Słowo na niedzielę: Starostwo Powiatowe niczym biuro podróży...

  • 04.06.2022, 14:48 (aktualizacja 04.06.2022, 17:34)
  • redakcja
Słowo na niedzielę: Starostwo Powiatowe niczym biuro podróży...
Nie ma chyba nic gorszego niż niefrasobliwy stosunek do pieniędzy publicznych. W polskich samorządach nigdy nie było z tym najlepiej, ale z czasem jest coraz gorzej. Traktowanie wspólnego majątku, jak łupu, marnotrawstwo stało się normą i celem kolejnych samorządowych wyborów. Zasada "teraz k... My" wciąż obowiązuje i ma się dobrze, mimo wysiłków różnych organizacji społecznych, jak Transparency International. Obecnie ta niefrasobliwość jest z jednej strony infantylna, z drugiej wyjątkowo cyniczna. Co gorsza dotknęły nas bardzo trudne czasy. O oszczędnościach przetargowych możemy jedynie pomarzyć, o ile w ogóle udaje się znaleźć wykonawcę inwestycji, to cena oferowana przez niego, wymaga korygowania budżetowych zapisów. To co dwa lata temu można było wykonać za milion, dzisiaj potrafi kosztować 2 miliony. W tej sytuacji powinno się każdą wydawaną złotówkę oglądać kilka razy, ciąć zbędne wydatki, ograniczać wszystko to, co jest zbędne. Tak się jednak nie dzieje. Dlaczego? Bo łatwo jest wydawać nie swoje pieniądze, a publiczne znaczy nadal "niczyje". Sposób myślenia rodem z komuny wciąż jest aktualny.

W tym trudnym, wymagającym zdrowego rozsądku i zaciskania samorządowego pasa, czasie, kiedy brak jest pieniędzy na podwyżki dla pracowników, a fachowcy masowo odchodzą z pracy, Starosta wychodzi z propozycją do radnych, aby na koniec miesiąca wybrać się na "szkolenie" wyjazdowe do Wałcza. Najwyraźniej ośrodek we Władysławowie w okresie letnim ma duże obłożenie, więc można wykorzystać inne, równie sympatyczne miejsce. Jaki temat szkolenia? Nikt nie wie. Czemu wyjazdowe, kiedy mamy własne sale konferencyjne, wyposażone w sprzęt audiowizualny? Na to pytanie również trudno znaleźć odpowiedź. Jedyne, czego można się było dowiedzieć, to to, że Starosta chce z radnymi porozmawiać o... przyszłorocznym budżecie.

Aż chce się zapytać: doprawdy? To już nie można o tym rozmawiać na spotkaniach z klubami radych, w komisjach itd.? To radni przychodzą do Starosty tylko po to, by sobie kolejną fuchę załatwić? No właśnie. Starosta z klubami radnych spotykał się sporadycznie, ale na początku kadencji. Odkąd zatrudnił trójkę wybitnych rajców Platformy Obywatelskiej żadne merytoryczne spotkania potrzebne mu już nie są. Na komisjach również się nie pojawia. Na mojej nie był przez ponad 3 lata swojego starostowania.

Teraz (nie pierwszy już raz) wydamy pieniądze podatników, aby część radnych podróżników (głównie z PO i PiS)  oraz starosta w roli przewodnika, mogli sobie podyskutować na łonie przyrody. Jak zawsze radni pojadą autokarem, a Starosta niczym prałat Rydzyk, służbowym samochodem, bo i jemu zapewne nikt nie powiedział ile kosztuje dzisiaj benzyna. Przyznam, że trochę się boję.... Poprzednia wycieczka skończyła się grubymi podwyżkami diet dla radnych. Co teraz okaże się przejawem geniuszu? 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gminny
Gminny 08.06.2022, 19:27
Proszę napisać też o gminach i ich zaprzyjaźnionych miastach ,za czyje pieniądze są odwiedziny przyjaciół.
XYZ
XYZ 08.06.2022, 00:21
Nie ma to jak gębę uszargać z dala od widowni. Coś obiecać, coś wykupczyć. Ale bez komentarza, zawsze że złożonymi łapkami
Jarosław G.
Jarosław G. 07.06.2022, 23:04
Panie redaktorze po powrocie niech pan sprawdzi kto i ile zapłaci za imprezę. Znając chciejstwo faktury wylądują w jednostkach pracy. Trzeba to wyłapać ,upublicznić i zgłosić. Skoro radni dostają nieopodatkowana kasę to za swoje wycieczki powinni płacić z diet za rozrywkę.
A sumując rozdawnictwo prosimy radnego o podsumowanie darmowej promocji Antoniego, i "krótkiej łapki" np. za 2021.wszystkich ukrytych w wydz.promocji, oświaty i in. Te konferencje, tv, nagrania i w powiecie własnym i innym. Czas rozpocząć "kampanię robić"'. Będzie tego sporo. Niech nie myślą że ludzie ślepi i durni.
A Kubiak już załatwił sobie dwa mies. wolnego? Cytując Piłsudskiego "wam kury szczać prowadząc, a nie politykę robić"
Emigrant
Emigrant 06.06.2022, 20:39
Pisze pan o tych wszystkich niegodziwościach, marnowaniu pieniędzy, itd. Zgadzam się. Ale nie tak dawno miał Pan okazję pokazać swój stosunek do sposobu zarządzania Powiatem w głosowaniu absolutoryjnym......i co? Zagłosował Pan za sposobem rządzenia przez p. Starostę. Po co te ceregiele teraz? Niech Pan będzie konkretny. Jest Pan troche za, czy trochę przeciw? Nie można siedzieć na koniu tak do połowy..... Tak, tak wiem, na koniu siedzi się okrakiem. Skądś to znamy.
Ajdejano
Ajdejano 08.06.2022, 00:13
"Emigrancie": brawo dla Ciebie, czyli dla gry w czyste karty, a nie w karty znaczone.
MS
MS 06.06.2022, 21:58
Taką decyzje podjęliśmy jako radni komitetu. Każdy miał inną motywację. Moją było ograniczenie możliwości negocjowania osobistych profitów radnym PO. Dzięki temu jest nadzieja, ze powiat na tym zaoszczędzi
ŁotDeFak
ŁotDeFak 05.06.2022, 23:08
To jest mały Pikuś. Czarna Mamba we Wtorek rano jedzie ałtobusem z ekipą (30 z podległych placówek edu) do Trójmiasta. Na kilka dni. Oczywiście na szkolenie. Nocleg 297zł/osoba/3 dni/ca 30 osób ...???
Wise Guy
Wise Guy 08.06.2022, 07:36
No wlasnie tylko ze w.w Pani jest z kww prezydenta, podobnie jeszcze jak dwoch przepracowanych czlonkow zarzadu. Wogole to jesli chodzi o "ustawianie" sie to ludzie prezydenta z nim samym na czele i z Panem redaktorem sa daleko w przodzie w porownaniu z tymi biedakami od starosty . Prozno ich szukac w radach nadzorczych w naszym miescie
Wszystko w normie
Wszystko w normie 06.06.2022, 21:38
Nie tylko ona jedyna
woody
woody 05.06.2022, 20:05
ten z Ujazdu tez do swojego nie tankuje
Franciszek
Franciszek 05.06.2022, 07:54
Niedługo Pana Starosty to już samochód nie udźwignie trzeba będzie śmigłowiec z WP wypożyczać.
Ale
Ale 05.06.2022, 17:30
za to jest tak fotogeniczny, że ja boję się lodówkę otworzyć.
Ajdejano
Ajdejano 04.06.2022, 18:38
Kiedyś podjął Pan identyczny temat, który dotyczył takiego samego, rozrywkowego szkolenia dla radnych we Władysławowie. To bezmózgie, szemrane dziadostwo radnych chętnie z takich rozrywek za cudze pieniądze korzysta, bez najmniejszych skrupułów. I katecheta o tym dobrze wie i to szemrane dziadostwo m.innymi w taki sposób kupuje.
Teraz ta hucpa się powtarza i Pan znów, bezsilnie bije głową o ścianę i myślę, że znów da Pan ciała.

W skali ogólnopolskiej, dzisiaj zaczął bić głową o ścianę Kaczor na konwencji PiS-u. Bo Kaczor już od dłuższego czasu widzi, że to pisowskie dziadostwo na wszystkich szczeblach zaczyna zbytnio kombinować i ustawiać się w życiu. Jednak, Kaczor może to szemrane towarzystwo doprowadzić do porządku, natomiast pańskie bicie głową w mur nic nie da, ponieważ ten nasz dziadowski, szemrany samorząd powiatowy w Tomaszowie na czele z katechetą czuje się bezkarna, jak - zresztą - w całej Polsce.

Jednak, dobrze, że znajdzie się chociaż jeden radny (może nie jeden??), który odważą się o tej hucpie pisać i mówić.

Pozdrowienia od starego czekisty.
Franciszek
Franciszek 04.06.2022, 18:26
Czy proboszcza z Sanktuarium wzięli aby im drogę Błogosławieństwil. Inaczej wycieczka będzie nie udana.
Ajdejano
Ajdejano 05.06.2022, 11:29
Z pewnością poświęcą autokar, który będzie ich wiózł na tę rozrywkę. I to im w zupełności wystarczy. Żeby tylko tego poświęcenia nie wykonali z użyciem święconej wódki.

Pozostałe