierwszy”, w którym raper z Ludwikowa mocno łokciami rozpycha się na lokalnej scenie, demaskując pozy przyjmowane przez niektórych “kolegów” z innych hiphopowych składów.

Osobną historią jest utwór pt. “Żono ukochana”, bardziej wyciszony, z charakterystyczną gitarą przywodzącą na myśl polski rock z lat osiemdziesiątych. “Szorstka czułość” to określenie, które najbardziej tu pasuje, a sam utwór dodaje kolejną warstwę i nowe wątki do opowieści przygotowanej przez tomaszowskiego artystę.

Mocno wybrzmiewa wieńczące przedostatni utwór wezwanie “podajcie sobie dłoń, ludzie”, i zastanawiam się, czy na następnej płycie STB Zygi pójdzie w stronę zasypywania podziałów i szukania części wspólnej.

A w jaki sposób zdobyć album? “Mój głos” można zdobyć bezpośrednio u rapera, kontaktując się z nim przez jego facebookowy fanpage, lub pobrać pod tym linkiem: https://wetransfer.com/downloads/621509c80bda9e3c68b67e3224b8b17720220427140843/4531fd?fbclid=IwAR1hCt4veT6bRfz3I0UzIGfM1yPgH-Nra8rTmhV6XlmmsUMENZ3W_58zLn0

Tomasz Bąk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe