Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 05:11
Reklama
Reklama

Brachyterapia w SSO NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim z korzyścią dla pacjentów regionu

Od blisko trzech lat w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim pacjenci onkologiczni mogą korzystać z zabiegu brachyterapii. To wysokospecjalistyczne świadczenie medyczne, będące jedną z metod radioterapii, może być użyte w leczeniu różnych typów nowotworów złośliwych.

Od września 2019 roku w Naszym Szpitalu odbyło się blisko 200 zabiegów brachyterapii. Zastosowana metoda leczenia w głównej mierze dotyczy pacjentów ze schorzeniami ginekologicznymi tj. nowotwory trzonu i szyjki macicy, oraz gruczołu krokowego. – mówi Izabela Grenda Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim.

Ośrodek w NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim leczy pacjentów zarówno z województwa mazowieckiego, jak i łódzkiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Pacjenci mają zapewniony dostęp nie tylko do leczenia na najwyższym poziomie, ale również transport, zakwaterowanie oraz konsultacje psychoonkologa. Warto wspomnieć, że ośrodek NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim oferuje pacjentom pakiet kompleksowego leczenia onkologicznego.

Brachyterapia – na czym polega?

Na czym polega leczenie tą właśnie metodą? W odróżnieniu od radioterapii, gdzie promieniowane dostarczane jest przy użyciu akceleratora liniowego generującego promieniowanie, w brachyterapii wykorzystuje się energię fotonów powstałych w wyniku rozpadu izotopu promieniotwórczego. Promieniowanie jonizujące wykorzystywane w radioterapii uszkadza materiał genetyczny komórek, co zapobiega dalszemu wzrostowi i namnażaniu komórek nowotworowych.

Źródło promieniowania umieszcza się bezpośrednio w zmianie nowotworowej lub w jej pobliżu, przy użyciu specjalnych aplikatorów. Stąd też nazwa brachyterapia, od greckiego brachios – z bliska. Właściwe umiejscowienie prowadnic kontrolowane jest przy pomocy metod obrazowania, np. ultrasonografii, tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego. Dawka promieniowania, jaką pacjent otrzymuje z brachyterapii jest precyzyjnie planowana i obliczana przy pomocy komputerowego systemu planowania leczenia. Celem jest skoncentrowanie dawki promieniowania w guzie, aby skutecznie zniszczyć komórki nowotworowe, przy jednoczesnym uniknięciu uszkodzenia zdrowych narządów sąsiadujących z guzem. Nad bezpieczeństwem pacjenta leczonego tą metodą czuwa cały zespół medyczny od lekarza radioterapeuty, po technika, fizyka pielęgniarkę i lekarza anestezjologa.

- Brachyterapia jest miejscową metodą leczenia, wykorzystującą jonizujące właściwości izotopu, który jest umiejscawiany w obszarze guza nowotworowego lub bezpośrednio w jego sąsiedztwie. Promieniowanie uwalniane z izotopu ma energię, która niszczy komórki nowotworowe. Procedura wymaga od lekarza umieszczenia źródła promieniowania w obszarze nacieku guza nowotworowego - mówi dr nauk med. Michał Spych - dyrektor ds. medycznych SSO NU-MED.

Brachyterapia, która charakteryzuję się niższym odsetkiem powikłań, może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia lub jako element leczenia skojarzonego z chirurgią, radioterapią lub chemioterapią. Dobór metody leczenia nowotworu złośliwego u pacjenta zależy od wielu czynników, w tym od lokalizacji, kształtu i wielkości guza, ale też od indywidualnych preferencji pacjenta.

Jak przebiega zabieg:

Procedura brachyterapii przebiega wieloetapowo. Wstępne planowanie zaczyna się od badania klinicznego pacjenta i badań obrazowych, takich jak USG, tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny, celem jak najbardziej dokładnego rozpoznania wielkości i rozległości guza, a także jego położenia względem otaczających zdrowych narządów. Wykonanie tych badań pomaga zespołowi specjalistów zaplanować właściwą metodę dostarczenia promieniowania.

Obrazy z wykonanych badań stanowią podstawę do odpowiedniego umieszczenia pustych prowadnic (tzw. aplikatorów) – będą one służyły do dostarczenia dawki promieniowania. Aby zapobiec przemieszczaniu się aplikatorów, są one utrzymywane w swojej pozycji za pomocą szwów, taśm, lub specjalnych mocujących akcesoriów. Jeśli jest to niezbędne, lekarz udoskonala pozycję aplikatorów zanim rozpocznie się leczenie, tak aby uzyskać odpowiednio wysoką dawkę w guzie, a nie przekroczyć dawek dopuszczalnych w okolicznych zdrowych narządach.

Po zaakceptowaniu planu leczenia przez lekarza promieniowanie jest dostarczane do nowotworu za pomocą techniki „zdalnego ładowania źródeł.” Po prawidłowym umieszczeniu aplikatorów, są one podłączone do urządzenia zawierającego źródło promieniotwórcze (tzw. afterloader). Plan leczenia przesyłany jest do afterloadera, który z kolei kontroluje przesuwanie się źródła promieniowania wewnątrz założonych aplikatorów. System ten ogranicza ryzyko narażenia na promieniowanie pacjenta i zespołu leczącego, który może monitorować leczenie z oddzielnego pomieszczenia.

Źródło promieniowania pozostaje w miejscu na ściśle określony czas, a następnie wycofywane jest do afterloadera (implanty czasowe). Procedura jest nieco inna, gdy leczenie odbywa się za pomocą implantów stałych np. w raku prostaty. Wówczas aplikatory służą do wprowadzenia źródeł stałych na ich miejsce w guzie. Po zakończeniu zabiegu aplikatory są ostrożnie usuwane z organizmu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama