Cesarz to ma boskie życie

  • 10.05.2022, 20:00 (aktualizacja 10.05.2022, 20:02)
  • Mariusz Strzępek
Cesarz to ma boskie życie
Rozdział Kościoła od Państwa to niby oczywista oczywistość. Przynajmniej powinno tak być już od czasów "chrystusowych", gdzie atrybuty cesarskie przysługiwały Cesarzowi, uosabiającemu starożytną państwowość, oddzielone zostały od boskich, niematerialnych i duchowych. Mając na względzie fakt, że wielu Cezarów lubi swojej osobie przypisywać prawdziwie boskie pochodzenie, przez co mieszano sacrum i profanum, a równocześnie usprawiedliwiano wszelkie niegodziwości, miało to głębszy sens, niż opisana w Nowym Testamencie prowokacja werbalna.

Przyznam, że nie jestem zwolennikiem całkowitej laicyzacji życia publicznego. Nie przeszkadzają mi krzyże wieszane w urzędach i szkolnych klasach. Nie mam nic przeciwko księżom uczestniczącym w świeckich uroczystościach o charakterze publicznym, chociaż uważam, że święcenie wszystkiego co się tylko da skropić kropidłem, to jednak sprowadzenie wspomnianego na wstępie sacrum do stosunkowo niskiego poziomu profanum. Jest w tym coś bałwochwalczego, żeby nie powiedzieć pogańskiego.  No może mało poważnego. Szczególnie, jeśli świecenie  jest częścią medialnej oprawy uroczystości przecięcia kolorowej kokardki przy nowo wymalowanych pasach na przejściu dla pieszych.

Wszak modlić mieliśmy się nie jak obłudnicy, którzy lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. No i tak właśnie, jak o tym pisał w swojej ewangelii Mateusz, członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego wystają po rogach i modlą się, przy czym muszą i ludziom się pokazać, bo nieodłączna kamera zawsze jest obecna. Czasem wydaje mi się, że niektórzy apologeci wiary chrześcijańskiej (w szczególności w jej rzymsko katolickim wydaniu) nie mają pojęcia o jej kanonach i zachowują się w sposób nie tyle bezrozumny, co wręcz sekciarski. 

To, co się aktualnie dzieje w powiecie tomaszowskim granice zdrowego rozsądku już dawno przekroczyło. Wczoraj na stronie internetowej Starostwa Powiatowego pojawiła się relacja z wyjazdu na Jasną Górę, w celu uczczenia rocznicy "Zawierzenia Powiatu Tomaszowskiego Niepokalanemu Sercu Maryi". Jak mówi Starosta Mariusz Węgrzynowski podczas inscenizowanego wystąpienia, dla którego tło stanowią klasztorne mury cyt.  Zawierzyliśmy powiat Matce Bożej po to, by te wszystkie trudne sprawy, które pojawiają się każdego dnia, mogły być łatwiej i szybciej rozwiązywane. I gdyby rzeczywiście tak było. to zapewne byłby za tym, by zawierzać się co tydzień. Tyle, że w natłoku konferencji prasowych, mszy świętych, uroczystości, akademii, wizyt Antoniego Macierewicza, sprawy odkładane są i czekają. Czasem na decyzję, często tylko na podpis, a bywa, że na to, by ktoś w ogóle się zjawił.  

Czy oficjalna strona internetowa starostwa powiatowego to właściwe miejsce dla religijnych deklaracji Starosty Węgrzynowskiego, czy raczej powinna skupiać się na informacjach ważnych dla mieszkańców powiatu tomaszowskiego? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, ale jak widać nie dla wszystkich.  

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 15.05.2022, 10:48
Niech se jeździ gdzie se chce byleby był dobrym menadżerem... ale nim nie jest.
Aplauz
Aplauz 12.05.2022, 04:22
Wszyscy jesteśmy winni,
Nie pamiętam,
Każdy ma pokusy
Romana
Romana 11.05.2022, 21:18
Ciekawa jestem czy zawierzył cały powiat czy tylko gminy wójtów którzy są mu przychylni np. Będków z klapouchem na czele. Myślę, że na karteczce dla Matki Boskiej napisał Matuchno niech się darzy wszystkim tylko nie Gminie Ujazd i tak dalej....
pozdrawiam
głupców stawia się na wysokich stanowiskach, a zasobni w mądrość siedzą…
głupców stawia się na wysokich stanowiskach, a zasobni w mądrość siedzą nisko 11.05.2022, 07:06
Skutki głupoty /Księga Kaznodziei Salomona/

Martwa mucha może zepsuć olejek aptekarza. Cenniejszą jest mądrość i chwała niż odrobina głupoty.
Serce mędrca skłania się ku jego stronie prawej, lecz serce głupca ku jego lewej.
Po którejkolwiek drodze idzie głupi, widać, że brakuje mu rozumu; i w ten sposób mówi do wszystkich, że jest głupcem.
Jeżeli gniew władcy wybucha przeciwko tobie, nie opuszczaj swojego miejsca, gdyż spokój może zapobiec wielkim uchybieniom.

Istnieje pewne zło, które widziałem pod słońcem, a jest nim pewien rodzaj pomyłki, która wychodzi od zwierzchności:
Że głupców stawia się na wysokich stanowiskach, a zasobni w mądrość siedzą nisko.
Widziałem niewolników na koniach, a książąt idących piechotą jak niewolnicy.
Kto kopie dół, ten może weń wpaść, a kto rozwala ogrodzenie, tego może ukąsić wąż.
Kto wyłamuje kamienie, może się nimi skaleczyć, kto rąbie drwa, jest narażony przez nie na niebezpieczeństwo.
Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością.
Jeżeli wąż ukąsi przed zaklęciem, to zaklinacz nic nie zyskuje.
Słowa z ust mędrca zyskują uznanie, ale głupca gubią jego własne wargi:
Ledwie otworzy swoje usta, mówi głupstwo, a końcem jego mowy jest groźne szaleństwo.
Głupi mówi wiele, chociaż człowiek nie wie, co się stanie; a któż mu powie, co po nim będzie?
Głupiec zamęcza się trudem, a nie zna nawet drogi do miasta.
Biada ci, ziemio, której królem jest chłopiec i której książęta już rano ucztują!
Szczęśliwa jesteś, ziemio, której król jest szlachetnego rodu, której książęta w czasie właściwym jadają, po męsku, a nie po pijacku.
Gdzie wielkie lenistwo, tam dach się zapada, a gdzie ręce opieszałe, tam dom zacieka.
Ucztę urządza się dla zabawy, a wino rozwesela życie. Pieniądz umożliwia wszystko.
Ani na swoim łożu nie przeklinaj króla, ani w swojej sypialni nie przeklinaj bogacza, bo ptaki niebieskie mogłyby roznieść ten głos, a stwór skrzydlaty oznajmić to słowo.
nie jestem z PIS-u
nie jestem z PIS-u 10.05.2022, 23:28
Po wielu latach sporu sądowego o garaż, który Starostwo chciało odebrać właścicielowi, zbudowanego go za jego własne pieniądze, zapadł wyrok który zobowiązuje Starostę do oddania garażu i gruntu w wieczystą dzierżawę następcom prawnym właściciela. Niestety pisma z kwietnia i maja w sprawie wykonania wyroku przez Starostę pozostają bez odpowiedzi, a Starosta jest bezczynny i nie wykazuje woli wykonania prawomocnego wyroku polskiego Sądu.
Czort
Czort 10.05.2022, 17:40
Ku....a już energetykę i bezpieczeństwo zawierzyli , prąd skoczył z 29 gr na 40 gr za kWh a na granicy wojna.
Na pochybel z nimi !
Ajdejano
Ajdejano 2 dni temu, 21:02
Gościu. Dobry jesteś. Brawo dla Ciebie!!!
Ajdejano
Ajdejano 10.05.2022, 16:40
Jeszcze raz: JAJA, JAK BERETY!!!
tom
tom 10.05.2022, 16:34
Ja pierdykam! to jest nieprawdopodobne w XXI w. Zacofanie ogromne, aż trudno komentować...
Ajdejano
Ajdejano 10.05.2022, 16:23
Szanowny Panie Mariuszu. Pytam Pana: czy naprawdę ma Pan jakieś skłonności do masochitycznego grillowania swoich czytelników ?!
Czy naprawdę musi Pan pokazywać nam tego faceta z tymi ryncamy na brzuchu.

Przecież, to zwykły, bezmózgi bęcwał, który potrafi wkur..... każdego, kto normalnie myśli.

PS. Panie Mariuszu (nie chodzi o tego na zdjęciu): może się Pan uspokoić ?!?!
Poganin
Poganin 10.05.2022, 16:11
A moim zdanie wzorcem w kwestii rozdziału państwa od kościoła jest Francja , szkoda ,że w tym kraju nikt nie będzie nigdy miał odwagi tego zrobić , bo politycznie się to nie opłaca ....
Ajdejano
Ajdejano 12.05.2022, 16:18
Do Admina: "cóś" tm napisałem pod adresem tego "Poganina". I co?! I jajco!!! Wykasował mnie Pan?! Za uszami, jednak ciągle to czerwone....
Zyg.
Zyg. 10.05.2022, 16:06
Przeor w cywilkach? dawno tam nie byłem i jestem niezorientowany
Jarek
Jarek 10.05.2022, 15:48
jak patrzę na tych błazów z główkami od szpilki to mnie mdli
Ismena
Ismena 10.05.2022, 15:45
Ten faryzeusz lepiej niech weźmie paciory i za piec bo nic mu się innego nie udaje
Ciekawa jestem czy zawierzył też wydział geodezji ? Bo wszyscy ***ją od z niego ino się kurzy
Niech jeszcze te emerytki spie....lą i jesteśmy ugotowani.
A to towarzystwo z zarządu gó.... się przejmie
Chyba że zawierzą i do Częstochowy będziemy jeździć po wypisy z rejestru gruntów
zbulwersowana
zbulwersowana 10.05.2022, 15:42
Boże przybywaj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pozostałe