Urządzenia pomiarowe - jakie warto kupić?

  • 25.05.2022, 14:19 (aktualizacja 27.05.2022, 19:33)
  • redakcja
Urządzenia pomiarowe - jakie warto kupić?
Bez precyzyjnego dokonywania pomiarów otaczające nas budynki z pewnością nie wyglądałyby tak samo. Nie byłyby również tak funkcjonalne i co najważniejsze - bezpieczne. Dokonanie precyzyjnych pomiarów jest możliwe głównie dzięki urządzeniom pomiarowym. Jakich podstawowych elementów nie może zabraknąć na placach budowy i w warsztatach?

Rola urządzeń pomiarowych w pracach budowlanych i geodezyjnych

Urządzenia pomiarowe pozwalają mierzyć wartości fizyczne. Z ich pomocą możemy dokonać m.in. pomiarów długości i wagi. Przyrządy pomiarowe możemy podzielić na analogowe i cyfrowe. Istnieje kilka urządzeń, bez których ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek prace geodezyjne, budowlane czy remontowe. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze, które warto mieć w swoim warsztacie. Wszystkie poniższe urządzenia oferuje Leica Geosystems.

Dalmierz laserowy - definicja i zastosowanie

Dalmierz laserowy jest urządzeniem, które sprawdzi się nie tylko podczas prac budowlanych, remontowych czy wykończeniowych. Oprócz tego jest wykorzystywany na szeroką skalę w energetyce, leśnictwie, rolnictwie czy nawet w armii. Jednym zdaniem - sprawdzi się wszędzie tam, gdzie pojawi się konieczność sprawnego dokonania precyzyjnych pomiarów odległości, kątów i spadków terenu.

Dalmierz laserowy emituje wiązkę światła, która odbija się od mierzonej płaszczyzny i powraca do instrumentu mierniczego. Urządzenie w ten sposób przetwarza wiązkę i wyznacza mierzoną odległość, a my sami otrzymujemy precyzyjny pomiar odległości.

Niwelator laserowy - gdzie się sprawdzi?

Niwelator laserowy podobnie jak dalmierz emituje wiązkę światła. W przypadku tego urządzenia chodzi jednak o wyświetlenie na płaszczyźnie równej prostej linii. Dzięki temu otrzymujemy linię, która może wskazywać pion, poziom lub być poprowadzona pod odpowiednim kątem. Niwelator laserowy pozwala również sprawdzić, czy dokonane prace zostały wykonane poprawnie. Sprawdza się on we wszelkiego rodzaju pracach budowlanych, remontowych i wykończeniowych.

Detektor - czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Detektor jest urządzeniem, które służy do odnajdywania wiązki laserowej, która została wyemitowana przez urządzenie laserowe. Detektor sprawdza się w sytuacjach, w których wiązka ta nie jest widoczna dla oka ze względu na dużą odległość. Urządzenie odnajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, głównie jednak w pracach budowlanych i geodezyjnych. 

Wykrywacz instalacji podziemnych

Jak sama nazwa wskazuje, rolą wykrywacza instalacji podziemnych jest pomoc w szybkim i przede wszystkim bezpiecznym znalezieniu instalacji. Urządzenie to jest dziś niezbędne podczas wykonywania wszelkiego rodzaju prac budowlanych. Wykrywacz instalacji podziemnych w swojej pracy wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie, by przetworzyć sygnał i poinformować operatora o znajdującej się instalacji i jej lokalizacji.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe