Udziały do miasta... jeszcze nie teraz. Kiedy ciepło z biomasy trafi do grzejników tomaszowian?

  • 28.05.2022, 14:44 (aktualizacja 28.05.2022, 16:05)
  • redakcja
Udziały do miasta... jeszcze nie teraz. Kiedy ciepło z biomasy trafi do…
Udziały w spółce Zakład Gospodarki Ciepłowniczej, będące własnością zewnętrznego udziałowca spędzają sen z powiek radnym miejskim. Spółka niestety generuje straty związane z rosnącymi cenami surowca, jakim jest węgiel i tzw. opłatami emisyjnymi. Mniejszościowy udziałowiec wszedł w posiadanie części spółki prawie ćwierć wieku temu w zamian za dług, jaki miało ona w stosunku do niego, jako dostawcy węgla. Obecnie radni, głównie opozycyjni domagają się, by miasto udziały odkupiło. Koszt tej operacji sięgnąć może kilku milionów złotych, których w miejskiej kasie nie ma. Dlatego planowano wykup ich etapami. W pierwszej fazie zamierzano przeznaczyć na ten cel 500 tys. złotych z rezerwy ogólnej w budżecie. Harmonogram przejęcia zostanie w najbliższym czasie uwzględniony w w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Dyskusję budzi też fakt nabycia przez udzialowca niedużej działki, na której chce on wytarzać paliwo z biomasy na potrzeby ZGC.

Na fakt zakupu 800 metrowej działki zwrócił uwagę Piotr Kucharski. Jego zdaniem sprzedaż działki może utrudnić wykup udziałów od wspólnika. Spółka zbyła działkę za kwotę 60 tysięcy złotych, mimo że miasto w tym względzie posiadało prawo pierwokupu. Radny uważa, że kwota była zbyt niska a na temat odstąpienia od prawa pierwokupu powinna wypowiedzieć się Rada Miejska. Ma to o tyle znaczenie, że teren znajduje się wewnątrz spółki i zostanie na nim zbudowana instalacja do produkcji biomasy.

Przypomniał też o nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych. która pozwala na przejmowanie udziałów wspólników mniejszościowych. Pomysł radnego na dokapitalizowanie spółki w kwocie 12 milion złotych, by zmniejszyć ich procentowy udział w przypadku wspólnika wydaje się o tyle wątpliwy, że ten sam radny zwraca często uwagę na rosnący poziom obsługi samorządowego zadłużenia związany ze stawkami WIBOR. 

- Budowana instalacja biomasowa, ma prze wszystkim obniżyć koszty wytwarzania ciepła, czyli tak naprawdę koszty, jakie ponoszą mieszkańcy. Najkrócej to ujmując biomasa, uznawana jest za odnawialne źródło energii i w związku z tym zwolniona jest z opłat za uprawnienia emisyjne. Inwestor pozyskał na ten cel pieniądze z Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska. Prawo własności zakupionej działki jest mocno ograniczone. Najważniejszym warunkiem jest możliwość odsprzedaży biomasy tylko jednemu podmiotowi. czyli Zakładowi Gospodarki Ciepłowniczej. Jeśli chodzi o wycenę działki na terenie ZGC, to została przeprowadzona w sposób rzetelny - wyjaśniał Marcin Witko. 

3 lata temu niemal 250 mln złotych wsparcia z Funduszu Spójności otrzymały przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na realizacje projektów wysokosprawnej kogeneracji. Większość z nich wybuduje instalacje zasilane gazem ziemnym, ale cztery (po rezygnacji ZGC Tomaszów Mazowiecki)  wykorzystywać będą biomasę. Dlaczego nasze miasto zrezygnowało z inwestycji? Ze względu na jej wysoki koszt. Dotacja z NFOŚiGW w wysokości ok. 6 mln zł okazała się   niewystarczająca do zrealizowania projektu opartego na biomasie, którego koszty trzeba by szacować na ok. 40 mln  zł.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ojtam
ojtam 29.05.2022, 20:57
Nie biomasa tylko tępa masa , cała energia dostarczana za free powinna być zagospodarowywana w pierwszej kolejności bez względu na stan geopolityczny świata dla dobra społeczności miejscowej w pierwszej kolejności. ps co z odwiertami geotermalnymi ,miliony z naszych kieszeni w pizd.........., ktoś miał firmę i musiał zarobić?.
SSB
SSB 01.06.2022, 09:47
Odwierty okazały się nietrafione a całość była finansowana z funduszu ochrony środowiska a nie z budżetu miasta.
Feliks
Feliks 29.05.2022, 10:00
Mamy wkoło dużo lasów i wykorzystanie biomasy jest lepszym pomysłem niż gaz.
SSB
SSB 01.06.2022, 09:48
Uważasz, że mamy wykarczować lasy (bo mamy ich dużo) i spalić? brawo

Pozostałe