Tomaszów przyjazny seniorom jak żadne inne miasto

  • 03.05.2022, 19:39 (aktualizacja 11.05.2022, 09:22)
  • redakcja
Tomaszów przyjazny seniorom jak żadne inne miasto Ogólnopolskie Senioralia 2021
Tomaszów Mazowiecki od kilku lat staje się miastem przyjaznym seniorom. Prezydent Marcin Witko niemal od początku swojego urzędowania podkreśla, że wspieranie osób w podeszłym wieku, jest jednym z jego priorytetów. Chyba żadne inne miasto w województwie łódzkim nie może pochwalić się podobną liczbą inicjatyw. Nigdzie indziej seniorzy też nie są tak aktywni, jak u nas. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej uhonorowano 3 osoby statuetkami "Lider Seniorów 2022". Są to działacze od lat zaangażowani w działalność społeczną i kierujący organizacjami zrzeszającymi między innymi emerytów i rencistów. Jak podkreślał przewodniczący Rady, Krzysztof Kuchta, wyróżnienia są formą podziękowania za ich aktywność.

Statuetki otrzymali z rąk Prezydenta Marcina Witko: Krystyna Wilk - Prezeska Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku; Andrzej Kiermas z Klubu Seniorów "Pasja", Donata Domańska przewodnicząca Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów; Maria Szczygieł - Prezes Powiatowego Stowarzyszenia  Emerytów Rencistów i Inwalidów; Wojciech Kuc z Klubu Seniora "Słoneczna Jedynka". Dla Andrzeja Kiermasa Sesja Rady Miejskiej była okazją do pożegnania. Jak stwierdził, musi pożegnać się z działalnością społeczną ze względu na tan zdrowia. 

Przypadł mi w udziale zaszczyt podziękowania za Statuetkę. "Lider Seniorów" to bardzo ważna statuetka szczególnie dla Seniorów. Nie było do tej pory takiego wyróżnienia adresowanego wyłącznie do nas. Mam nadzieję, że będzie wręczana systematycznie, co jakiś czas. Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w Tomaszowie, jako pierwsze Stowarzyszenie Seniorskie. Był to czas boomu różnego rodzaju organizacji seniorskich. I tak się stało też w Tomaszowie. Możemy się szczycić ogromnym seniorskim ruchem - mówiła Krystyna Wilk, podkreślając, że  w naszym mieście seniorzy mają doskonałe warunki do tego, by się aktywizować, bawić i kształcić. 

Prezeska TUTW przypomniała też, że powołano u nas dwa domy dziennego pobytu dla osób starszych, wyposażone nie tylko w sprzęt rehabilitacyjny ale i odpowiednią kadrę. Stworzono też mieszkania wspomagane. - Można powiedzieć, że mamy bardzo dobry początek życia seniorów w Tomaszowie -  podkreślała dodając, że hołduje powiedzeniu, że "nigdy nie może być tak dobrze, by nie mogło być lepiej"  - Te placówki, które powstają powinny być rozwijane. 

Zwracała też uwagę na seniorów wymagających stałej opieki, w tym osoby z demencją. Tomaszów Mazowiecki, podobnie, jak większość polskich miast się starzeje. Prowadzona na najwyższym poziomie polityka senioralna powinna być jednym z priorytetów dla miejskich władz. 

W najbliższym czasie realizować będziemy nowe projekty skierowane do seniorów. na które uda nam się pozyskać znaczące środki finansowe. Chcemy zaopiekować się też tymi seniorami, którzy mają mniej siły lub są w takim stanie zdrowia, który wymaga stałej i nieustającej opieki. Cały czas rozwijamy projekty, które rozpoczęliśmy - mówił Marcin Witko.  

Warto też przypomnieć, że do Areny Lodowej 29 września ubiegłego roku przyjechali seniorzy z całej Polski, by wspólnie świętować Ogólnopolskie Senioralia 2021 pod patronatem honorowym premiera Mateusza Morawieckiego. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Uczestnicy Senioraliów to seniorzy zrzeszeni w domach i klubach „Senior+” z różnych regionów Polski. Gośćmi wydarzenia byli: Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów oraz Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Seniorów oraz gości przywitał prezydent Marcin Witko: - „Witam Państwa bardzo serdecznie w mieście, w którym seniorzy zajmują absolutnie wyjątkowe miejsce”.

Na Ogólnopolskich Senioraliach prezentowały się także organizacje senioralne z terenu Tomaszowa Mazowieckiego, które przedstawiły swoją działalność i dorobek artystyczny (m.in. Klub Seniora „Słoneczne Jedynka”, Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Powiatowy Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów). Podczas wydarzenia odbyła się także premiera spotu dotyczącego rozwiązań dla seniorów. Na seniorów czekały m.in. konsultacje dotyczące zdrowia.

Jednym z punktów Senioraliów była debata pod hasłem „Aktywni długowieczni – jak zapewnić seniorom pogodną jesień życia” z udziałem Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w MRiPS Lidii Ułanowskiej, Sekretarz Prezesa Rady Ministrów w Kancelarii Prezesa RM Małgorzaty Zwiercan, Prezesa Fundacji Adaptacja z Gdyni Kordiana Kulaszewicza oraz Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. Osób Starszych Jacka Kowalczyka.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andrzej Kiermas
Andrzej Kiermas 14.05.2022, 11:36
Bardzo mi przykro, że redakcja nie zna nazwy od dziesięciu lat prężnie działającej na terenie miasta, powiatu organizacji, której pełna nazwa brzmi : Krajowe Stowarzyszenie Seniorów "PASJA". Jest to przykład lekceważenia organizacji, która powstała spontanicznie i nie ma korzeni związanych z PRL

Pozostałe