Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:05
Reklama
Reklama

50 lat NON STOPU w Sopocie  (Część Pierwsza)                   

Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2011 roku były jubileuszowe obchody, 50 lat Non Stopu w Sopocie”. Ta nowatorskie miejsce powstało dzięki ogromnym wysiłkom, pertraktacjom z władzą PRL pana Franciszka Walickiego – ojca chrzestnego polskiego rock’n’rolla. Czekałem na to wydarzenie ponad czterdzieści dziewięć (od 1962) lat. Nie mogłem w okresie powstawania ostatniej publikacji dotyczącej kultowego lokalu dla mojego pokolenia, jakim była w Tomaszowie Mazowieckim kawiarnia LITERACKA, pominąć jubileuszu miejsca, które miało wpływ na całe moje życie. Dziś wiem jedno, że moja, wakacyjna przygoda uczestnictwo i praca przed laty na tanecznych fajfach  w sopockim Non Stopie, o których opowiedziałem we wcześniejszych publikacjach, zadecydowała o właściwym wyborze życiowej drogi i przerwało monotonię peerelowską całego, powojennego pokolenia w naszym mieście.

Przez dwie dekady (1961/1981) XX wieku sopocki Non Stop był największym i najmodniejszym w Polsce, jedynym w krajach demoludów, letnim, tanecznym miejscem, z żywą muzyką, który odegrał podobną rolę jaką dziś przypisuje się Club Marque w Londynie czy Fillomore East w San Francisco. Występowały tam największe gwiazdy naszej muzyki młodzieżowej, dla których niejednokrotnie był to początek ogólnopolskiej, a czasem i międzynarodowej kariery.

Grali tu praktycznie wszyscy muzycy związani z ówczesnym polskim rock’n’rollem (zwanym u nas wtedy big beatem), od Czerwono Czarnych, Niebiesko Czarnych przez Czerwone Gitary, Skaldów, Budkę Suflera i Czesława Niemena po Breakout, SBB, Krzak i Kombi. Tu zaczęła się międzynarodowa kariera Ewy Demarczyk, Michaja Burano

 

 

Jestem bardzo wdzięczny sopockim przyjaciołom a zarazem organizatorom tych obchodów z Fundacji Sopockie Korzenie za wyróżnienie jakim było zaproszenie mnie na rocznicowe obchody tej pięknego dla mojego pokolenia miejsca. Dzięki wydarzeniom z przed 50 laty zmieniło się obyczajowość, całe pokolenie polskiej, peerelowskiej młodzieży, zmienił się mój świat, moje miasto (powstanie tanecznych fajfów w kultowej kawiarni  LITERACKA). Pozwolę sobie czytelnikom na łamach tej publikacji przedstawić dwudniowy program (weekend na 16/17 lipca 2011r) tej imprezy, choć wcześniej, 14 lipca w Gdyni w Bohema Jazz Club odbyło się spotkanie przy małym co nieco, na którym weteranom polskiej sceny muzycznej, wręczone były nagrody przyznane przez Marszałka Województwa Pomorskiego oraz wszystkich trzech Prezydentów Trójmiasta.

W sobotę 16 lipca 2011 roku o godz. 18.00 w Krzywym Domku otwarto wernisaż wystawy fotograficznej pamięci K. Klenczona - Nie przejdziemy do historii - a o godz. 18.30 w tym samym miejscu w Cafe del Arte, redaktor Marek Gaszyński promował swą nową książkę, tym razem powieść, Teoria Zbrodni Uprawnionej. Natomiast w niedzielę 17 lipca 2011 roku od godziny 14.00 do 22.00 w kwartale ulic Drzymały, Chopina, Traugutta odbywał się Muzyczny Festyn Rodzinny  w tym między innymi; giełda płyt i muzycznych staroci, konkursy.

Wystąpili Polanie All Stars, których wspierali na scenie: Wojtek Korda (Niebiesko Czarni), Marek Piekarczyk (TSA), Tomek Lipa Lipnicki (Lipali) oraz Krzysztof Zalef Zalewski (laureat telewizyjnego Idola). Wystąpiła również Stołeczna Grupa Big-Beatowa pod kierownictwem Piotra Miksy, oraz dwa młode zespoły Alzheimer z Gdańska i sopocki Cotton Wings. Od godziny 22.00 w Dream Club Krzywego Domku miała miejsce kulminacja obchodów AFTER PARTY i DYSKOTEKA MŁODYCH DUCHEM gdzie zagrał DJ Mucha  i jego goście.

Kiedy na moją pocztę mailową dotarły pierwsze informacje  o terminie obchodów - 50 lat Non Stopu - do samego wyjazdu do Trójmiasta opętany byłem gorączką, której temperatura i natężenie wzrastało im bliżej znajdowałem się miasta Międzynarodowych Festiwali Piosenki. Do Sopotu przybyłem po południu, około godziny 16.30 w sobotę 16 lipca 2011 roku gdzie znalazłem się na potwornie zatłoczonym turystami, plażowiczami przepięknym sopockim, deptaku przy ul. Bohaterów Monte Casino tuż, tuż przed inauguracją obchodów święta, pierwszego w kraju, powstałego 50 lat temu, tanecznego spędu polskiej młodzieży do Tanecznego Pawilonu, zwanego popularnie – Non Stop.

 

 

16 lipca2011 r. Sobota - Dzień pierwszy

Zakwaterowany zostałem przez Fundację Sopockie Korzenie do pięknego pensjonatu Zatoka, w odległości około kilometra od epicentrum wydarzeń pierwszego dnia obchodów jubileuszu Non Stopu, które miały mieć początek w Krzywym Domku. Nigdy, przebywając nad polskim morzem nie byłem tak blisko (około 30/40 kroków) plaży, wody, z widokiem przez okno swojego pokoju na Bałtyk. Pensjonat Zatoka oddzielała od plaży, tylko promenada piesza i rowerowa w kierunku Gdańska i Gdyni.

Zostało mało czasu do inauguracji obchodów święta Non Stop, więc szybko wziąłem prysznic odświeżający, założyłem jasne spodenki i czarną koszulkę, (oczywiście ze słynnym logo, zdjęciem Marka Karewicza, z wizerunkiem Milesa Daviesa)  i udałem się na monciak. Było bardzo gorąco, wszystkie kawiarenki na tarasach, po lewej i prawej stronie sopockiego deptaka były zatłoczone, szczególnie tarasy wokół Krzywego Domku i vis a vis tej egzotycznej, architektonicznie budowli. Na tarasie przed Krzywym Domkiem dostrzegłem tzw. swoich, spijających piwo. W swoim wózku siedział Marek Karewicz, obok niego opiekunowie Wiesiek Śliwiński (należący do grupy organizującej jubileusz), Hania Erez, Aleksandra córka Marka oraz były lider i piosenkarz grupy wszech czasów - Polanie - gitarzysta, piosenkarz i kompozytor Piotr Puławski (przybył prywatnie z Niemiec, tam mieszka, ale nie uczestniczył  w koncercie Polanie All Stars).

Gdy zbliżyłem się do nich ucelowaliśmy się wzrokiem, skinęli w moim kierunku i po gorącym powitaniu dosiadłem się do stolika. Piotr, któremu na moment przerwałem opowieść, kontynuował ją dalej, a ja choć nie uczestniczyłem od początku opowiadania starałem się słuchać by skonstruować w głowie jej początek i sens. Opowiadał zakulisowe sytuacje z zespołem The Animals w trakcie koncertowania w Polsce w latach 60-tych. Polanie występowali na trasie koncertowej w pierwszej części, przed brytyjską super grupą, również ich zadaniem była opieka i towarzyszenie członkom zespołu w przemieszczaniu się po kraju. Przedstawione przez Puławskiego peerelowskie zakazy, dyscyplina, traktowanie obywateli z zachodu były tak idiotyczne, że wywoływały w nas słuchających, salwy śmiechu.

Wybiła godzina 18.00, z drzwi kawiarni Zła Kobieta (znajdowaliśmy się na jej tarasie vis a vis Krzywego Domku), wyszedł prezes Fundacji Sopockie Korzenie, Wojtek Korzeniewski: Witam państwa bardzo gorąco, pragnę Was poinformować, że w tym momencie rozpoczyna się, na miarę XXI wieku wydarzenie - to 50 lat od powstania tanecznego pawilonu NON STOP w Sopocie. Zapraszam wszystkich do kawiarni Zła Kobieta. Zaczynamy obchody, jubileuszowe świętowanie, zjawiska jakim w PRL-u było powstanie młodzieżowego pawilonu tanecznego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Faknie 31.05.2022 22:03
się czyta.

Antoni Malewski 31.05.2022 15:05
Na załączonym FOTO przez administratora strony "nasz Tomaszów" na pierwszym planie jest tańcząca twista SZADE (Dorota Skórzyńska), która między tanecznymi rundkami wypełniała uczestnikom fajfów czas przed kolejną rundką. Obok niej nieżyjący dziś muzycy NIEBIESKO CZARNYCH - tańczący piosenakrz Marek Szczepkowski i gitarzysta Henryk ZOMERSKI.

Antoni Malewski 23.05.2022 12:52
Kiedy tworzyłem ten wspomnieniowy zapis z jubiluszowych obchodów powstania sopockiego Non Stopu, kiedy zamieszczałem go w swojej trzeciej książce ("Rodzina LITERACKA '62"), kiedy przekazywałem treść zapisu na "Nasz Tomaszów" i ... i kiedy czytam go teraz na tej stronie, kierują mną, jak dawniej, te same emocje przeszywające po całym ciele mrowie, dreszcze. Wspomnienia, emocje, cudowność jaką doznałem nadal się potęgują, .choć za dwa miesiące upłynie 11 lat od tego wydarzenia.

Reklama
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 2
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaDrogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaChyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Data dodania artykułu: 27.03.2024 13:11 Ilość komentarzy: 6 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 6
Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąMarcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.Data dodania artykułu: 27.03.2024 12:36 Ilość komentarzy: 6 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 3
Poznaj przepisy na nieoczywiste wielkanocne potrawy na bazie jajekWstąp w szeregi Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej!„Kobieta z…” Kina KoneseraŚmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencjeCeramika Paradyż zagrała rekordowo dla WOŚPKomunikacja w okresie Świąt Wielkanocnych 2024Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaStarosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: zasłyszaneTreść komentarza: Mohery w zwartych szeregach mają głosować tylko na PIS zatem katecheta ma duże poparcie!Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Do alejajoTreść komentarza: Ty chamku nie za dużo sobie pozwalasz?Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Człowieku bez mózgu. Co ty pier...!!! To jest informacja o stacji na terenie Tomaszowa, a nie dla całej Polski, a może i Europy. Czy do ciebie-barani łbie nie dotarło, że to jest stacja tylko dla naszego grajdołu, a może i dla naszego powiatu?! Gdzie w takim terenie znajdziesz ten twój, obsrany milion samochodów elektrycznych - barani łbie.Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Piszesz o procedurze, jaklą teraz stosuje ten z pochodzenia Ukrainiec Bodnar, czyli: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie (patrz: Dżugaszwili, czyli Wisarionowicz Stalin), lub paragraf się wymyśli. Przykłady: bandyckie zajęcie tvp, bandyckie napady na ziobrowców. Dopiero teraz chłopcy od bandery (sorry: od Bodnara) zaczynają kombinować, jak, kur.a, te przepisy nagiąć do tego, co wyprawiają.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Andrzej KiermasTreść komentarza: Ja rozumie wezwania o oszczędność> Toi może by tak radni dali przykład i zrezygnowali z bardzo obfitych diet i udziału w Radach NadzorczychŹródło komentarza: Słowo na niedzielę: Starostwo Powiatowe niczym biuro podróży...Autor komentarza: A.KiermasTreść komentarza: Na to bardzo liczę, WYCHOWANKOWIE SZKÓŁKI BĘDĄ TRAFIAĆ CZĘŚCIEJ DO DRUŻYNY.Źródło komentarza: Wychowanek Akademii Piłkarskiej w drużynie seniorskiej Lechii
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama