Zdalne konsultacje lekarskie – na czym polegają?

  • 22.05.2022, 17:58
  • redakcja
Zdalne konsultacje lekarskie – na czym polegają?
Zdalne konsultacje lekarskie zdobyły ogromną popularność podczas trwania pandemii koronawirusa, lecz należy wspomnieć, że przychodnie online świadczyły usługi już kilka lat wcześniej. Nowe rozwiązania Ministra Zdrowia przyczyniły się do szybkiego rozwoju telemedycyny w Polsce.

Konsultacja z lekarzem przez telefon

Pacjent, który chce skorzystać z e-wizyty lekarskiej ma zazwyczaj do wyboru kilka form kontaktu z lekarzem. Oczywiście najbardziej popularną formą jest rozmowa telefoniczna, a następnie czat. Niewiele osób decyduje się na kontakt poprzez wideorozmowę ze względu na niepraktyczne rozwiązanie. Rozmowę telefoniczną, podobnie jak usługi związane z czatem, można zrealizować będąc w dowolnym miejscu, nawet na plaży czy w pracy.

Podczas rozmowy lekarz poprosi o podanie daty urodzenia lub numeru PESEL celem weryfikacji tożsamości (chyba, że zostały zastosowane inne metody), a następnie przeprowadzi dokładny wywiad medyczny. Może też zapytać o aktualną dokumentacje medyczną, a także poprosić o jej dostarczenie. Wysyłając dodatkowe pliki warto pamiętać o zasadach RODO (plik powinien mieć nadane hasło). Ma to na celu ochronę danych osobowych, a także wrażliwych.

Podczas e-konsultacji lekarz może wystawić e-receptę lub zwolnienie lekarskie. W ramach teleporady NFZ/abonamentowej ponadto może wystawić skierowanie na badania lub do poradni specjalistycznej. W placówkach online, nie praktykuje się tego, ponieważ mimo otrzymania e-skierowania, wszystkie usługi będą odpłatne. Warto o tym pamiętać, wybierając odpowiednią usługę na stronie przychodni.

Oferta konsultacji specjalistycznych w Medspan jest dostępna na stronie https://medspan.pl/specjalistyczne/.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli lekarz podczas rozmowy stwierdzi, że stan zdrowia wymaga wizyty stacjonarnej, to może odmówić wystawienia e-recepty oraz e-ZLA. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa pacjenta. Informacja o tym bardzo często są umieszczone w regulaminie centrum, dlatego przed realizacją konsultacji, warto zapoznać się z jego postanowieniami.

Zakup e-wizyty przypomina zakupy internetowe, lecz często usługi są świadczone w ramach podmiotu leczniczego, więc obowiązują nieco inne przepisy w kwestii prawa (np. umowa odstąpienia/zwrot towaru).  

Bezpieczeństwo medycznych usług online

Wypełniając formularz medyczny lub rejestrując się na stronie internetowej podmiotu, należy podać dane osobowe oraz adres zamieszkania. Podanie danych może wzbudzać wątpliwości, lecz są one niezbędne do realizacji świadczeń zdrowotnych. Administrator danych osobowych jest zobowiązany do przestrzegania przepisów RODO, a oferta marketingowa może być tylko przesłana po uzyskaniu odpowiedniej zgody. Warto przeczytać informacje, które należy potwierdzić, ponieważ zgoda marketingowa nie jest obowiązkowa. Dokładnie informacje związane z przetwarzaniem danych są zawsze zawarte w polityce prywatności, więc warto zapoznać się z jej treścią. Ponadto można sprawdzić czy administrator ustanowił Inspektora Ochrony Danych. Jeżeli został powołany IOD, to możemy mieć pewność, że dodatkowa osoba czuwa nad bezpieczeństwem danych.

Usługi są świadczone online, lecz administrator musi w odpowiedni sposób chronić wszystkie dane pacjentów, podobnie jak w placówce medycznej.

Recepta online w kilka minut

Usługi zdalnych konsultacji umożliwiają także uzyskanie recepty online. Często czas oczekiwania na konsultacje wynosi kilkanaście minut. Jest to ogromne ułatwienie w sytuacji problemu z dostępem do lekarza rodzinnego, czy innego specjalisty. Warto pamiętać, że jest możliwość uzyskania e-recepty na leki obecnie stosowane lub doraźnie. Wyjątkiem są leki o potencjale uzależniającym lub bardzo specyficzne na które e-receptę powinien wystawić lekarz w poradni specjalistycznej.

Jeżeli są jakieś wątpliwości w kwestii danego leku, to można spróbować skontaktować się z placówką medyczną i zadać odpowiednie pytanie. Często osoby obsługujące pocztę elektroniczną, potrafią odpowiedzieć na wiele pytań. Oczywiście zawsze osobą decyzyjną jest lekarz.

Proces realizacji uzyskania recepty online jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać problem zdrowotny https://medspan.pl/dolegliwosci/. Dokładnie odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz dokonać płatności. Usługa będzie zrealizowana po zaksięgowaniu środków, więc należy mieć to na uwadze, korzystając ze standardowego przelewu lub płatności na poczcie.

Kod do e-recepty często jest dostarczony w ramach wiadomość SMS oraz na wskazany adres e-mail. Recepta online niczym się nie różni od tej uzyskanej podczas konsultacji stacjonarnej. Ponadto będzie widoczna w IKP.

E-receptę można uzyskać na tabletki antykoncepcyjne, antykoncepcje awaryjną czy inne leki w ramach leczenia alergii, chorób skóry czy nadciśnienia tętniczego krwi. Usługa e-recept online jest przeznaczona dla pacjentów, którzy prezentują stabilny stan zdrowia i nie pojawiły się nowe – dodatkowe objawy związane z chorobą.

W sytuacji zagrożenia zdrowia i/lub życia należy skontaktować się z ratownictwem medycznym (numer 112), ponieważ w ramach usług telemedycznych, nie powinno się konsultować pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej pomocy.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe