Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

  • 19.05.2022, 21:58 (aktualizacja 22.05.2022, 18:56)
  • redakcja
Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
W pracy spędzamy większość dnia, więc ma ona istotny wpływ na nasze codzienne życie i samopoczucie. Praca często jest też źródłem stresu, który może mieć różne przyczyny i skutki. Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy jesteśmy narażeni na problemy, które mogą wywołać przewlekły stres. Nadmiar obowiązków, wypalenie zawodowe, nieporozumienia w środowisku pracy – przyczyny stresu mogą być różne, jednak w zależności od umiejętności radzenia sobie z nimi różne mogą być też skutki. Przewlekły stres negatywnie wpływa na zdrowie, dlatego istotne jest odnalezienie źródła stresu i poszukanie sposobów na radzenie sobie z nim.

Przyczyny przewlekłego stresu w miejscu pracy

Zbyt duża liczba obowiązków to jedna z najpopularniejszych przyczyn stresu w pracy. Częste nadgodziny, czy zabieranie pracy do domu nadwyrężają nasze zasoby, powodując długotrwały stres. Jednak również zbyt monotonna praca, która nie daje szans na rozwój i nie stawia przed nami żadnych wyzwań, może powodować stres zawodowy. Bardzo duże znaczenie mają też relacje między pracownikami oraz na linii szef-pracownicy. Konflikty, a nawet mobbing to bardzo częste przyczyny stresu i problemów zdrowotnych.

Objawy stresu w pracy

Stres w środowisku pracy często powoduje zmęczenie, bóle głowy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pojawiają się też zasłabnięcia, uczucie kołatania serca, problemy ze snem, czy też poczucie nieradzenia sobie z codziennymi obowiązkami. Jeśli stres ma przewlekły charakter, może negatywnie wpływać na zdrowie, dlatego nigdy nie należy lekceważyć objawów i rozważyć wizytę u psychologa, a w miarę możliwości zmianę pracy. Skutki stresu mogą powodować powstawanie wielu chorób, takich jak wrzody żołądka, depresja, choroba wieńcowa czy zespół wypalenia zawodowego.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy – naturalne sposoby

W przypadku przewlekłego stresu konieczna może być psychoterapia. Warto też zwrócić uwagę na naturalne zioła, które pomagają radzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Popularne zioła na stres to:

  • Melisa – to popularna roślina znana jako naturalny środek o działaniu uspokajającym. Działa łagodnie usypiająco i łagodzi objawy stresu takie jak zaburzenia trawienia. Melisa działa rozkurczowo, stymuluje też pracę mózgu i zmniejsza nadpobudliwość.
  • Mięta – choć znamy ją przede wszystkim jako środek poprawiający trawienie, ma ona również działanie uspokajające. Napar z mięty regeneruje układ nerwowy, jest więc idealny dla osób, które czują się zmęczone i wyczerpane codziennymi obowiązkami. Mięta rozkurcza też mięśnie przewodu pokarmowego, łagodząc skurcze żołądka i jelit, które mogą też być skutkiem stresu.
  • Dziurawiec – jest znany jako naturalny środek antydepresyjny. Pozytywnie wpływa na nastrój, może więc sprawdzić się w przypadku lekkiego stresu.
redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe