Obchody rocznicowe związane z płk. Witoldem Pileckim w PCAS-ie

  • 25.05.2022, 17:36 (aktualizacja 27.05.2022, 19:59)
  • redakcja
Obchody rocznicowe związane z płk. Witoldem Pileckim w PCAS-ie
Na 25 maja przypada 74 rocznica śmierci patrona Powiatowego Centrum Animacji Społecznej, płk. Witolda Pileckiego. Z tej okazji w placówce zorganizowano uroczystości rocznicowe.

Pierwszą część obchodów rozpoczęła projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Stanisławowi Jaworskiemu ps. „Upiór”, Żołnierzowi Wyklętemu związanemu z naszym powiatem. Po filmie krótki wykład pt. „Wspomnienie o pułkowniku Witoldzie Pileckim” wygłosiła p. dr Aleksandra Rybińskia – Bielecka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Dalsza część uroczystości odbyła się przed budynkiem głównym placówki, gdzie odśpiewano hymn, a delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą płk. Pileckiemu.

Kwiaty złożyli przedstawiciele: Zarządu Powiatu Tomaszowskiego na czele ze starostą, Mariuszem Węgrzynowskim, Dyrektora Oddziału Łódzkiego IPN, Dowódcy 25 BKPow, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowych Służb Ruchu Narodowego, społeczności II LO na czele z dyrektorem, p. Arkadiuszem Broniarkiem, Stowarzyszenia eMDeK, ZHP Hufca Inowłódz, Powiatowego Centrum Animacji Społecznej na czele z p. dyrektor Dorotą Ignasiak.

Uczestnicy uroczystości uformowali kolumnę i ulicami: Farbiarską, Zgorzelicką i Słowackiego przeszli w I Tomaszowskim Marszu Żołnierzy Wyklętych do kościoła NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego, gdzie ponownie wybrane delegacje złożyły kwiaty w Kaplicy Pamięci Narodowej. Na czele marszu młodzież z tomaszowskich szkół ponadpodstawowych niosła okolicznościowy baner, za którym w długiej kolumnie kolejna grupa niosła flagę narodową i portrety Wyklętych.

 

 

W tle słychać było okrzyki: „Cześć i chwała bohaterom” czy „Żołnierze Wyklęci cześć Waszej pamięci”. O bezpieczeństwo maszerujących zadbała tomaszowska policja i pracownicy PCAS-u. Honorową wartę przy tablicy poświęconej płk. Pileckiemu oraz w Kaplicy Narodowej pełnili żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe butony.

- Majowe rocznice związane z naszym patronem, są dla nas bardzo ważne. 13 maja obchodziliśmy 121 rocznicę jego urodzin, dziś oddajemy hołd temu wybitnemu Polakowi, bohaterowi narodowemu, który swoim życiem, swoją postawą, swoją wiarą, a także w pewnym sensie śmiercią udowodnił swoją niezłomność, wiarę w wartości, jakimi są Bóg , Honor, Ojczyzna. Chcemy, by ten dzień był dla wszystkich kolejną żywą lekcją historii i by sprawił, że będziemy pamiętać o naszych przodkach, o naszej historii i o ludziach, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę – mówiła Dorota Ignasiak, dyrektor PCAS-u. - Pułkownik, a za życia jeszcze rotmistrz, Pilecki był z pewnością jednym z bardziej znanych Żołnierzy Wyklętych, ale antykomunistyczne podziemie w powojennej Polsce budowało wielu odważnych i prawych Polaków, również tutaj w Tomaszowie i powiecie tomaszowskim, dlatego postanowiliśmy zorganizować I Tomaszowski Marsz Żołnierzy Wyklętych, by uhonorować nie tylko naszego patrona, ale też innych bohaterów narodowych tamtego okresu. Mam nadzieję, że wpisze się on już na stałe do kalendarza ważnych imprez historycznych w naszym powiecie, dlatego mam nadzieję do zobaczenia na kolejnych jego edycjach.

 Uroczystości zakończył krótki występ artystyczny w kościele NMP Królowej Polski w wykonaniu wokalistów placówki i krótkie wystąpienia starosty tomaszowskiego, dyrektor PCAS-u i proboszcza parafii, ks. Zygmunta Niteckiego, który aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do wydarzenia.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe