Prace nad koncepcją będą się odbywały z udziałem kupców

  • 23.05.2022, 21:22 (aktualizacja 23.05.2022, 23:15)
  • redakcja
Prace nad koncepcją będą się odbywały z udziałem kupców
Kilkukrotnie wspominaliśmy już o problemach, z jakimi borykają się kupcy na targowisku miejskim. W ostatnim artykule, który pojawił się na portalu w ubiegłym tygodniu, wspominaliśmy o pomyśle budowy hali targowej na Placu Narutowicza. Zaproponowaliśmy naszym czytelnikom także ankietę. Dzisiaj w trakcie krótkiej konferencji prasowej, na którą zaprosił prezydent Marcin Witko dowiedzieliśmy się nieco więcej na ten temat. W spotkaniu w tomaszowskim magistracie uczestniczyli także kupcy targowiskowi.

 - W materiałach, jakie przesłaliśmy radnym na najbliższą sesję znalazł się też zapis zmian w budżecie, polegający na wprowadzeniu środków finansowych wysokości 90 tysięcy złotych na przygotowanie koncepcji budowy nowoczesnej hali targowej w Tomaszowie Mazowieckim. Kwestia budowy takiego miejsca, w którym mieszkańcy będą mogli w komfortowych warunkach robić zakupy ale i osoby prowadzące tam działalność będą mogli pracować godnie na miarę XXI wieku. Rozmowy na ten temat rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu. Jest też przyjazna polityka Rządu, jeśli chodzi o dofinansowanie projektów, które wspierałyby polską przedsiębiorczość, w tym lokalnych producentów artykułów spożywczych - mówił Marcin Witko i przypominał, że tomaszowskie targowisko powstało kilkadziesiąt lat temu. Dodał, że drobne modernizacje i naprawy nie są w stanie zmienić jego wizerunku i funkcjonalności. 

Prezydent zapewnił, że prace nad koncepcją będą się odbywały z udziałem kupców oraz mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Wyjaśniał, że od przygotowania koncepcji do procesu inwestycyjnego upłynie sporo czasu i należy go poświęcić na poważną dyskusję, by przyjęte rozwiązanie zadowoliło wszystkich, zarówno tych, którzy obecnie na targowisku pracują, jak i tych, którzy zdecydują się w nowej hali pracować w przyszłości. Hala ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego. 

 

- Dzisiaj by targowisko mogło rywalizować z działalnością, jaką prowadzą markety, jest potrzeba jego unowocześnienia. Zakładamy, że nowoczesna hala targowa będzie alternatywą, dla tych marketów, które dzisiaj proponują odpowiednie warunki. Chcemy zaproponować coś wyjątkowego dla naszych lokalnych sprzedawców i producentów. Podatki z ich działalności wpływają do kasy miasta i poszczególnych gmin. Jest to nasz wspólny interes, by ocalić rodzimy handel - mówił starosta Mariusz Węgrzynowski i zapewniał o swoim wsparciu dla działań władz miejskich. Powiat niestety nie może partycypować w kosztach tej inwestycji z uwagi na fakt, że utrzymywanie i budowa targowisk nie znajdują się w katalogu ustawowych zadań przypisanych samorządowi tego szczebla.  

 Mimo to, Marcin Witko zapewniał, że współpraca miasta i powiatu w tym zakresie nie jest przypadkowa. Prezydent podkreślał, że zależy mu, by tomaszowianie mieli dostęp do jak najlepszych produktów i jego celem jest aby gro tych produktów pochodziło od wytwórców z Ziemi Tomaszowskiej, czyli powiatu tomaszowskiego. Na naszym terenie znajduje się wielu producentów żywności, którzy swoje miejsce znaleźć będą mogli w hali targowej. 

- Ale chcemy dać też możliwość sprzedawcom z branży odzieżowej, by mieli możliwość zaprezentowania oferty innej niż w sklepach sieciowych. Dlaczego mieszkańcy Tomaszowa nie mieliby mieć możliwości dokonania samodzielnego wyboru miejsca, gdzie będą mogli dokonać zakupów. Aby tak było to musi się to odbywać w odpowiednich komfortowych warunkach, do jakich jesteśmy przyzwyczajani i jakie pasują do XXI wieku - mówił w czasie konferencji prasowej. 

 

Jeszcze niedawno przychody z tytułu dzierżaw od prowadzonej działalności na targowisku miejskim przekraczały półtora miliona złotych i zasilały w sposób znaczący miejski budżet. Obecnie wynoszą poniżej miliona złotych. Trudno się dziwić, ponieważ liczba osób kupujących jet coraz mniejsza, co powoduje zmniejszenie liczby sprzedawców.   

- Przez wiele lat słyszeliśmy o różnych koncepcjach ulepszania handlu na rynku. Żadna nie wypaliła. Cieszę się, że Pan Prezydent, jako dobry gospodarz, widząc, co się dzieje na targowisku, proponuje zmiany. Dla nas, jako kupców jest oczywiste, że w tej formie targowisko nie przetrwa. Dzisiaj jest możliwość skorzystania z rządowych pieniędzy i jest to dla nas szansa, dla kupców i miasta, byśmy mogli konkurować z podmiotami zagranicznymi -  mówił Jarosław Feliński. 

Marcin Witko przekonywał, że władze miasta tworząc koncepcję chcą uszanować przyzwyczajenia i wszystko to, co jest istotą handlu bezpośredniego, w tym wyjątkową atmosferę. 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Domywom
Domywom 26.05.2022, 17:25
Wynik ankiety wszystko mówi za siebie.
Ludzie się boją że zastosowany zostanie model biznesowy wzorowany na arenie lub nie daj boże z cpk czy fabryki miliona aut elektrycznych !
Gołokupiec
Gołokupiec 26.05.2022, 17:23
Lepiej z udziałem wynajmujących i sprzedawców ;)
Bieda z nędza przez kraj pędzą
Bieda z nędza przez kraj pędzą 24.05.2022, 22:56
No Tomaszów to bardzo bogata metropolia, galeria to za mało teraz jeszcze hale targową trzeba wybudować, tylko skąd i ile kasiorki na to wydać trzeba będzie.Handlujących już teraz nie stać na opłaty , a w hali opłaty będą co najmniej dwa razy wyższe ,na ale według naszego grajka Tomaszów na to stać i mieszkańców (w większości biednych emerytów) też !
tom
tom 24.05.2022, 16:24
w centrum miasta to zły pomysł
analityk
analityk 24.05.2022, 17:53
Czy na Ludwikowie bardziej pasownie by było? bo już takie są przeważające głosy.
drobny kupiec
drobny kupiec 24.05.2022, 12:38
Wygodne sanitariaty i kabiny prysznicowe dla kupców powinny przechylić szalę na ZA.
BO
BO 25.05.2022, 22:16
Kabiny prysznicowe 🤣🤣🤣 wygodne sanitariaty 🤣🤣🤣 czy Ty masz wogóle rozum ?.A co w domu ci ich brakuje i chcesz na targowisku sobie wygodnie posiedzieć 🤣
Dyzuo
Dyzuo 24.05.2022, 11:51
Niech miasto obniży opłaty handlującym to bedzie ich więcej i tańsze będą produkty, a nie wymyślają budowę hali targowej.To nie jest potrzebne .Ciekawe kto z rzadzacych na tym projekcie skorzysta? Bo napewno nie handlujacy.
mieszkaniec
mieszkaniec 24.05.2022, 08:18
Po co wydawać 90 tys. na koncepcję hali która już jest. Wystarczy poczekać na otwarcie hali zimowej w Zakopanym i nasza Arena będzie gotowa na halę targową.

Pozostałe