Wada postawy u dziecka - cywilizacyjne schorzenie?

 • 02.06.2022, 19:09 (aktualizacja 02.06.2022, 19:41)
 • redakcja
Wada postawy u dziecka - cywilizacyjne schorzenie?
Jak najwcześniejsze zdiagnozowanie wady postawy u dzieci jest podstawą skutecznej i efektywnej terapii. To rodzice zazwyczaj jako pierwsi dostrzegają niepokojące objawy u swoich pociech. Najczęściej opiekunowie zgłaszają się z dziećmi skarżąc się na „odstające łopatki, koślawe nóżki, garbienie się”. Z przeprowadzonych przez lekarzy badań profilaktycznych wykonanych w grupie wiekowej 3–18 lat wynika, że wady postawy stanowią jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży. Potwierdzają je rehabilitanci i fizjoterapeuci, do których mali pacjenci trafiają

Kilka liczb na początek 

Nieprawidłowości postawy można zauważyć u 50–60% dzieci w zależności od regionu. Natomiast poważne wady postawy mogą dotyczyć 10–15% dzieci w wieku szkolnym, przy czym wyróżnia się: skoliozę (u 2–4% dzieci oraz młodzieży), młodzieńczą kifozę piersiową (u 3–5% nastolatków), zniekształcenia statyczne kończyn dolnych (u 10–15% dzieci).

Wady postawy u dzieci i młodzieży

Poprzez wady postawy rozumiemy zaburzenia struktur więzadłowych, mięśniowych i kostnych. Wady te występują nie tylko w różnych obszarach ciała, ale również w różnych płaszczyznach. Odstępstwa od prawidłowej postawy ciała dzielimy na dwie charakterystyczne grupy:

 • grupa wad wrodzonych (wady związane z obciążeniem genetycznym lub pojawiające się w następstwie choroby),
 • grupa wad nabytych (wady wynikające np. z długotrwałego przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała).

- Najczęściej pacjenci z tej drugiej grupy do nas trafiają - mówi Paulina Bogaczewicz fizjoterapeutka ze sklepu z zaopatrzeniem medycznym w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Słowackiego 4. - Niestety duży odsetek wad postawy spowodowany jest małą aktywnością ruchową, nadwagą czy też otyłością. Są one widoczne już u coraz młodszych dzieci i młodzieży. zaobserwować i zdiagnozować już w bardzo wczesnym wieku. Lekarze kierują do nas dzieci, by wyposażyć je w tzw. pajączki. Nie są skomplikowanym sprzętem. Zakłada się je podobnie do plecaka. Dostępne są dwa typy: na górną część pleców (łopatki) oraz ramienno-brzuszny. Utrzymywany jest za pomocą szelek, które powinny być lekko napięte, ale bez negatywnego wpływu na komfort noszenia.

 

Przyczyny powstawania wad postawy

Główne przyczyny wad postawy, poza zmianami wrodzonymi, to:

 • złe nawyki (spowodowane np. nieprawidłowo dostosowanym stanowiskiem pracy ucznia, nieodpowiednią pozycją wypoczynkową, a także brakiem ruchu),
 • nadmierne obciążenie ciała (np. przeciążony i źle noszony tornister, nadwaga oraz otyłość).

Nieskorygowane wady postawy nabyte w latach młodszych mogą mieć poważne konsekwencje w wieku starszym. Spośród schorzeń, do których doprowadza zaniedbana profilaktyka wad postawy, możemy wyróżnić: zaburzenia krążeniowo-oddechowe, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej, zespół bólowy kręgosłupa, a także – w przypadku kobiet – problemy ginekologiczne.

- Pajączki są tu bardzo przydatne. Pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała osoby noszącej, zapobiegając jej garbieniu. Co za tym idzie – powinien wyeliminować bóle kręgosłupa oraz wzmocnić mięśnie pleców i wyrobić nawyk prawidłowej postawy. Gdy jest ona nieprawidłowa, urządzenie wydaje sygnał dźwiękowy lub wibruje (w zależności od rodzaju) - wyjaśnia fizjoterapeutka. - Pajączka na plecy dla dzieci można używać już od piątego roku życia. Jest szczególnie zalecany w okresie wzrostu oraz kształtowania się ciała. Pajączek na plecy dla dorosłych jest zalecany przede wszystkim przy bólach pleców. Należy pamiętać, że w przypadku występowania schorzeń pajączek na plecy ich nie zlikwiduje, a jedynie stanowi rozwiązanie profilaktyczne, mające na celu pozwolenie uniknięcia trwałych, spowodowanych niewłaściwą postawą zmian chorobowych.

Kodeks zdrowej postawy ciała

 • Pamiętaj o codziennym utrzymaniu prawidłowej postawy nie tylko podczas siedzenia przy biurku, ale też podczas chodzenia czy siedzenia na kanapie.
 • Unikaj czynników, które mogą przyczynić się do rozwinięcia wad postawy, i eliminuj je (ciężki plecak noszony na jednym ramieniu, długie patrzenie z pochyloną głową w ekran smartfona, źle dopasowana wysokość krzesła w szkole lub pracy).
 • Ruch to zdrowie – nie zapominaj o tym! Zapewnij sobie minimum 30 min aktywności ruchowej dziennie.
 • Pamiętaj o regularnej kontroli stanu zdrowia (w przypadku dzieci w wieku szkolnym – bilans zdrowia).
 • Zwróć uwagę na codzienną dietę – nadwaga nie służy zdrowej postawie.
 • Większość wad postawy u dzieci stanowią schorzenia nabyte. Dlatego dobre nawyki należy pielęgnować u dzieci już od najmłodszych lat.

Co to takiego szyja smartfonowa?

Szyja smartfonowa to zespół bólowy, który jest coraz częściej diagnozowany u dzieci. Zgłaszają one przede wszystkim różnorakie bóle głowy, barków, karku, a także okolicy międzyłopatkowej.

Dolegliwości bólowe pojawiają się w wyniku nieprawidłowej postawy ciała podczas długotrwałego korzystania z urządzeń mobilnych. Syndrom ten opisany został przez dr. Kena Hansraja. Obliczenia wykazały, że pochylenie głowy o zaledwie kilkanaście stopni obciąża nasz kręgosłup o 12 kg. Przy większym pochyleniu (ok. 60 stopni) obciążenie może wzrosnąć już do 27 kg.

Główne objawy szyi smartfonowej to:

 • ból szyi i karku,
 • mrowienie pomiędzy łopatkami,
 • drętwienie palców u rąk.
redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe