Z pożółkłych stron gazet: rzemieślnicza kronika prowincjonalna

  • 22.05.2022, 11:11 (aktualizacja 25.05.2022, 14:13)
  • redakcja
Z pożółkłych stron gazet: rzemieślnicza kronika prowincjonalna
Rzemieślników w Tomaszowie Mazowieckim coraz mniej. Tymczasem nie tylko przemysłowcy ale może przede wszystkim ta grupa zawodowa była u nas najbardziej dynamiczną w sensie miastotwórczym. Wzmiankę o środowisku znajdujemy w tygodniku "Gazeta Rzemieślnicza" będącym organem Stowarzyszeń Centralnego Towarzystwa Rzemieślniczego. Pojawia się ona w dziale "Kronika prowincjonalna"

Autor notatki, pochodzącej z 19 maja 1926 roku, zwraca uwagę, że Tomaszów Mazowiecki był w tamtym czasie dosyć licznie zaludnionym miastem, które przed I Wojną Światową rozwijało się w bardzo szybkim tempie. Niestety w okresie powojennym nastąpił zastój, zarówno w handlu, jak i w rzemiosłach.  Dziennikarz zauważa, że na terenie miasta funkcjonowało aż 10 Cechów Rzemieślniczych. Wszystkie posiadały własne sztandary i "ujawniały poważny impuls życia". 

Najżywotniejszymi są: cech rzeźników i szewców, których p.p. starsi: Jagodziński i Wieteska są bardzo czułymi na życie organizacyjne i społeczne. 

- czytamy.  

26 kwietnia 1926 odbyło się liczne zebranie tomasowskich rzemieślników, na które zaproszono przedstawiciela Centralnego Towarzystwa Rzemieślniczego, Władysława Dobrzyńskiego z Warszawy. Delegat wygłosił referat na teat aktualnej sytuacji rzemiosł i potrzeb życia rzemieślniczego

Poza tem prelegent dobitnie scharakteryzował stanowisko cechów w dawnych czasach przedrozbiorowych, w czasie długiej niewoli i w odrodzonej Polsce.

- relacjonuje dziennikarz.  

Na spotkaniu poruszano sprawy szkolnictwa, zakupu surowców, kalkulacji zysków, znaczenia krajowej wytwórczości, oraz niedocenianej przez rzemieślników pracy zawodowej. 

Na spotkaniu tomaszowskich rzemieślników podjęto uchwałę o natychmiastowym powołaniu Koła Starszych i Podstarszych. Postanowiono także założyć Stowarzyszenie Rzemieślników Chrześcijan, "w którem możnaby skonsolidować całokształt życia tamtejszego świata rzemieślniczego". 

 

* w cytatach zachowujemy pisownię oryginalną. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 23.05.2022, 10:18
Jakby jakiemuś archiwiście trafiła się wzmianka w pożółkłej gazecie, o lokalnych rybach i rybakach, to proszę o info. Zbieram informacje w celach naukowych;-) Pilica choć to jedna z większych rzek naszego kraju w literaturze jest pomijana...
bejc
bejc 23.05.2022, 14:52
https://wedkuje.pl/l/rzeka-pil…
https://stowarzyszenie21.pl/pi…

Tylko to znalazłem w necie .Kiedyś jako dziecko ganiałem z siatką za ciernikami w Pilicy na wysokości Niebieskich Źródeł :).
bejc
bejc 22.05.2022, 15:52
Teraz nie trzeba mieć kwalifikacji i badań lekarskich ,żeby zająć się produkcją .Kiełbasę , ser i chleb bez problemu można kupić od 'chłopa" któremu wychodzi żałoba spod paznokci

Pozostałe