Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:29
Reklama
Reklama

Rodzić w Tomaszowie... czy w innym szpitalu? Statystki są bezlitosne

Tzw. porodówka powinna być jednym z najważniejszych oddziałów w każdej placówce medycznej. Po pierwsze jest to w końcu miejsce, w którym witamy nowe życie – więc mama i jej maluszek powinni mieć komfortowe warunki, po drugie – już bardziej przyziemne – porody i opieka nad niemowlakami są nielimitowane – NFZ płaci za każdy poród, a to już sposób na zastrzyk gotówki dla szpitala. Czy te to wykorzystują? Niektórzy chyba zapominają, że minęły już czasy, w których kobiety wybierały najbliższy szpital. Teraz szukają przede wszystkim dobrych warunków. I wydaje się, że widać to w statystykach porodów.

Coraz więcej szpitali zwraca na to uwagę. Był czas, że dostrzegł to również sektor prywatny – oferując warunki dotychczas niespotykane w placówkach publicznych. Ale to się zmienia. Najlepszym przykładem jest Centrum Zdrowia Matki Polki – panie, które rodziły tam kilka lat temu i ostatnio nie poznają oddziałów i samej porodówki. Szpital przeszedł niezwykłą przemianę.

Poprosiliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia o przygotowanie zestawienia zawierającego liczbę porodów od 2017 do 2021 roku w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, a także w szpitalach w Piotrkowie, Radomsku, Bełchatowie i Opocznie. Okazuje się, że jedynie Radomsko trzyma w miarę stałą liczbę odbieranych porodów, a nawet ją zwiększa. Pozostałe placówki stale tracą. Co ciekawe Tomaszów wśród wymienionych placówek może się pochwalić... mocno dominującą liczbą tzw. cesarek... w żadnej innej placówce różnica między liczbą porodów naturalnych a cesarskimi cięciami nie jest tak wyraźna.

.

Nazwa świadczeniodawcy

2017 r.

2018 r.

2019 r.

2020 r.

2021 r.

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

poród drogą cięcia cesarskiego

poród drogami natury

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie

307

648

277

571

330

481

261

480

254

398

Szpital Powiatowy w Radomsku

389

358

590

436

553

490

538

490

574

368

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Opocznie

279

266

243

257

190

213

 

1

103

240

POWIATOWE CENTRUM MATKI I DZIECKA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

525

607

574

540

375

428

367

419

424

342

Tomaszowskie Centrum Zdrowia

509

255

515

196

459

175

472

190

387

123

 

Działania szpitala w Radomsku jeżeli chodzi o zachęcanie mam do porodu widać. Szpital uruchomił kampanię „Każdy docenia miejsce rodzenia – Radomsko, Twój Szpital- jak widać po statystyce, działania placówki są skuteczne. - Jednym z priorytetów Szpitala od zawsze było stworzenie przyjaznej przestrzeni do opieki dla kolejnych pokoleniem kobiet i ich nowonarodzonych dzieci – czytamy w nadesłanej do nas odpowiedzi. - Utworzyliśmy nowoczesny Oddział Ginekologiczno-Położniczy, którego integralną częścią jest poradnia ginekologiczna, udzielająca każdego roku ponad 1,5 tyś porad specjalistycznych (…). Dla kobiet ciężarnych powołano bezpłatną Szkołę Rodzenia, Pokoje Rodzinne – zapewniające kobietom po porodzie możliwość przebywania przez całą dobę z najbliższą rodziną, a także Pokój Laktacyjny, w którym każda nasza pacjentka może skorzystać z indywidualnego wsparcia, opieki i porad zatrudnionych w placówce położnych. Zespół lekarsko- położniczy, którego pracę wspiera prof. dr hab. n. med. Przemysław Oszukowski, wybitny ginekologii i perinatolog, zapewnia wszechstronną opiekę medyczną nad pacjentkami zarówno z ciążą fizjologiczną jak i powikłaną. W trosce o najwyższy poziom świadczonych usług przyszłym mamom udostępniamy Salę Porodów Rodzinnych oraz 2 pojedyncze sale porodowe, przeznaczone do porodu drogami natury.

Każda z sal w radomszczańskim szpitalu została wyposażona w najnowszej jakości sprzęt w postaci profesjonalnego łóżka porodowego, łazienki z prysznicem, KTG (kariotokografia – monitorowanie akcji serca płodu), stanowiska do nagrzewania noworodka oraz zestawu piłek i innych przyrządów wspomagających poród. Szpital umożliwia nieodpłatny pobyt osoby bliskiej w trakcie porodu, co niewątpliwie jest ogromnym wsparciem dla rodzącej kobiety. W przypadku porodu siłami natury umożliwia się też parterowi obecność na sali porodowej. Jeśli ojciec dziecka/partner kobiety chce i czuje się na siłach, aby przeciąć pępowinę, z reguły otrzymuje na to zgodę.

Rodzice po zakończeniu czynności medycznych mają możliwość spędzenia wspólnych chwil razem z nowonarodzonym dzieckiem. To tez czas oceny dziecka przez położną oraz lekarza specjalisty z zakresu neonatologii.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku porodu przez cesarskie cięcie. Wówczas ojciec dziecka nie może być obecny na sali operacyjnej. Może natomiast zaraz po przyjściu swojej pociechy na świat przebywać wraz z matka i dzieckiem przez pewien czas w sali pobytowej na tzw. kangurowaniu (tuleniu malucha w bliskim kontakcie skóra przy skórze). Istnieje możliwość skorzystania przez rodzące kobiety i ich partnerów z tzw. pokoi rodzinnych, wyposażonych w ergonomiczne umeblowanie oraz czajnik elektryczny. W takich warunkach ojciec może przebywać z dzieckiem oraz matką aż do wypisu ze szpitala. Pobyt osoby towarzyszącej jest wówczas płatny – 30 zł netto/doba.

- Od pierwszych dni życia noworodek i jego matka objęte są profesjonalną opieką zespołu terapeutycznego Oddziału Neonatologii. Po przeniesieniu mamy i noworodka z Traktu Porodowego wdrażany jest tzw. system rooming in, co w języku medycznym oznacza stałe przebywanie dziecka z mamą a także wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, badań lekarskich i zabiegów w obecności matki. Jest to efekt pracy systematycznie modernizowanego i doposażonego Oddziału Neonatologicznego w tym noworodków urodzonych przedwcześnie, u których prowadzone jest leczenie z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury medycznej i światowych standardów terapii - mówi Piotr Kagankiewicz, dyrektor szpitala w Radomsku. 

Od pierwszych dni Szpital wspiera mamę i uczy ją wszystkich czynności przy dziecku, zwłaszcza w kwestii karmienia piersią, laktacji oraz dbania o piersi w tym szczególnych czasie Zadania realizują położne zatrudnione w ramach Oddziału Neonatologicznego oraz Ginekologiczno-Położniczego posiadające liczne kursy w zakresie laktacji, w tym dwie osoby będące certyfikowanymi doradcami laktacyjnymi.

W przypadku wystąpienia martwo urodzonego dziecka rodzicom proponuje się skorzystanie z pomocy psychologa i/lub kapelana szpitalnego a także przekazuje się pełną informację o przysługujących im prawach, uprawnieniach i przywilejach po stracie dziecka, kontynuacji pomocy dziecka bez względu na czas trwania ciąży. - Mając na uwadze, ze fakt przebiegu pożegnania spotkania ma istotne znaczenie terapeutyczne dla rodziców i rodziny, personel placówki dąży do tego, aby odbywało się ono w ramach oddziału w intymnej atmosferze, bez ograniczeń czasowych i osób trzecich. W zależności od okoliczności jest to pojedyncza sala porodowa lub pojedyncza sala chorych. W ramach placówki nie ma wyodrębnionej Sali pożegnań ze zmarłym dzieckiem, tzw. pokoju pożegnań – opowiada Przemysław Drozdek – kierownik Kancelarii Szpitala w Radomsku.

Jaką opiekę i udogodnienia oferuje mamom Tomaszowskie Centrum Zdrowia? Jak czytamy w nadesłanej do nas odpowiedzi, porody odbywają się w sukcesywnie remontowanych i odświeżanych Salach Porodowych. Oddział ginekologiczny dysponuje aktualnie trzema takimi odcinkami, z których każdy wyposażony jest w nowoczesne łóżko porodowe oraz sprzęt, umożliwiający dobór odpowiedniego sposobu porodu indywidualnie, dla każdej z rodzących kobiet. Wsparcia w każdej fazie udziela wykwalifikowany personel, a stopień organizacji opieki perinatologicznej i noworodkowej umożliwia porody i gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim dzieciom urodzonym po 30 tygodniu ciąży (także tym, które w jej przebiegu obarczone były dodatkowymi czynnikami ryzyka).

Każda Rodząca, zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, ma pełne wsparcie w realizowaniu niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, poprzez m.in. utrzymanie aktywności fizycznej rodzącej i przyjmowanie pozycji zmniejszających odczucia bólowe, w szczególności: spacer, kołysanie się, przyjmowanie pozycji kucznej lub pozycji wertykalnych z wykorzystaniem sprzętów pomocniczych, takich jak: gumowa piłka, worek sako, drabinki. Nie do przecenienia są tutaj techniki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne, masaż relaksacyjny, ciepłe lub zimne okłady w okolicach odczuwania bólu i metody fizjoterapeutyczne.

- Dużym ułatwieniem w ich stosowaniu jest wcześniejsze przygotowanie edukacyjne pacjentki, realizowane w trakcie edukacji przedporodowej. Farmakologiczne metody łagodzenia bólu, mające udokumentowaną skuteczność kliniczną w łagodzeniu bólu porodowego stosowane w naszym ośrodku to przede wszystkim analgezja wziewna, dożylne lub domięśniowe stosowanie opioidów oraz analgezja regionalna. Ta ostatnia proponowana jest zależnie od dostępności personelu anestezjologicznego, który musi być dyspozycyjny przez cały czas aktywnej fazy porodu. Niezwłocznie po normalizacji sytuacji epidemiologicznej w kraju Sala Porodowa Oddziału Ginekologicznego przywróciła funkcjonowanie porodów rodzinnych - mówi Konrad Borowski, naczelny pielęgniarz TCZ.  Odbywają się one nieprzerwanie od początku kwietnia bieżącego roku. Może w nich uczestniczyć ojciec dziecka, a w szczególnych przypadkach inna osoba wskazana przez rodzącą. Tuż po porodzie, zgodnie z zasadą „rooming-in”, noworodek trafia do Mamy, która z pomocą personelu medycznego opiekuje się nim i przygotowuje do roli rodzica.

Stałe przebywanie z dzieckiem wzmaga również laktację, zawiązuje i wzmacnia więzi emocjonalne. Dzięki wsparciu personelu położniczego, taki system opieki wdrażany jest także u kobiet po operacjach cięcia cesarskiego, które dzięki szybkiemu uruchomieniu i odpowiedniej pomocy, od pierwszych chwil życia dziecka mogą cieszyć się świadomym macierzyństwem.

Nowym i bardzo cennym udogodnieniem w tym zakresie, jest możliwość przebywania ojca dziecka przez pierwsze 24 godziny po porodzie, wraz z matką na specjalnie przystosowanych do tego salach (wyposażonych w dodatkową leżankę dla drugiego z Rodziców). Wszystkie Kobiety pozostające w Oddziale mają dostęp do wsparcia psychologicznego.

W oddziale zatrudniony jest też doradca laktacyjny, który służy radą i pomocą w fundamentalnej kwestii karmienia piersią. W najbliższym czasie planowane jest też podjęcie współpracy z fizjoterapeutą uroginekologicznym tak, by zapewnić jak najszerszy wachlarz usług, które wspierają Mamy, szczególnie w pierwszych dobach macierzyństwa.

- Na początku czerwca powinna wznowić działanie przynależna do Szpitala Szkoła Rodzenia, która będzie odpowiedzią na liczne zapytania i oczekiwania pacjentek. Pozwoli ona na szerszą edukację, przygotowanie i wsparcie wszystkich kobiet pozostających w szczególnym stanie jakim niewątpliwie jest ciąża. Będzie to także z pewnością miejsce do wymiany spostrzeżeń, które w przyszłości sprawią, że nasza porodówka będzie stawała się coraz lepsza i jeszcze bardziej adekwatnie będzie mogła odpowiadać na potrzeby przyszłych mam – czytamy w odpowiedzi Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.

W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy również pytania do tomaszowskiego starostwa, czy planuje jakieś inwestycje, mające na celu poprawę warunków na oddziale położniczym – odpowiedzi niestety nie uzyskaliśmy do dziś.

Warto zwrócić uwagę, że zarówno w Szpitalu Powiatowym w Radomsku oraz w Tomaszowskim Centrum Zdrowia  realizowana jest koordynowana opieka nad kobietą w ciąży (KOC), czyli kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem, pełna dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi, możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży - co jest nieco inaczej finansowane przez NFZ niż w pozostałych szpitalach, o które pytaliśmy.

Ze statystyk wynika jasno, że w TCZ, podobnie jak w szpitalach w Piotrkowie, Opocznie czy Bełchatowie spada cały czas liczba porodów. Ale jak widać na przykładzie Radomska, to nie musi być norma wynikająca z demografii. Szpitale zaczynają ze sobą skutecznie rywalizować o pacjentki, przygotowując komfortowe warunku i odpowiednio promując porodówki. Wydaje się, że w Tomaszowie jakiś czynnik zawodzi.. jaki? Co o tym sądzicie?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Dzisiaj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 1
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaDrogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaChyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Data dodania artykułu: Wczoraj, 13:11 Ilość komentarzy: 3 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 6
Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąMarcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:36 Ilość komentarzy: 2 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 3
Śmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencjeCeramika Paradyż zagrała rekordowo dla WOŚPKomunikacja w okresie Świąt Wielkanocnych 2024Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąZapraszamy na promocję monografii 4 Pułku Artylerii CiężkiejKlasyki powitały wiosnęZnamy najlepszych informatyków i matematyków w powiecie
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Kiedy wczoraj zobaczyłam w Internecie na profilu Sztabu Wyborczego Piotra Kucharskiego film dokumentujący zaklejanie plakatów na tablicy w okolicach ZUS, pomyślałam że jest on weekendowym, wyborczym żartem. Tak przynajmniej sugerowała podłożona pod film "radosna" muzyczka. Sporych rozmiarów tablica została w całości zaklejona materiałami wyborczymi wspomnianego wyżej Kucharskiego. Niestety to, co wyglądało na fejk, okazało się prawdą. Nie byłoby to może zbyt wielkim problemem (poza manifestacją swego rodzaju narcyzmu politycznego), gdyby nie fakt, że wcześniej w tym miejscu były wyklejone plakaty innych kandydatów. A to już jest poważnym wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią Marcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Autor komentarza: rwdTreść komentarza: A czyj jest północny wjazd/wyjazd z Tomaszowa za Roldrobem? Ta droga już nie jest nawet śmieszna. Podejrzewam, że na łatanie dziur przez wiele lat co dwa, trzy miesiące wydano więcej niż na wybudowanie nowej od podstaw. To jest najlepsza reklama Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego.Źródło komentarza: Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaAutor komentarza: ProbosczTreść komentarza: Więcej religiiŹródło komentarza: Oświata niejedno ma imię. Co dalej z tomaszowskimi szkołami?Autor komentarza: VrpTreść komentarza: Seryjny aktywny w okolicy nawet w TM , parę lat temu koło Rawy i w trasie do W-wy a teraz tuŹródło komentarza: Zmarł generał brygady Adam MarczakAutor komentarza: Do Zbigniewa DTreść komentarza: Dziecko? martw się o swoje On zabrał i jeździ z nim ,a Ty nie masz czasu dla dziecka bo siedzisz cały czas w telefonieŹródło komentarza: Barwy kampanii. Głośne komunikaty wyborcze przeszkadzają mieszkańcom. Kandydat na prezydenta nie reaguje.Autor komentarza: ....Treść komentarza: Zanim będą nowe nakładki, to może zrobić -przegląd map geo i "rurologii" ulic -materiał, średnica, m3 odpływu, nachylenie ulic i konieczne kratki ściekowo-burzowe, sprawdzić, gdzie brak "burzówki" ... -plan zagospodarowania przestrzennego miasta (gminy, powiatu), -ekspertyza służb technicznych, wnioski (wodne, energ, gazowe ..) -projekt.. Ale ubytki w nawierzchniach należy sukcesywnie , bo nie ma kasy! Samorządy powinny oszczędnie realizować zadania....Źródło komentarza: Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaAutor komentarza: ...)Treść komentarza: trzeba wybudować większe, dłuższe sale gimnastyczne....chyba że się zrobi kółko graniaste cztery rogi.....wtedy więcej zasłużonych się zmieści..to co widać to jakieś "Qui pro QuoŹródło komentarza: Oświata niejedno ma imię. Co dalej z tomaszowskimi szkołami?
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama