Kilkanaście kilometrów stąd

  • 22.05.2022, 18:02 (aktualizacja 25.05.2022, 15:28)
  • Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi
Kilkanaście kilometrów stąd
Czasami, aby miło spędzić czas, wybrać się na spacer w nietuzinkowe, a jeszcze nam nieznane miejsce, nie trzeba przejeżdżać setek kilometrów i wykupować kosztownych biletów lotniczych. Atrakcji i ciekawostek nie brakuje tuż za naszym progiem... na przykład w pobliskiej Moszczenicy, gdzie dojechać możemy z Tomaszowa w 20 minut.

A w Moszczenicy znajdziemy park, który powstał w XIX w. w stylu naturalistycznym. W 2018 r. Gmina Moszczenica w ramach konkursu „Przyrodnicze perły województwa łódzkiego - program rewaloryzacji zabytkowych parków” przeprowadziła rewaloryzację tego założenia. Wykonane prace przyczyniły się do tego, że park stał się miejscem odpoczynku nie tylko dla mieszkańców gminy, ale także wycieczkowiczów z innych miast województwa. Niewątpliwie poza wiekowymi drzewami jego ozdobą jest okazały staw z majestatyczną fontanna.

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 22.05.2022, 19:09
Koło tego stawu w Moszczenicy przejeżdżam wielokrotnie. Owszem, jest ta fontanna, jednak to "cudo natury" znajduje się niemal kilkadziesiąt metrów od ruchliwej ulicy, prowadzącej do Gościmowic i dalej do starej trasy Piotrków-Łódź.. Przebywanie w parku, w pobliżu tego cuda i w pobliżu tej ruchliwej drogi, może przyprawić o ból głowy o palpitacje serca.
Dlaczego łodziacy z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi nie wysilili się i nie znaleźli lepszych obiektów ?!

Przy okazji, jeżeli jest to Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, to może niech ten urząd, zamiast szukać takich-sobie zabytków, lepiej zawiadomi inny urząd od ochrony środowiska w sprawie notorycznego i wielo, wieloletniego, totalnego zanieczyszczania wód rzeki Moszczanki (prawy dopływ Wolbórki) przez piotrkowską oczyszczalnię ścieków w Zalesicach, która wprowadza swoje "oczyszczone" ścieki (śmiech na sali) komunalne do Moszczanki, poprzez jej dopływ - rzeczkę Goleszankę.

W rzece Moszczance, kiedyś łowiło się rybki kiełbiki oraz raki. Teraz to jest cuchnący ściek.
I co wy na to, mądrale z Łodzi ?! Co na to RZGW w Warszawie.
RZGW = Regionlany Zarząd Gospodarki Wodnej, obejmujący dolinę środkowej Wisły, a więc i doliny: Pilicy, Wolbórki, Moszczanki i Goleszanki.

varan
varan 24.05.2022, 13:57
Piotrków Moszczanki nie zanieczyszcza. Goleszanka ma żródła w okolicach Golesz, a przez Zalesice płynie Strawa która w Przygłowie wpada do Luciąży, a ta do Zalewu Sulejowskiego.

Pozostałe