Kto może starać się o kredyt hipoteczny?

  • 13.05.2022, 13:01
  • redakcja
Kto może starać się o kredyt hipoteczny?
Sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania z własnych oszczędności przekracza możliwości wielu osób, stąd też chętnie sięgają one po kredyt hipoteczny. Banki stawiają jednak swoim klientom pewne warunki, które ci muszą spełnić, aby otrzymać finansowanie. Kto może starać się o kredyt hipoteczny?

Kredyt dla pracowników

Banki najchętniej przyznają kredyty hipoteczne osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Stanowi ona swego rodzaju zabezpieczenie, bowiem w tym przypadku pracownika jest trudniej zwolnić, niż w momencie, gdy posiada on umowę na czas określony. Nieco trudniej jest otrzymać finansowanie osobom, które pracują na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. W takich przypadkach liczy się przede wszystkim ciągłość umów, które podpisywane są z jednym podmiotem gospodarczym. Zazwyczaj wymaga się, aby na podstawie danej umowy osiągać dochody przez minimum rok czasu. Powodem jest fakt, iż umowy cywilnoprawne nie dają tak dużego zabezpieczenia, jak umowa na pracę, nawet ta na czas określony.

Kredyt dla przedsiębiorców

O kredyt hipoteczny mogą też starać się osoby, prowadzące własną działalność gospodarczą. Ważne, aby przynosiła ona dochód, co oznacza, że przedsiębiorca w danym roku podatkowym nie może wykazać straty. Banki sprawdzają także, w jakiej branży i od jak dawna działa firma. Promowane są branże "pewne", na przykład branża IT czy samochodowa. Nieco trudniej jest uzyskać kredyt, działając na przykład w branży turystycznej czy gastronomicznej. Warunkiem koniecznym jest prowadzenie działalności gospodarczej przez określony czas — często jest to minimum rok. Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać kredyt hipoteczny, muszą przedstawić w banku inną dokumentację, niż osoby pracujące na etacie. Są to przede wszystkim:

  • sprawozdanie finansowe na obecny rok,
  • PIT za obecny i poprzedni rok podatkowy,
  • zaświadczenie o niezaleganiu w płatności składek ZUS i podatków.

Więcej informacji o tym, na jakich warunkach kredytowi są przedsiębiorcy (działający jako osoby prywatne), można uzyskać bezpośrednio w oddziale Alior Bank bądź przez stronę internetową.

Jaki dochód trzeba wykazać, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Banki nie podają konkretnych dochodów, jakie trzeba osiągać, aby uzyskać finansowanie. Niemniej jednak panuje tutaj zasada — im wyższy dochód, tym większa szansa na pozyskanie kredytu. Z drugiej strony, analitycy biorą pod uwagę także inne czynniki, takie jak, chociażby liczba osób, będących na utrzymaniu kredytobiorcy. Przykładowo, bezdzietna para, uzyskująca najniższe wynagrodzenie krajowe może mieć większe szanse na kredyt, niż rodzina z trójką dzieci, która osiąga przeciętne, krajowe wynagrodzenie. Wiele zależy jednak od polityki konkretnego banku i warunków, na jakich udzielane są kredyty. Nie można tutaj mówić o jakiejś regule, bowiem każdy bank jest osobnym podmiotem i ustala własne warunki, na podstawie których ocenia zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów. Oznacza to, że odmowa ze strony jednego banku niekoniecznie przekreśla szansę na uzyskanie kredytu w innej placówce. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe