Kawa: zapach i smak, które pobudzają zmysły… i pożądanie!

  • 17.05.2022, 15:25 (aktualizacja 19.05.2022, 22:02)
  • redakcja
Kawa: zapach i smak, które pobudzają zmysły… i pożądanie!
Kawa to bez dwóch zdań niesamowity napój. Ze względu na jej smak, zapach oraz właściwości pobudzające, codziennie sięgają po nią tysiące, a nawet miliony osób (wiele źródeł uważa kawę za drugi, zaraz po wodzie, najpopularniejszy napój na świecie). Wiele z nas nie wie jednak o innej, bardzo przydatnej właściwości kawy, którą jest pobudzanie przez nią pożądania. Czy to naprawdę działa i dlaczego tak się dzieje, dowiesz się, czytając ten artykuł.

Jak kawa wpływa na organizm?

Przed odpowiedzią na pytanie, dlaczego i w jaki sposób kawa pomaga pobudzeniu pożądania, warto dowiedzieć się, jak ona w ogóle działa. Substancją, która powoduje wzrost energii po wypiciu napoju, jest kofeina. Kofeina zawarta jest w nasionach kawowca i ma za zadanie chronić go przed szkodliwymi owadami, które po kontakcie z nią, zostają sparaliżowane. Na ludzi działa jednak zupełnie inaczej. Po pierwsze, pobudza ona układ nerwowy. Oznacza to, że impulsy w naszym ciele stają się szybsze, a co za tym idzie, wzrasta nasza koncentracja. Jednak za znaną wszystkim dawką energii po wypiciu kawy stoi inna właściwość kofeiny - a mianowicie fakt, iż podwyższa ona ciśnienie krwi. Nasze naczynia krwionośne są wtedy rozszerzone, a krew płynie szybciej. Warto także wspomnieć, że dawka kofeiny polepsza samopoczucie, ponieważ wyzwala ona w organizmie produkcję hormonu radości, czyli dopaminy.

Czy kawa pobudza pożądanie?

Odpowiedź to głośne i wyraźne tak. Dzieje się tak ze względu na omawianą wcześniej własność kofeiny, którą jest podwyższanie przez nią ciśnienia krwi. Jak każdy zapewne wie, kiedy czujemy pożądanie, krew dudni nam w uszach, mamy szybszy puls i jesteśmy bardziej wyczuleni na dotyk. Symptomy te są związane z rozszerzeniem się naczyń krwionośnych, które także poszerzają się po wypiciu kawy z kofeiną. Właśnie dlatego po spożyciu kawy możemy być bardziej podatni na uczucie pożądania. 

 

 

 

Nie bez wpływu pozostaje także fakt zwiększonego wydzielania przez organizm hormonu zadowolenia po spożyciu kawy. Większa ilość tego hormonu bez dwóch zdań pomaga w rozbudzeniu w sobie pożądania. Nawet przyspieszenie przez kofeinę impulsów nerwowych wspiera pojawienie się pożądania - niesie bowiem za sobą szybszy czas reakcji i wyostrzone zmysły.

Jak długo utrzymują się skutki wypicia kawy?

Jak długo działa kofeina i kiedy w ogóle zaczyna działać? Wiele osób oczekuje natychmiastowego pobudzenia po wypiciu pierwszego łyku kawy - prawda jest jednak taka, że potrzeba 20-30 min, aby nastąpiły skutki opisane wyżej. Po tym czasie kofeina będzie wpływać na nasz organizm przez następne 2-3 godziny (dużo zależy od ilości wypitej kawy oraz masy i wieku pijącej osoby). 

Kto powinien unikać picia kawy? Czym zastąpić kawę na pobudzenie pożądania?

Kawa to dobry środek na pobudzenie pożądania, ale niestety nie jest bezpiecznym rozwiązaniem dla wszystkich. Kawy z kofeiną powinny unikać osoby, które cierpią na zaawansowane nadciśnienie. Wystrzegać jej powinny się też osoby z chorobą wieńców oraz chorobami dwunastnicy i trzustki. Oprócz tego, czasami zdarza się, że nie ma czasu na jej wypicie lub po prostu nie mamy do niej dostępu. W takiej sytuacji, lub w przypadku chorowania na wymienione wyżej przypadłości, warto mieć pod ręką inne rozwiązania, które podobnie jak kawa, pomogą w osiągnięciu stanu pożądania. Na stronie Wapteka.pl znajduje się bogata oferta potrzebnych do tego produktów.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 18.05.2022, 12:00
Eee, coś nie tęgi ten artykuł... pobudzający efekt jest dopiero po wypiciu kawy z ok 100g ziarna, a kto tyle pije na raz? To ponad 7 standardowych (7g/100ml) przelewów.

Pozostałe