Kolejna zmiana taryf za ciepło dostarczane do domów tomaszowian

  • 22.05.2022, 18:13 (aktualizacja 22.05.2022, 18:36)
  • redakcja
Kolejna zmiana taryf za ciepło dostarczane do domów tomaszowian
 Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wyraził zgodę na zmianę obowiązujących obecnie taryf.  To kolejna zmiana, która wejdzie w życie już 1 czerwca. Aktualnie rozsyłana są stosowne informacje na ten temat. Czy to ostatnia podwyżka w tym roku? Wszystko wskazuje na to, że możemy spodziewać się kolejnych. Wpływ na nie mają już nie tylko opłaty emisyjne, ale przede wszystkim rosnące w wysokim tempie ceny opału. 

Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki  8 grudnia 2021 r. zatwierdził, ustaloną przez Zakład Gospodarki Ciepłowniczej taryfę dla ciepła, na okres 12 miesięcy od dnia wprowadzenia jej do stosowania czyli od dniu 1 stycznia 2022 r. Podwyżki były niemałe i wywołały liczne negatywne komentarze. ZGC argumentował wówczas, że wzrost cen związany jest z rosnącymi cenami opłat emisyjnych, jakie spółka zobowiązana jest płacić. Nikt jednak nie spodziewał się problemów, jakie przyniosła ze sobą wojna w Ukrainie oraz nakładane na Rosję sankcje. 

Stąd konieczność ponownego wystąpienia do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o zgodę na zmianę już zatwierdzonych taryf. 8 marca 2022 r., została zatwierdzona, ustalona przez Przedsiębiorstwo, zmiana taryfy dla ciepła w zakresie wysokości określonych w niej cen i stawek opłat.

czytaj także Temperatura gorąca nie tylko w grzejnikach

 

 

 

Z kolejnym pismem Zakład Gospodarki Ciepłowniczej wystąpił już 19 kwietnia 2022 r. Zawierało jak można się spodziewać nowy wniosek o zatwierdzenie zmiany obowiązującej taryfy dla ciepła. Został on umotywowany  istotną zmianą warunków wykonywania działalności gospodarczej zaistniałą w związku ze wzrostem kosztów zakupu paliwa technologicznego.

Zgodnie z § 28 rozporządzenia Ministra klimatu z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło  w takim  przedsiębiorstwo energetyczne, może nastąpić zmiana taryfy wprowadzonej do stosowania.

Rozpatrując przedmiotowy wniosek kierowano się przesłankami określonymi w art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którymi decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.

Urzędu Regulacji Energetyki przeanalizował przedstawione kalkulację i uznał, że wniosek zasługuje na uwzględnienie. W ten sposób od 1 czerwca będziemy mieli kolejną podwyżkę cen ciepła systemowego. 

Drastyczne zmiany cen zauważyli już wcześniej właściciele domów jednorodzinnych oraz mieszkań, opalnych piecami węglowymi oraz gazowymi. Ceny w ostatnich tygodniach wzrosły w sposób, z jakim w historii ostatnich kilkudziesięciu lat nie mieliśmy do czynienia 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Franciszek
Franciszek 28.05.2022, 09:10
No cóż Pan Prezydent daje kasę na wykup udziałów zamiast wnieść aport i dokapitalizowac ZGC były by pieniądze na remont kotłów.
Halina
Halina 24.05.2022, 09:14
Podobno to początek zwyżki cen a przed nami będzie jeszcze bardzo drogo, lepiej inwestować w pierzyny na zimę bo kogo będzie stać na ogrzanie mieszkań.
Olo
Olo 24.05.2022, 15:35
dostaniesz z programu pisu .. tona plus" i nie zamarzniesz
Heh
Heh 24.05.2022, 06:01
Wina Tuska
Dyzio
Dyzio 22.05.2022, 21:56
Banda złodzieji !!!!!!
G.
G. 23.05.2022, 10:49
Nic nie ma za darmo chcesz mieć ciepło to słono płać i tyla.

Pozostałe