Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 00:43
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Prace nad koncepcją będą się odbywały z udziałem kupców

Kilkukrotnie wspominaliśmy już o problemach, z jakimi borykają się kupcy na targowisku miejskim. W ostatnim artykule, który pojawił się na portalu w ubiegłym tygodniu, wspominaliśmy o pomyśle budowy hali targowej na Placu Narutowicza. Zaproponowaliśmy naszym czytelnikom także ankietę. Dzisiaj w trakcie krótkiej konferencji prasowej, na którą zaprosił prezydent Marcin Witko dowiedzieliśmy się nieco więcej na ten temat. W spotkaniu w tomaszowskim magistracie uczestniczyli także kupcy targowiskowi.

 - W materiałach, jakie przesłaliśmy radnym na najbliższą sesję znalazł się też zapis zmian w budżecie, polegający na wprowadzeniu środków finansowych wysokości 90 tysięcy złotych na przygotowanie koncepcji budowy nowoczesnej hali targowej w Tomaszowie Mazowieckim. Kwestia budowy takiego miejsca, w którym mieszkańcy będą mogli w komfortowych warunkach robić zakupy ale i osoby prowadzące tam działalność będą mogli pracować godnie na miarę XXI wieku. Rozmowy na ten temat rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu. Jest też przyjazna polityka Rządu, jeśli chodzi o dofinansowanie projektów, które wspierałyby polską przedsiębiorczość, w tym lokalnych producentów artykułów spożywczych - mówił Marcin Witko i przypominał, że tomaszowskie targowisko powstało kilkadziesiąt lat temu. Dodał, że drobne modernizacje i naprawy nie są w stanie zmienić jego wizerunku i funkcjonalności. 

Prezydent zapewnił, że prace nad koncepcją będą się odbywały z udziałem kupców oraz mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Wyjaśniał, że od przygotowania koncepcji do procesu inwestycyjnego upłynie sporo czasu i należy go poświęcić na poważną dyskusję, by przyjęte rozwiązanie zadowoliło wszystkich, zarówno tych, którzy obecnie na targowisku pracują, jak i tych, którzy zdecydują się w nowej hali pracować w przyszłości. Hala ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego. 

 

- Dzisiaj by targowisko mogło rywalizować z działalnością, jaką prowadzą markety, jest potrzeba jego unowocześnienia. Zakładamy, że nowoczesna hala targowa będzie alternatywą, dla tych marketów, które dzisiaj proponują odpowiednie warunki. Chcemy zaproponować coś wyjątkowego dla naszych lokalnych sprzedawców i producentów. Podatki z ich działalności wpływają do kasy miasta i poszczególnych gmin. Jest to nasz wspólny interes, by ocalić rodzimy handel - mówił starosta Mariusz Węgrzynowski i zapewniał o swoim wsparciu dla działań władz miejskich. Powiat niestety nie może partycypować w kosztach tej inwestycji z uwagi na fakt, że utrzymywanie i budowa targowisk nie znajdują się w katalogu ustawowych zadań przypisanych samorządowi tego szczebla.  

 Mimo to, Marcin Witko zapewniał, że współpraca miasta i powiatu w tym zakresie nie jest przypadkowa. Prezydent podkreślał, że zależy mu, by tomaszowianie mieli dostęp do jak najlepszych produktów i jego celem jest aby gro tych produktów pochodziło od wytwórców z Ziemi Tomaszowskiej, czyli powiatu tomaszowskiego. Na naszym terenie znajduje się wielu producentów żywności, którzy swoje miejsce znaleźć będą mogli w hali targowej. 

- Ale chcemy dać też możliwość sprzedawcom z branży odzieżowej, by mieli możliwość zaprezentowania oferty innej niż w sklepach sieciowych. Dlaczego mieszkańcy Tomaszowa nie mieliby mieć możliwości dokonania samodzielnego wyboru miejsca, gdzie będą mogli dokonać zakupów. Aby tak było to musi się to odbywać w odpowiednich komfortowych warunkach, do jakich jesteśmy przyzwyczajani i jakie pasują do XXI wieku - mówił w czasie konferencji prasowej. 

 

Jeszcze niedawno przychody z tytułu dzierżaw od prowadzonej działalności na targowisku miejskim przekraczały półtora miliona złotych i zasilały w sposób znaczący miejski budżet. Obecnie wynoszą poniżej miliona złotych. Trudno się dziwić, ponieważ liczba osób kupujących jet coraz mniejsza, co powoduje zmniejszenie liczby sprzedawców.   

- Przez wiele lat słyszeliśmy o różnych koncepcjach ulepszania handlu na rynku. Żadna nie wypaliła. Cieszę się, że Pan Prezydent, jako dobry gospodarz, widząc, co się dzieje na targowisku, proponuje zmiany. Dla nas, jako kupców jest oczywiste, że w tej formie targowisko nie przetrwa. Dzisiaj jest możliwość skorzystania z rządowych pieniędzy i jest to dla nas szansa, dla kupców i miasta, byśmy mogli konkurować z podmiotami zagranicznymi -  mówił Jarosław Feliński. 

Marcin Witko przekonywał, że władze miasta tworząc koncepcję chcą uszanować przyzwyczajenia i wszystko to, co jest istotą handlu bezpośredniego, w tym wyjątkową atmosferę. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Domywom 26.05.2022 17:25
Wynik ankiety wszystko mówi za siebie. Ludzie się boją że zastosowany zostanie model biznesowy wzorowany na arenie lub nie daj boże z cpk czy fabryki miliona aut elektrycznych !

Gołokupiec 26.05.2022 17:23
Lepiej z udziałem wynajmujących i sprzedawców ;)

Bieda z nędza przez kraj pędzą 24.05.2022 22:56
No Tomaszów to bardzo bogata metropolia, galeria to za mało teraz jeszcze hale targową trzeba wybudować, tylko skąd i ile kasiorki na to wydać trzeba będzie.Handlujących już teraz nie stać na opłaty , a w hali opłaty będą co najmniej dwa razy wyższe ,na ale według naszego grajka Tomaszów na to stać i mieszkańców (w większości biednych emerytów) też !

tom 24.05.2022 16:24
w centrum miasta to zły pomysł

analityk 24.05.2022 17:53
Czy na Ludwikowie bardziej pasownie by było? bo już takie są przeważające głosy.

drobny kupiec 24.05.2022 12:38
Wygodne sanitariaty i kabiny prysznicowe dla kupców powinny przechylić szalę na ZA.

BO 25.05.2022 22:16
Kabiny prysznicowe ??? wygodne sanitariaty ??? czy Ty masz wogóle rozum ?.A co w domu ci ich brakuje i chcesz na targowisku sobie wygodnie posiedzieć ?

Dyzuo 24.05.2022 11:51
Niech miasto obniży opłaty handlującym to bedzie ich więcej i tańsze będą produkty, a nie wymyślają budowę hali targowej.To nie jest potrzebne .Ciekawe kto z rzadzacych na tym projekcie skorzysta? Bo napewno nie handlujacy.

mieszkaniec 24.05.2022 08:18
Po co wydawać 90 tys. na koncepcję hali która już jest. Wystarczy poczekać na otwarcie hali zimowej w Zakopanym i nasza Arena będzie gotowa na halę targową.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama